Nikdy som nemal ambíciu napísať „učebnicu všetkého“, hovorí Ľudovít Ódor, autor knihy Rýchlokurz geniality

0
Nikdy som nemal ambíciu napísať „učebnicu všetkého“, hovorí Ľudovít Ódor, autor knihy Rýchlokurz geniality
Foto N - Tomáš Benedikovič

Ľudovít Ódor je od 15. mája 2023 premiérom úradníckej vlády. Predtým pôsobil ako viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS), aj ako člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť a člen bankovej rady NBS. Takisto riadil Inštitút finančnej politiky. Vyštudovaný matematik a ekonóm je otcom  dvoch detí.

Je autorom viacerých kníh, no rekordy získala jeho kniha Rýchlokurz geniality, ktorá zaujme všetkých zvedavých milovníkov faktov, hoci má viac ako 650 strán. Pri čítaní knihy možno dostanete odpovede na otázky, ktoré vám už dlhšie vŕtajú v hlave. 42 otázok a odpovedí, ktoré pomôžu pochopiť dnešný svet. Tento rozhovor s Ľudovítom Ódorom vznikol na evente Akčných žien v januári 2023.

Rýchlokurz geniality je kniha, ktorá valcovala knižný svet. Prečo práve 42 otázok a odpovedí a nie napríklad 50 alebo 77?

Samozrejme, nie je to náhoda. Moja generácia vie celkom presne, že číslo 42 je odpoveďou na otázku Života, Vesmíru a Všetkého. Alebo aspoň tak tvrdí Douglas Adams vo svojej knihe Stopárov sprievodca galaxiou. Keď som rozmýšľal o tom, ktoré témy považujem za dôležité pre pochopenie sveta, zistil som, že 20 je žalostne málo a 100 je zas príšerne veľa. Môj zoznam zahŕňal asi štyridsiatku tém. Potom som si spomenul na Adamsa a bolo.

V knihe sa venujete mnohým odborným témam z rôzneho spektra. Bolo pre vás náročné napísať zložité veci pochopiteľnou rečou a zároveň zachovať istú úroveň odbornosti?

Mal som to odskúšané pri mojich predchádzajúcich knihách. Pri ekonomických a finančných témach viem celkom dobre odhadnúť, kde nakresliť čiaru, aby to bolo jednoducho podané, ale zároveň ešte odborne akceptovateľné. V prípade ostatných kapitol mi rovnováhu pomohli nájsť odborníci, ktorým som „polotovar“ poslal na posúdenie.

Ako dlho ste zbierali materiál a tvorili, písali?

Myšlienka knihy vznikla počas pandémie. Boli sme doma zavretí a cez dvere som počul, čo sa moje deti učia v škole. Nechcel som veriť vlastným ušiam. Prím hralo memorovanie zbytočných vecí. Tak som sa rozhodol, že pre dcéru, ktorá by mala tento rok maturovať, napíšem knihu o veciach, ktoré ja považujem za dôležité. Ako funguje svet, ktoré svetové trendy sú kľúčové alebo ako viesť spokojnejší život? Boli to síce tvrdé dva roky, ale nakoniec sa mi podarilo napísať všetkých 42 kapitol.

Koľko odborníkov z rôznych oblastí participovalo pri procese tvorby knihy?

Aby bol štýl rovnaký, všetky kapitoly som písal sám. Následne som ich posielal expertom v daných témach, aby ma usmernili. Čo som vynechal, čo sa dá lepšie vysvetliť, kde som urobil chybu, atď.? Bez týchto odborníkov, ktorých bolo viac ako desať, by som sa neodvážil knihu vydať. Bonusom pre mňa bolo, že som sa zoznámil s mnohými veľmi šikovnými ľuďmi.

Podľa vašich slov ste knihu písali pre svoju dcéru, čítala ju? Aká bola jej reakcia?

Mnohé kapitoly čítala ešte v surovej podobe, keďže na začiatku nebolo jasné, či kniha uzrie svetlo sveta alebo nie. Dávala mi aj spätnú väzbu, ktoré časti sú zrozumiteľné a ktoré nie. Keďže je knihomoľka, páči sa jej, že v knihe sa môže prečítať o viacerých zaujímavých veciach. Navyše neznáša, keď jej niečo slovne vysvetľujem.

Prečítajte si rozhovor s Petrom Weidingerom: Digitálny marketing musí na konci dňa prinášať pre firmu zmysel

Je nejaká téma, oblasť, otázka či problém, ktorý by ste zahrnuli do knihy teraz s odstupom času?

Mojim hlavným cieľom pri písaní knihy bolo inšpirovať ľudí. Nikdy som nemal ambíciu napísať „učebnicu všetkého“. Preto je zoznam tém trochu subjektívny, odráža môj pohľad na svet. Od vydania knihy ešte neubehlo veľmi veľa času a preto zatiaľ nemám ani veľa námetov na ďalšie kapitoly. Ale už mi napadlo, že možno som tam mohol zaradiť viac o kultúre alebo napríklad o biológii.

mojim hlavným cieľom pri písaní knihy bolo inšpirovať ľudí.

Osobne ma zaujal názov kapitoly Rozum a cit. Nemáte pocit, že dnes je akoby príliš veľa rozumu a málo citov?

Zaujímavé, ja to vidím v niečom presne opačne. Všetky sociálne siete sú najmä o emóciách. Za pár sekúnd lajkovať alebo zdieľať. Rozum sa zapája len čiastočne. Často ani len nehľadáme pravdu, len chceme zaujať.

V poslednej dobe sú veľmi aktívne hoaxy a rôzne neoverené informácie. Bol aj toto jeden z dôvodov, prečo ste sa rozhodli podeliť sa so všetkým, k čomu ste prišli?

Presne na tie som narážal v predchádzajúcej odpovedi. Voľakedy boli len názory rôzne, teraz už aj fakty. Mnoho ľudí žije v paralelnom svete konšpiračných teórií a propagandy. Aj preto som chcel poskytnúť svoj „svetonázor“, ktorý je založený na vedeckých faktoch.

Momentálne sa po dlhšej dobe ocitla naša krajine v období inflácie a môžeme asi povedať, že sme sa ocitli v ekonomickej kríze. Ako môže podľa vás obyčajný pracujúci človek zvládnuť toto obdobie, čo by mu pomohlo?

Áno, bohužiaľ ceny energií a potravín rastú veľmi silným tempom. Pre mnohé nízkopríjmové domácnosti to môže byť problém. Našťastie, pozitívom je, že trh práce na Slovensku je celkom odolný a preto nedochádza k masívnemu nárastu nezamestnanosti. S vysokými cenami sa samozrejme oveľa ľahšie bojuje, ak človek nestratí svoju prácu. Navyše, v súčasnosti aj mzdy rastú pomerne svižne a preto sa pracujúce rodiny nemusia báť o rapídne zhoršenie životnej úrovne. Neaktívnym by mali pomôcť valorizované sociálne dávky, či dôchodky. Asi najdôležitejšie je v tomto období snažiť sa ušetriť na spotrebe energií a nečerpať nové dlhy.

Prečítajte si aj rozhovor s Milanom Markovičom: Online predaj si neviem predstaviť bez kreatívnej komunikácie a dlhodobého budovania značky

Plánujete napísať nadstavbu knihy k ďalším témam, ktoré sa do knihy nedostali?

Zatiaľ neplánujem. Potrebujem si trochu vydýchnuť. Ale ak sa nazbiera dostatok námetov, viem si predstaviť pokračovanie.

V jednom rozhovore ste hovorili, že psou povinnosťou každého človeka je neustále sa vzdelávať. Ako sa vzdelávate vy?

Kým sa človek dožije dôchodkového veku, prejde niekoľko desaťročí. Mnohé vedomosti nadobudnuté v škole sú už dávno prekonané. Preto ja veľmi rád čítam o nových poznatkoch a sem-tam sa aj prihlásim na nejaký online kurz, aby som sa naučil nové zručnosti.

Čo odporúčate vo vzdelávaní sa bežnému človeku, ktorý rieši prácu, rodinu a nemá času nazvyš?

Rozhodne nie je jednoduché nájsť si optimálnu rovnováhu. Ale často je to aj otázkou dostatočnej odhodlanosti. Paradoxne, každému odporúčam pravidelnú fyzickú aktivitu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že potom bude ešte menej času na vzdelávanie. Ale nie je to celkom pravda, keďže s čistou hlavou vám pôjdu mnohé veci oveľa rýchlejšie a efektívnejšie.

Každému odporúčam fyzickú aktivitu. S čistou hlavou mnohé veci idú oveľa rýchlejšie a efektívnejšie.

Ako si udržiavate svoj nadhľad?

Neriešim emotívne veci, ktoré nie sú podstatné. Vždy si položím otázku: bude ma to trápiť aj o rok? Ak nie, tak sa skúsim zamestnať inými myšlienkami. Nie vždy je to jednoduché, ale oplatí sa to skúsiť.

V podcaste pre Denník N ste priznali, že neviete nič nerobiť. Čiže aj váš oddych je vždy aktívny?

Prevažne áno. Buď nohy alebo mozog, ale niečo musí u mňa „pracovať“.

Zdroj foto: archív Ľ. Ó.

 

žiadne príspevky na zobrazenie