Bývalá členka Svedkov Jehovových prehovorila: Moja mama so mnou jednala, akoby som bola mŕtva

0
Bývalá členka Svedkov Jehovových prehovorila: Moja mama so mnou jednala, akoby som bola mŕtva
pixabay.com

Amber Sawyer mala iba 8 rokov, keď sledovala rozprávky v obývacej izbe domu v Mississippi a počula výstrel. Išla zistiť, čo sa stalo a našla 21-ročnú sestru Donnu mŕtvu v jej posteli. Zastrelila sa loveckou puškou svojho otca potom, čo ju cirkev vylúčila, pretože sa zasnúbila s mužom, ktorý nepatril k Svedkom Jehovovým. Jej snúbenec sa s ňou rozišiel a ona upadla do depresie.

Jej sestra sa obrátila na matku a hľadala u nej útechu, ale jej mama jej povedala: „Kým sa nezačneš správať dobre, stále sa ti budú stávať zlé veci“, opisuje portál eu.freep.com

Zlé veci sa stali aj Amber. Vo veku 30 rokov sa chcela rozviesť so svojím manželom, pretože sa k nej správal urážlivo a podvádzal ju. Ale cirkevní starší a rodina na ňu vyvíjali nátlak, aby si zachránila manželstvo.

Odchod od manžela a vylúčenie

„Ukázala som im diery v stene v našom dome,“ povedala Amber a poukázala na škodu, ktorú jej bývalý manžel spôsobil doma počas bitiek. „Povedali mi, aby som sa viac modlila… a poslali ma späť k nemu domov.“

Amber začala fajčiť, aby zvládla stres, čím tiež pohoršovala okolie, pretože fajčenie nebolo dovolené. Prešla si rozvodom. Nakoniec prišla o dom a obrátila sa na svoju matku o pomoc, keď sa mala starať o svoje dve deti.

Prečítajte si článok: 24 kresieb ukazuje, aká je naša spoločnosť

Jej matka ju dočasne vzala k sebe, ale keď to zistili starší cirkvi, hrozili, že ju vylúčia, a tak nechala vnúčatá, aby u nej zostali, ale dcére to nedovolila.

Abmer bola šesť mesiacov bez domova a žila v aute na komunitnom parkovisku. Postavila sa na nohy pomocou študentskej pôžičky. Dostala byt, prácu ako zdravotná sestra a jej deti – teraz 10 a 18 – späť. Ocitla sa na dobrej ceste, ale pritom prišla o rodinu.

Matkin hnev trvá doteraz

Jej matka s ňou nehovorí; povedala, že si nepamätá, kedy spolu naposledy hovorili. Jej sestra v Alabame s ňou neprehovorila, odkedy sa Amber v roku 2010 rozviedla.

„Bola na verande s rodičmi… Moja sestra sa na mňa pozrela a povedala:“ Opúšťaš ma rovnako ako Donna. „A odišla. A to je to posledné, čo mi kedy povedala.“

Amber mlčí o svojej bolesti už celé desaťročia. „Je to nebezpečný kult,“ povedala o svojom bývalom náboženstve. „Je dôležité, aby si ľudia uvedomili, že je to vážne.“ 

„Deti Svedkov Jehovových vyrastajú s vedomím, že ak spravia niečo nesprávne, ich rodičia ich opustia – a to je strašné,“ povedala Amber v nedávnom rozhovore.

Amber Sawyer a mnohí iní odsudzujú praktiky cirkvi v dôsledku nedávnej samovraždy a vraždy v prístave Keego. Bol to prípad ženy, ktorá zabila rodinu štyroch bývalých svedkov Jehovových, ktorí opustili cirkev. Úmrtia vyvolali pobúrenie medzi mnohými bývalými SJ na celoštátnej úrovni, ktorí argumentovali, že tragédia poukazuje na všadeprítomný, ale zriedkavo publikovaný problém v rámci kostola – rozdeliť rodiny.

smutok
Foto: canva.com

Prípad Lauren Stuart

V prípade štvornásobnej vraždy rozrušená matka zastrelila svojho manžela, svoje dve dospelé deti a spáchala samovraždu v ich dome v prístave Keego, čím šokovala malú a pokojnú komunitu v okrese Oakland.

Strelcom bola Lauren Stuart, modelka na čiastočný úväzok a osobná trénerka, ktorá zápasila s depresiou. Aj jej 47-ročný manžel Daniel Stuart opustili cirkev Svedkov Jehovových pred viac ako desiatimi rokmi kvôli silnej doktríne a sociálnym otázkam. Medzi nimi bola aj túžba poslať svoje deti na vysokú školu, o ktorej mnohí bývalí SJ tvrdia, že ju cirkev považovala za duchovne nebezpečnú.

„Univerzitné a vysokoškolské areály sú známe zlým správaním – drogami a alkoholom, nemorálnosťou, podvádzaním, nebezpečenstvom a zoznam pokračuje,“ uviedol článok z roku 2005 v Strážnej veži, oficiálnej publikácii cirkvi.

