Odborníci varujú, že túto vec by ste nikdy nemali dávať do práčky

0
Odborníci varujú, že túto vec by ste nikdy nemali dávať do práčky

Táto vec by mohla spôsobiť vážne poškodenie vášho spotrebiča. Bez ohľadu na to, aký plán čistenia dodržiavate, vaša práčka je pravdepodobne jedným z najtvrdšie pracujúcich strojov vo vašej domácnosti.

Tieto nepostrádateľné spotrebiče vyčistia vaše oblečenie a sviežu posteľnú bielizeň stlačením niekoľkých tlačidiel. Ale to, že dokážu veľa, neznamená, že dokážu všetko. V skutočnosti odborníci varujú, že existuje jeden prekvapivá vec v domácnosti, ktorý by ste nikdy nemali dávať do práčky.

Odborníci varujú, že kúpeľňové predložky by ste nikdy nemali dávať do práčky

Pri praní ľahko zabudnete, že odolné stroje, na ktoré sa spoliehate, majú pri vykonávaní domácich prác svoje limity. A hoci by sa mohlo zdať úplne neškodné hodiť predložku do pračky aj so zvyškom bielizne, odborníci varujú, že to vaša práčka možno nezvládne.

Odborníci tvrdia, že problém spočíva v tom, aké veľké sú koše moderných práčok. Aj keď vám práčka umožňuje postarať sa o väčšie balíky oblečenia v určitom počte cyklov, kôš sa tiež môže ľahko preťažiť a trvalo poškodiť životne dôležité časti.

„Problém je v tom, že kúpeľňové predložky absorbujú toľko vody, že nakoniec vážia oveľa viac, ako bola navrhnutá práčka,“ píše pre Family Handyman Scott Flint, odborník na opravu spotrebičov s 30-ročnými skúsenosťami.

„Moderné práčky majú oveľa vyššiu rýchlosť odstreďovania ako práčky v minulosti – až 1 200 otáčok za minútu pri vysokorýchlostnom odstreďovaní! Tieto väčšie rýchlosti vytvárajú veľké množstvo sily pri ťažkých kusoch odevov a zvýšená hmotnosť práčku trhá na kusy.“

Prečítajte si: Ekologický bedeker pre vašu domácnosť

pixabay.com

Presunutie rohoží do práčky môže viesť k veľmi nákladným opravám

Podľa Flinta existujú dva spôsoby, ako sa vaša zdanlivo jednoduchá kúpeľňová predložka môže stať veľmi nákladnou opravou. „Kúpeľňové predložky majú často gumenú podložku, ktorá sa v umývacom cykle rozpadne,“ píše.

„Malé gumené kúsky potom blokujú vypúšťacie čerpadlo upchaním jeho motora a odtokového potrubia,“ pokračuje. Dodáva však, že aj rohože bez gumených chrbtov môžu upchať odtokové potrubie po tom, čo sa pri umývaní oddelia dlhé vlákna. To si často vyžaduje výmenu, ktorá stojí asi 200 eur za nové diely a prácu.

Podložky tiež môžu fyzicky poškodiť inú kritickú časť zariadenia. „Zadné ložisko, ktoré podopiera odstredivý kôš, nesie hlavnú časť škôd spôsobených ťažkými kúpeľňovými predložkami a veľkou dostredivou silou generovanou cyklom odstreďovania,“ hovorí Flint. Podľa neho oprava môže stáť až 500 eur.

Výrobcovia práčok by mali varovať kupujúcich, aby neprali predložky do kúpeľne!“

pixabay.com

Ako prať podložky?

Ručné umývanie podložiek môže predĺžiť životnosť vášho spotrebiča aj kúpeľňového príslušenstva. Našťastie to, že ich nemôžete vložiť do stroja, neznamená, že nemôžete vyčistiť svoje najfunkčnejšie kúsky kúpeľňovej výzdoby.

Ak si vynaložíte námahu na ručné umývanie kúpeľňových predložiek, môžete si nielen ušetriť obrovské náklady na opravu práčky, ale môže tiež docieliť, aby predložky vydržali dlhšie. Zhodou okolností najjednoduchší spôsob, ako vyčistiť predložku v kúpeľni, zahŕňa použitie kúpeľa, píše Better Homes & Gardens.

Jednoducho naplňte vaňu teplou vodou a niekoľkými polievkovými lyžicami pracieho prostriedku. A nezabudnite si dať na dlážku uterák, aby ste ochránili podlahu, kým budete čistiť podložku, ktorá tam zvyčajne je.

Hoďte do vane látkovú podložku a pomocou špongie očistite všetky škvrny. Nechajte ju vo vode aspoň hodinu, potom vypráznite vane a opláchnite prací prostriedok studenou vodou. Podložku nechajte voľne uschnúť na vzduchu.

pixabay.com

Iné predmety, ktoré môžu pračku poškodiť

Aj keď sa kúpeľňové predložky najčastejšie mylne považujú za bezpečné pri odstreďovaní kvôli svojej veľkosti, nie sú jediným predmetom v domácnosti, ktorý môže vašej práčke výrazne poškodiť. Tiež by ste si mali dávať pozor na umiestňovanie iných vecí do práčky, ktoré sú ťažké, keď sú mokré.

Flint hovorí, že všetky tieto predmety môžu mať rovnaký vplyv na vnútorné fungovanie vášho spotrebiča. Môže ísť napríklad o prikrývky, spacie vaky, pelechy pre psov, závesy, periny a tradičné koberce,

Ak stále hľadáte spôsob, ako z času na čas vyčistiť tieto predmety, možno bude najlepšie, ak si najmete na danú prácu profesionála alebo ich odnesiete do práčovne. „Používajte výkonné a robustné stroje v práčovni na mince,“ navrhuje Flint. V opačnom prípade „buďte pripravení kúpiť si novú práčku každé dva až tri roky,“ hovorí.

Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu