Ak dostanete túto správu od Google, vymažte ju, varujú odborníci

0
Ak dostanete túto správu od Google, vymažte ju, varujú odborníci
pixabay.com

Google je taký populárny ako vyhľadávací nástroj, že jeho meno sa už stalo synonymom pre vyhľadávanie informácií na internete.

Technologický gigant však poskytuje aj množstvo ďalších základných služieb vrátane máp, online ukladania súborov, mobilných telefónov, e-mailových účtov a dokonca aj bezplatných programov na spracovanie textu a tabuliek.

Teraz však odborníci varujú, že mnohí používatelia hlásili, že dostali od Googlu u ničoho nič podozrivý email. Spoločnosti Google spôsobilo v poslednej dobe problémy množstvo bezpečnostných chýb. Aj keď pôsobivá štruktúra spoločnosti Google z nej robí jednu z najdôveryhodnejších technologických spoločností na svete, nezaobišla sa bez bezpečnostných problémov.

12. apríla Forbes informoval, že došlo k viacerým hacknutiam prehliadača Google Chrome. Spoločnosť Google zverejnila na svojom oficiálnom blogu deň predtým vyhlásenie, v ktorom potvrdila celkovo 11 hackingov – deväť z nich bolo kategorizovaných ako „vysoké“ hrozby a dva boli klasifikované ako „stredné“.

Tieto hacky vystavujú používateľov riziku, ak používajú Chrome na akejkoľvek platforme, či už sú to používatelia PC/Windows, fanúšikovia Apple/Mac alebo lojálni k operačnému systému Linux. Potenciálne bezpečnostné výpadky postihli aj používateľov populárnych smartfónov spoločnosti Android.

Prečítajte si: 15 hackov ako rýchlo a efektívne posielať emaily

Nebezpečný malvér

V nedávnom blogovom príspevku finančná kyberbezpečnostná firma ThreatFabric oznámila, že objavila nový nebezpečný malvér, ktorý sa zameriava na telefóny s Androidom známe ako „Octo“. Bankový malvér môže prevziať zariadenie a tajne bežať na pozadí, aby ťažil informácie a dokonca spáchal podvod.

A 25. marca Google zakázal desiatky aplikácií zo svojho obchodu na sťahovanie Google Play po tom, čo bol technologický gigant upozornený na tento závažný fakt. Vyšetrovanie zistilo, že spoločnosť zapojená do vývoja mobilných programov používala tieto programy na tajné zbieranie údajov od používateľov. Ako prvý o tom informoval denník The Wall Street.

pixabay.com

Podozrivé emaily

Niektorí používatelia Gmailu teraz dostávajú od spoločnosti Google podozrivé správy. Podľa správy z technického blogu ScreenRant čoraz väčší počet používateľov Gmailu navštevuje fórum podpory so správami, že dostali varovné správy od spoločnosti Google, že ich účet bude čoskoro vypnutý, pretože je „neaktívny“.

Išlo o phishing?

Mnohým užívateľom sa to zdalo podozrivé a vzniesli otázky o tom, či ide o potenciálny „phishing“ alebo pokus o hacknutie ich účtu. Odvolávali sa pritom na správy odoslané hackermi, ktorí predstierali, že pochádzajú z renomovaného zdroja, aby ukradli osobné informácie alebo peniaze.

„Ako je to možné? Tento účet používam aspoň raz denne,“ informoval na fóre jeden používateľ podľa The U.S. Sun. „Píše sa tam, že sa bude považovať za 18 mesiacov neaktívny, ak sa neprihlásim ASAP, čo som aj urobil. Bol som napadnutý?“

Niektorí dokonca hlásili, že boli po prijatí správ odhlásení zo svojich účtov. „Svoj účet používam každý deň na viacerých zariadeniach,“ napísal ďalší znepokojený používateľ Gmailu. „Prosím, skontrolujte to – alebo to znamená, že sme boli kompromitovaní?“

pixabay.com

Google reagoval na správy o podivných varovaniach o deaktivácii účtov

Našťastie sa ukázalo, že mätúce a neočakávané správy neboli posielané zámerne od hackerov. Po kontaktovaní spoločnosti Google so žiadosťou o objasnenie dostal ScreenRant od spoločnosti odpoveď s vysvetlením, že „toto sa zdá byť chyba súvisiaca s funkciou správcu neaktívnych účtov Google,“ uvádza blog. „Inými slovami, nejde o podvod.“

Spoločnosť ďalej vysvetlila, že majitelia účtov, ktorí omylom dostali správy kvôli poruche, sa nemajú čoho obávať. „Podpora Google poskytla záruky, že varovanie o neaktívnom účte neovplyvní prístup k aplikáciám Google ani nepovedie k strate údajov,“ uviedol ScreenRant.

Existuje niekoľko prípadov, v ktorých by ste mohli očakávať, že od spoločnosti Google dostanete mail s upozornením na vypnutie. Aj keď náhodné správy mohli u niektorých používateľov vzbudiť podozrenie z pokusu o hackovanie, v skutočnosti sú súčasťou služby, ktorá má zaistiť bezpečnosť vašich údajov.

Podľa ScreenRant chyba pochádza z funkcie Správca neaktívnych účtov Gmailu, ktorá používateľom umožňuje nastaviť čas, počas ktorého môže byť ich účet považovaný za nečinný, kým Google osloví „starý kontakt“, aby prevzal prístup v prípade, že sa stanú nespôsobilými alebo zomrú. Ale ak ste náhodou dostali záhadnú správu, ignorujte ju alebo vymažte.

Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu