Okupovaná Záporožská jadrová elektráreň: Pracovníci prehovorili o hrôzach, ktoré sa dejú vnútri

0
Okupovaná Záporožská jadrová elektráreň: Pracovníci prehovorili o hrôzach, ktoré sa dejú vnútri

Situácia ohľadom ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne straší celý svet. Dôjde k jadrovej katastrofe? Viacerí odoborníci už hovoria o reálnej hrozbe. BBC však tentokrát odhalila, čo sa deje v jej vnútri.

Ruské bojové sily obsadili túto najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe ešte v marci. Z tamojších zamestnancov sa stali rukojemníci, ktorí sa každý deň boja o svoj život. BBC sa podarilo skontaktovať s pracovníkmi. Komunikovali prostredníctvom SMS správ.

„Môj pracovný deň je neustály stres. Nemôžem pracovať ako kedysi. Posledný týždeň som ani nemohla prísť na svoje pracovisko, je to nebezpečné,” uviedla zamestnankyňa Svitlana.

„Došlo k ostreľovaniu dusíkovo-kyslíkovej stanice, čo spôsobilo požiar. Ľudia, ktorí tam pracovali, nejakým zázrakom prežili,“ opísala príšernú situáciu.

Na Rusko sa valia obvinenia, že Záporožskú jadrovú elektráreň využíva ako svoju základňu. Údajne by tam malo byť až 500 vojakov. „Každý deň jazdia tam a späť vo svojich vojenských vozidlách. Vojenské vybavenie umiestnili priamo pri budovách stanice, aby znemožnili úder ukrajinským ozbrojeným silám,” informovala Svitlana. Okrem toho daná oblasť už viackrát musela čeliť silnému ostreľovaniu. Počas jednej noci padlo až 120 rakiet.

„Pracovný štáb je teraz rukojemníkmi Rusov. Vypli internet, nechali len pevné linky a jedlo je dostupné len v jednej jedinej jedálni. Z ostatných urobili svoje základne,“ povedal ďalší zamestnanec Mykola.

„Vstup na všetky strechy je zakázaný, urobili si tam pozorovacie miesta. Cvičná budova sa stala aj ich kasárňami,“ dodal.

Pracovníci to absolútne nemajú ľahké po psychickej stránke. Nielenže všade hliadkujú vojaci so zbraňami a sú v neustálom strese, boja sa aj ďalšej veci – únosu. K nejakým už aj malo dôjsť pri odchode zamestnancov zo zmeny pri bezpečnostnej bráne. Motív zatiaľ nie je známy.

 

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu