O čom je láska? Jedna dôležitá zmena, ktorá zachráni každý vzťah

0
O čom je láska? Jedna dôležitá zmena, ktorá zachráni každý vzťah

Nepoznám človeka, ktorý by netúžil po fungujúcom a dlhotrvajúcom vzťahu, či manželstve. Napriek tomu sa naše vzťahy rozpadávajú, nefungujú a my hľadáme príčiny, riešenia či riešime nešťastné konce. Avšak nemuselo by to tak byť, ak by sme si dali pozor na jednu vec. Na jednu veľmi podstatnú vec.

Na začiatku je pre každého z nás jednoduché akceptovať a prehliadať „chyby“ či odlišnosti nášho partnera alebo partnerky. Časom to však nie je také ružové a to, čo nám kedysi pripadalo milé, nás vytáča, chceme to zmeniť a tak začneme na našej polovičke „pracovať.“

Naša práca, alebo lepšie povedané premena, na ktorú sa sústredíme a ktorej obetujeme všetok náš spoločný čas, však nakoniec vypáli úplne inak, ako by sme čakali. Namiesto toho, aby sa človek vedľa nás zmenil, začnú medzi nami nedorozumenia, hádky a nakoniec rozchod či rozvod. Len preto, že náš partner nebol taký, akým sme ho chceli mať. Len preto, že naša žena nerobila veci tak, ako sme to od nej chceli.

Pozrite si: Neustále hádky s partnerom? 3 kroky, ako ich vyriešiť a zachrániť vzťah

Zastavme sa nachvíľu a uvedomme si, že láska je o niečom úplne inom. Láska nie je iba ak budeš taký, iba ak spravíš toto, iba ak sa zmeníš, iba ak… Láska nemá žiadne podmienky a dôvody. Ona len je. To všetko toxické a násilné okolo si vytvárame my našimi predstavami, našimi podmienkami, našimi očakávaniami.

V momente, kedy začneme do vzťahu tlačiť naše očakávania, keď začneme meniť niekoho podstatu, práve vtedy ho začíname strácať. Pretože naša polovička sa už necíti tak slobodne, ako keď do vzťahu prišla, ale stráca svoju podstatu a tým pádom aj svoju hodnotu a je prirodzené, že jej to ubližuje.

Pozrite si aj Dominikine video:

Zmena, ktorá zachráni váš vzťah či manželstvo, je skrytá v akceptovaní druhého, v akceptovaní jeho podstaty, jej podstaty, toho, kým naozaj je, nie vytváraní si fiktívnych predstáv o tom, aký by mal/a byť. Nemáme právo hovoriť ľuďom o tom, aký majú byť, čo majú robiť, ako sa zmeniť, či iné príkazy.

Vo vzťahu ste predsa spolu kvôli tomu, že spolu chcete byť, kvôli tomu, že vás spája láska, nie kvôli tomu, že máte niekoho meniť. Až vtedy, keď prestaneme mať očakávania, potreby meniť a naprávať, rozkazovať, či poučovať, až vtedy naše manželstvá vydržia.

Lebo všetko, čo budete robiť, budete robiť ako tím, ako dvaja možno rozdielni ľudia, ale ľudia, ktorí majú voči sebe rešpekt a ktorých spája láska. Obaja sa budete cítiť slobodne a zároveň budete vedieť, že vás spája záväzok a spoločne rozhodnutie byť spolu. Zväzk, ktorý nechcete zničiť.

Prečítajte si aj: Vzťah či manželstvo po nevere. Takto to bude fungovať!

Na to však musíte mať k sebe vzájomný rešpekt a úctu. Vtedy nebudú medzi vami tajomstvá, klamstvá, či nevery. Budete to len vy dvaja. Možno nedokonalí, občas komplikovaní ľudia, ale napriek tomu ľudia, ktorí vedia, čo v tom druhom majú a nechcú to stratiť kvôli očakávaniam, či predstavám.

Nesnažte sa meniť svojich partnerov, naopak, milujte ich tak, ako seba. Nesúďte, ale pomáhajte si navzájom, inšpirujte sa, buďte príkladom a nechoďte proti sebe, ale existujte spoločne. Nechajte si navzájom priestor na dýchanie, aby ste sa po celom dni tešili, že sa vraciate domov k osobe, ktorá vás miluje takého, akým ste a takú, akou ste a nie s pocitom, že sa vraciate do vyšetrovacieho tábora či za človekom, ktorému leziete na nervy.

Zmena k lepšiemu je vždy ideálna, ale rozhodnutie musí ísť samo od konkrétneho človeka a nie byť vynútené od okolia a už vôbec nie od človeka, ktorého milujeme.

žiadne príspevky na zobrazenie