Keď sa žena stane obeťou sexuálneho násilia, otrasie to jej svetom. Častokrát nevie, na koho sa obrátiť a či vôbec o tom môže hovoriť. Také čosi by nemala zažiť žiadna z nás, najmä keď žijeme v právnom štáte, ktorý by nám mal dať pocit istoty a bezpečia. Žiaľ, nie je to tak. Pre ženy v 21. storočí je nebezpečné chodiť čo i len v noci po vonku. Oblečiete sa troška vyzývavo a podaktorí si automaticky myslia, že si na vás môžu nárokovať. NIE! Pretože nie ste nikoho majetok a NIE znamená NIE a sex bez súhlasu je znásilnenie.
Sexuálne násilie je stále pretrvávajúcim problémom. Z toho dôvodu organizácia Amnesty International vytvorila kampaň Hovorme o súhlase. Prečo? Pretože až 9 miliónov žien v Európskej únii bolo znásilnených a ďalšie dva milióny mali dočinenia s inou formou sexuálneho násilia. Je mimoriadne dôležité, aby sa o tom v spoločnosti diskutovalo a najmä, aby sa to konečne bralo vážne.
Súhlas je sexy
Definícia znásilnenia je jasná. Ak došlo k sexuálnemu styku bez súhlasu jednej strany, je to znásilnenie. Toto platí aj v prípade, ak žena mlčí a nevyslovila nie. Treba si tiež uvedomiť, že ak sa žena oblečie vyzývavo, chlap si na ňu nemá čo automaticky nárokovať. Nie je jeho majetok. Má vlastnú vôľu a má plné právo povedať rázne NIE! To, že by ste sa obliekli troška odvážnejšie nie je pozvánkou na sex. Šatíme sa tak, ako chceme my a najmä pre seba. Nie preto, aby sme niekoho ohúrili a prilákali nevyžiadanú pozornosť. Organizácia okrem toho poukázala na dôležitý fakt: “Znásilnenie nedefinuje prítomnosť násilia alebo vyhrážok, ale absencia vôle venovať sa sexuálnym aktivitám,” píše sa na webe.
Čo ďalšie by malo byť súčasťou súhlasu?
Možnosť zmeniť názor.
Dbať o potreby a želania toho druhého.
Vzájomný rešpekt.
Rešpektovať hranice.
Zdroj: Unsplash.com
Cieľ kampane
Mnoho ľudí sa bojí nahlásiť znásilnenie, pretože majú obavy, že im nikto neuverí. Z toho dôvodu sa Amnesty International vydala do boja a jej odkaz je jasný: “Chceme žiť v spoločnosti, v ktorej nedochádza k znásilneniam a iným formám sexuálneho násilia, v spoločnosti, kde každý človek plne chápe dôležitosť súhlasu pri akýchkoľvek sexuálnych aktivitách, rešpektuje a váži si práva iných, vrátane práva na telesnú autonómiu. Naším cieľom je tzv. „kultúru znásilnenia“ nahradiť kultúrou súhlasu a rešpektu.”
Viac informácií o kurze a ďalších pokynoch organizácie sa môžete dozvedieť TU.
Zdroj: Amnesty International
Zdroj fotografií: Unsplash.com