Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

AKČNÉ ŽENY

Nie znamená nie! Sex bez súhlasu je znásilnenie, to ale nie je všetko

Zdieľať

Keď sa žena stane obeťou sexuálneho násilia, otrasie to jej svetom. Častokrát nevie, na koho sa obrátiť a či vôbec o tom môže hovoriť. Také čosi by nemala zažiť žiadna z nás, najmä keď žijeme v právnom štáte, ktorý by nám mal dať pocit istoty a bezpečia. Žiaľ, nie je to tak. Pre ženy v 21. storočí je nebezpečné chodiť čo i len v noci po vonku. Oblečiete sa troška vyzývavo a podaktorí si automaticky myslia, že si na vás môžu nárokovať. NIE! Pretože nie ste nikoho majetok a NIE znamená NIE a sex bez súhlasu je znásilnenie.

Sexuálne násilie je stále pretrvávajúcim problémom. Z toho dôvodu organizácia Amnesty International vytvorila kampaň Hovorme o súhlase. Prečo? Pretože až 9 miliónov žien v Európskej únii bolo znásilnených a ďalšie dva milióny mali dočinenia s inou formou sexuálneho násilia. Je mimoriadne dôležité, aby sa o tom v spoločnosti diskutovalo a najmä, aby sa to konečne bralo vážne.

Zdroj: Unsplash.com

Súhlas je sexy

Definícia znásilnenia je jasná. Ak došlo k sexuálnemu styku bez súhlasu jednej strany, je to znásilnenie. Toto platí aj v prípade, ak žena mlčí a nevyslovila nie. Treba si tiež uvedomiť, že ak sa žena oblečie vyzývavo, chlap si na ňu nemá čo automaticky nárokovať. Nie je jeho majetok. Má vlastnú vôľu a má plné právo povedať rázne NIE! To, že by ste sa obliekli troška odvážnejšie nie je pozvánkou na sex. Šatíme sa tak, ako chceme my a najmä pre seba. Nie preto, aby sme niekoho ohúrili a prilákali nevyžiadanú pozornosť. Organizácia okrem toho poukázala na dôležitý fakt: “Znásilnenie nedefinuje prítomnosť násilia alebo vyhrážok, ale absencia vôle venovať sa sexuálnym aktivitám,” píše sa na webe.

Čo ďalšie by malo byť súčasťou súhlasu?

Možnosť zmeniť názor.

Dbať o potreby a želania toho druhého.

Vzájomný rešpekt.

Rešpektovať hranice.

Zdroj: Unsplash.com

Cieľ kampane

Mnoho ľudí sa bojí nahlásiť znásilnenie, pretože majú obavy, že im nikto neuverí. Z toho dôvodu sa Amnesty International vydala do boja a jej odkaz je jasný: “Chceme žiť v spoločnosti, v ktorej nedochádza k znásilneniam a iným formám sexuálneho násilia, v spoločnosti, kde každý človek plne chápe dôležitosť súhlasu pri akýchkoľvek sexuálnych aktivitách, rešpektuje a váži si práva iných, vrátane práva na telesnú autonómiu. Naším cieľom je tzv. „kultúru znásilnenia“ nahradiť kultúrou súhlasu a rešpektu.”

Viac informácií o kurze a ďalších pokynoch organizácie sa môžete dozvedieť TU.

Zdroj: Amnesty International

Zdroj fotografií: Unsplash.com

Tagy

Zanechaj nám svoj komentár

X