Ohrozuje nás koronavírus?

0
Ohrozuje nás koronavírus?
V predchádzajúcom článku sme sa opisovali nebezpečenstvo šírenia hoaxov a vymyslených teórií ohľadom šírenia koronavírusu. Ak máte napriek tomu obavy, prečítajte si fakty, ktoré sme zozbierali.

Čo by ste mali vedieť o koronavíruse:

  • nový koronavírus sa prvýkrát objavil na začiatku decembra 2019 v čínskej provincii Chu-pej, v meste Wu-chan, ktoré má 11 miliónov obyvateľov.
  • označuje sa 2019-nCoV
  • Svetová zdravotnícka organizácia WHO vyhlásila kvôli jeho šíreniu celosvetový stav zdravotnej núdze. Ten predtým oznámila napríklad kvôli vírusu zika alebo ebola.
  • nakazených je takmer 32 miliónov ľudí. Úmrtnosť sa pohybuje na 2%, čo je oveľa menej ako pri chrípke (8%)
  • najvyšší počet nakazených je v USA, Indii a Brazílii, v Európe dominuje  Španielsko. V ČR sa infikovalo až 53 000 ľudí.
  • Na Slovensku máme celkovo 7300 prípadov infikovaných, 41 úmrtí
  • inkubačná doba je dva dni až 2 týždne, priemerne 6 dní
  • šíri sa kvapôčkovou infekciou
  • príznaky: ako viróza, resp. respiračné ochorenie (chrípka) – teplota nad 38 °C kašeľ, nádcha, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie, hnačky
  • keďže ide o vírus, antibiotiká na neho neúčinkujú

Kde sa objavil vírus?

Prvé prípady koronavírusov odborníci spájajú s trhoviskom Chua-nan v čínskom meste Wu-chan. Nakupujú a predávajú sa tam ryby, morské plody, hydinu, hadov, netopiere, svište a ďalšie voľne žijúce zvieratá. Zatiaľ sa nezistilo, od ktorého druhu sa ľudia nakazili. Podozrenie padlo napríklad na netopiere. Práve cez netopiere a následne cez cibetky sa v roku 2002 začal šíriť SARS.

V súvislosti s hľadaním zdroja nákazy sa na internete objavilo video, na ktorom mladá Číňanka pojedá netopieriu polievku. Video vraj pochádzalo z Wu-chan a predpokladalo sa, že sa tak nákaza rozšírila. Išlo však o hoax. V skutočnosti záznam pochádzal z tichomorského ostrova Palau a bol z roku 2016.

Podľa ďalších konšpirácií je vírus biologickou zbraňou, ktorá unikla z utajované laboratória wuchanského inštitútu. Teória však pochádza od bývalého pracovníka izraelských tajných služieb, ktorý však sám uznáva, že tvrdenie nepodporujú žiadne dôkazy. Iné správy hovoria o tom, že vírus ukradol tím špiónov z kanadského mikrobiologického laboratória. Žiadne domnienky sa ale nezakladajú na potvrdených informáciách.
 
Foto: pixabay.com

Ako sa vírus môže preniesť?

Hoci vírus pravdepodobne pochádza zo zvierat, nákaza sa teraz šíri z človeka na človeka. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa ľudia nemusia báť, že by ich koronavírusom nakazil napríklad ich domáci maznáčik.

Ani podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) nie sú dôkazy, že by psy a mačky mohli byť novým koronavírusom infikovaní. Napriek tomu ale odporúča dôkladné umývanie rúk po kontakte s nimi – už len preto, že sa zo zvieraťa na človeka môžu prenášať iné nákazy – napríklad salmonela.

Rovnako tak organizácia upokojuje obavy zo šírenia nákazy cez balíky z Číny. Koronavírus 2019-nCoV sa prenáša rovnako ako iné respiračné ochorenia, teda najľahšie kvapôčkovou infekciou. Vírus neprežije mimo ľudský organizmus viac ako niekoľko hodín.

Foto: pixabay.com

Príďte na náš event Pre zdravie ženy, kde sa budeme venovať práve vášmu zdraviu.

Ochránia vás rúšky na tvár?

Rúšky sú dobré najmä preto, aby chorý človek nešíril chorobu ďalej kvapôčkovou cestou. Bežné papierové rúška potom ochránia viac okolie pred človekom s rúškom, ktorý by mohol byť infekčný, ako daného človeka s rúškom pred nakazenými okolo neho.

Podľa lekárnickej komory by ľudia mali predovšetkým vnímať rozdiel medzi rúškom a respirátorom, ktorý obsahuje špeciálny a vymeniteľný filter. Zdravého jedinca rúška pred infekciou koronavírusov neochráni, k tomu je potrebný respirátor s triedou FFP3.

Sú na koronavírus lieky?

Špecifické antivirotikum proti novému koronavírusu zatiaľ neexistuje, a lekári sa preto sústredia na liečbu symptómov. Zároveň však odborníci vykonávajú experimenty s niektorými už známymi antivirotikami.

U skupiny infikovaných pacientov prebiehajú klinické testy amerického antivírusového lieku remdesivir.  Preparát, ktorý bol pôvodne zamýšľaný na boj s ebolou, sa ukázal byť účinný proti vírusom spôsobujúcim choroby SARS a MERS.

WHO zároveň vyvracia mýty o tom, že sú proti koronavírusom účinné antibiotiká. Tie fungujú iba proti baktériám.

Odborníci tiež varujú pred radom alternatívnych „zaručených“ rád, ktoré sa začali šíriť na internete. Niektoré môžu byť dokonca nebezpečné. Patrí medzi ne napríklad snaha liečiť koronavírus homeopatiou alebo bieliacimi prostriedkami. WHO na základe šíriacich sa dezinformácií tiež vysvetlila, že proti koronavírusom nepomáha ani konzumácia cesnaku, hoci obsahuje množstvo telu prospešných látok.

Zdroj: seznamzpravy.cz, WHO, uvzsr.sk

 

žiadne príspevky na zobrazenie