Umelá inteligencia robí obrovské pokroky a nový četbot ChatGPT a rozruch okolo neho sú jasným dôkazom. Tento četbot s umelou inteligenciou, ktorý generuje text a dokáže so svojimi používateľmi komunikovať ako človek, sa technologickým svetom od svojho uvedenia na trh koncom minulého roka prevalil ako lavína.
Technológiu GPT vyvinula spoločnosť OpenAI, jedna z mnohých spoločností, ktoré spoluzakladal Elon Musk – hoci v roku 2018 zo spoločnosti odišiel.
Schopnosť ChatGPT imitovať ľudskú interakciu, hoci s dobre zdokumentovanými obmedzeniami, ukazuje, že konverzačné systémy AI majú potenciál. Nie je prekvapením, že jeho úspech viedol spoločnosti ako Google a Meta k urýchleniu vývoja ich vlastných veľkých jazykových modelov (Large Language Models – LLM) – Bard, resp. LlaMA – v snahe získať dominanciu v oblasti umelej inteligencie.
Výhradná licencia spoločnosti Microsoft na základnú technológiu GPT
Najväčší pokrok vo vývoji ChatGPT nastal po finančnom vstupe spoločnosti Microsoft v roku 2019 – OpenAI dostala miliardovú investíciu, vďaka ktorej Microsoft získal exkluzívne licenčné práva na GPT-3. Táto investícia bola súčasťou existujúceho partnerstva medzi spoločnosťami Microsoft a OpenAI, v rámci ktorého OpenAI využíva aj Azure, cloudovú výpočtovú platformu, ktorú Microsoft vyvinul na trénovanie svojich programov umelej inteligencie.
Spoločnosť Microsoft okrem toho nedávno oznámila ďalšiu investíciu vo výške 10 miliárd dolárov do OpenAI po tom, čo ChatGPT zaznamenal v roku 2022 počiatočný úspech.
Partnerstvo umožňuje spoločnosti Microsoft nasadiť technológie OpenAI do svojich platforiem vrátane Bingu a Azure. Spoločnosť Microsoft tiež informovala o nadobúdaní nových skúseností s umelou inteligenciou prostredníctvom testovania GPT-3 na svojich robotoch.
Microsoft testuje GPT na robotických úlohách
GPT narušil trh s umelou inteligenciou viac ako ktorýkoľvek iný bot v posledných rokoch. Počnúc pomocou pri transformácii služieb zákazníkom v najlepších online kasínach cez inšpirovanie nových nápadov na A/B testovanie pre digitálnych marketérov, až po ladenie kódu pre vývojárov, GPT má všetko, čo potrebuje, aby mal obrovský vplyv na všetky odvetvia.
Spoločnosť Microsoft zašla ešte o krok ďalej a pomocou ChatGPT pomáha riešiť výzvy, ktorým čelí robotický priemysel. Vo svojej nedávno zverejnenej technickej správe vyjadrili presvedčenie, že ChatGPT sa dá použiť na preklenutie priepasti v interakcii človeka a robota vo fyzickom svete. Skúmali napríklad schopnosť ChatGPT generovať kód a písať výzvy pre robotov a monitorovať výkon robotov.
Tu sú niektoré z ich zistení:
GPT ovládanie dronu
Hlavným problémom dnešnej robotiky je, že musíte ovládať zložité programovacie jazyky, aby ste mohli ľahko komunikovať s robotickými systémami. V prípadovej štúdii sa zistilo, že ChatGPT môže byť dobrým prepojením medzi netechnickým používateľom a dronom.
Používateľ jednoducho dával príkazy a GPT vytvoril kód potrebný na ich vykonanie. Dronu napríklad dali pokyn, aby si urobil selfie na reflexnom povrchu a cikcakovým spôsobom skontroloval police.
Používanie GPT v simulátore AirSim spoločnosti Microsoft
AirSim od spoločnosti Microsoft je simulátor pre autá bez vodiča, drony a ďalšie zariadenia. AirSim umožňuje používateľom komunikovať s autonómnymi vozidlami v simulácii. V simulátore môžete tiež písať a testovať kód a presne to chcel Microsoft vyskúšať pomocou ChatGPT.
LLM ChatGPT riešil rôzne robotické hádanky a umožnil vývojárom spoločnosti Microsoft ovládať dron bez väčších vstupov z ich strany. ChatGPT napríklad dokázal napísať a vykonať kód, ktorý umožnil dronu nájsť nápoj na základe opisu jeho zdravých vlastností.
ChatGPT ešte lepšie nakódoval kľúčové stavebné prvky, ktoré umožnili dronu prejsť testom vyhýbania sa prekážkam vo vzduchu.
Manipulácia s robotickým ramenom
Vývojári pomocou kódu vygenerovaného ChatGPT naučili robotické rameno vykonávať zložité činnosti, ako je napríklad ukladanie blokov na seba. ChatGPT dokázal prepojiť textovú a fyzickú oblasť, takže robot bol schopný poskladať drevené bloky tak, aby vytvorili logo spoločnosti Microsoft.
V tomto prípade ChatGPT vyhľadal logo spoločnosti Microsoft vo svojej knižnici, nakreslil ho v podobe kódu a potom prostredníctvom spätnej väzby z konverzácie zistil, ako zložiť logo do fyzickej podoby pomocou existujúcich API rozhraní robota.
Tieto experimenty ukazujú, že ChatGPT by sa dal použiť aj inak, než na tvorbu konverzačného textu. Spoločnosť Microsoft už vytvorila platformu PromptCraft s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá vývojárom umožňuje testovať kód vytvorený pomocou ChatGPT na robotických simulátoroch, ako je napríklad AirSim.
ChatGPT preukázal svoje schopnosti ako výkonný model automatického dokončovania na písanie esejí, tvorbu piesní a vytváranie layoutov webových stránok z jednoduchého kódu. Schopnosť ovládať roboty – hoci po dôkladnej analýze kódu – by však mohla byť prelomová v paradigme robotiky.
Foto: https://unsplash.com/photos/MMUzS5Qzuus