Ale Stuartovci poslali obe svoje deti na vysokú školu: 27-ročný Steven vynikal v počítačoch rovnako ako jeho otec, ktorý bol architektom dátových riešení na Univerzite v Michigane Medical School. 24-ročnej Bethany sa darilo v umeleckom a grafickom dizajne. Keď rodičia opustili cirkev, Stuartovci boli vyhnaní z Kráľovskej sály – cirkvi, v ktorých sa uctieva Jehova – spoločenstvo v Union Lake.

Lauren Stuart, ktorej matka zomrela na rakovinu, keď mala 12 rokov, zápasila s duševnými poruchami, ktoré sa neliečili, izoláciou aj obavami, že koniec je blízko, povedali jej priatelia. „Je to tragédia, ktorá súvisí s chorobou. Depresia je taká prevládajúca, a keď sa to nelieči, stáva sa to,“ povedal jeden z priateľov. „Potrebovala lekársku pomoc.“

Výpoveď Laureninej priateľky Joyce Taylor

Dlhoročná rodinná priateľka Joyce Taylor verí, že úlohu zohrali depresie a aj obavy z viery založené na náboženstve. Lauren sa asi šesť týždňov pred vraždami opätovne začala zaujímať o náboženstvo a hovorila jej: „Je koniec, viem, že je.“

O niekoľko týždňov neskôr Taylor videla svoju priateľku a Lauren mala v očiach prázdny pohľad. Bola emocionálne zúfalá. O týždeň neskôr, keď bol jej dom vyzdobený na Valentína, Lauren Stuart zabila svoju rodinu. Nechala po sebe list na rozlúčku.

„V liste uviedla, že mala pocit, že ich zabitie je jediný spôsob, ako ich zachrániť,“ pripomenula Taylor. „Povedala, že jej je ľúto, že to musí urobiť, ale bol to jediný spôsob, ako ich všetkých zachrániť.“

Taylor, bývalá členka Svedkov Jehovových, ktorá opustila cirkev v roku 1986, vysvetlila: „Svedkovia Jehovovi veria, že ak zomriete na tejto strane Armageddonu, budete v raji vzkriesení.“

Trauma z vylúčenia z cirkvi

V prípade Lauren Stuart Taylor verí, že jej priateľka nikdy nevymazala program SJ zo svojej hlavy ani po odchode z cirkvi. Verí, že Laurenina indoktrinovaná obava zo súdneho dňa ju nikdy neopustila a že vylúčenie z cirvi ju doviedlo až na okraj priepasti.

Keby nebola exkomunikovaná jej komunitou, ktorá bola kedysi celým jej podporným systémom, a mala niekoho, s kým by sa podelila o svoje obavy, Lauren Stuart možno neurobila to, čo urobila, myslí si Taylor.

„Ľudia robia veci, keď sú zúfalí,“ povedala Taylor. „A toto bol extrémne zúfalý čin.“

depresia
pixabay.com


Vylúčenie z cirkvi môže viesť k veľkým traumám, pretože svedkovia Jehovovi sú veľmi úzko prepojenou komunitou,“ povedal Mathew Schmalz, docent náboženských štúdií na Vysokej škole Svätého Kríža v štáte Worcester v štáte Massachusetts.

„Ak ste vylúčení, ste skutočne ponechaní napospas spôsobu, ktorý je veľmi náročný a veľmi bolestivý,“ povedal Schmalz. „Keď opustíte skupinu, ktorá bola celý váš život – je to ako druh smrti.“

Mnohí bývalí členovia prehovorili

Tragédia povzbudila mnohých, kedysi mlčiacich bývalých členov SJ, aby prehovorili. Mnohí hovoria, že roky trpeli v samote a potichu, až kým neobjavili online komunitu plnú izolovaných, vystrašených ľudí, ako sú oni sami – ľudí, ktorí stratili niekoho, kto sa pokúsil o samovraždu alebo sa ich pokúsil zavraždiť.

Cirkev to nazýva „disfellowshipped“. Členovia sa môžu vrátiť, ak budú činiť pokánie, zmenia správanie a preukážu, že sú hodní obnovenia. Pokiaľ sa tak nestane, povzbudzujeme členov, aby sa vyhýbali hriešnikom, najmä tým, ktorí opúšťajú vieru.

Matky trávia roky, dokonca desaťročia bez toho, aby sa rozprávali so svojimi deťmi. Súrodenci odpisujú súrodencov. Priatelia sa vyhýbajú priateľom.

Odhaduje sa, že každoročne sa odlúči 70 000 svedkov Jehovových – podľa údajov uverejnených Strážnou vežou je to zhruba 1% celkovej populácie cirkvi. Ich mená sú zverejnené v miestnych Kráľovských sieňach. Z nich sa dve tretiny nikdy nevrátia.

V rámci viery predstavujúcej 8,4 milióna ľudí na celom svete sa však mnohí členovia domnievajú, že náboženstvo je čisté, dobré a milujúce. Tí, ktorí sa proti tomu ohradia, sú pre členov len nespokojní a nahnevaní ľudia. Alebo sú to stratené duše, ktoré nesprávne interpretovali význam lásky a viery.

Vo svete bývalých svedkov Jehovových tvrdia, že exkomunikovaní sú vo svojich rodinách považovaní za mŕtvych rovnako ako obete samovrážd.

Zdroj: eu.freep.com, Tresa Baldas Detroit Free Press

Zdroj foto: Dan Anderson, AP

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu