Patríte medzi 81% ľudí, ktorí počas jedla používajú mobil?

0
Patríte medzi 81% ľudí, ktorí počas jedla používajú mobil?

Vedeli ste, že 6. február je Svetový deň bez mobilu? Dokonca v roku 2021 si tento deň pripomíname presne 20-krát. Vieme si to vôbec predstaviť? Vydržať deň bez mobilu? Alebo aspoň hodinu? Svetový deň bez mobilu chce pripomenúť, ako veľmi nám mobily zasahujú do životov. V pozitívnom aj negatívnom smere.

Myšlienka Svetového dňa bez mobilu siaha do roku 2001, kde nastal začiatok osvety o vplyve mobilov, závislostí a ich dopadu na každodenný život človeka. Na počiatku stojí francúzsky spisovateľ Phil Marso, ktorý v roku 1999 napísal knihu o mobile s názvom Tueur de portable sans mobile apparent. Krajiny ako Kanada, Španielsko, Francúzsko, Belgicko, Fínsko a Švajčiarsko túto iniciatívu veľmi uvítali.

Ako je to u vás? Koľko času si viete predstaviť stráviť bez mobilu? Napríklad počas víkendu, keď nemusíte pracovať? Alebo večer po pracovnom čase? Deň bez mobilu sa dá urobiť kedykoľvek a kdekoľvek, záleží len na nás. A nemusí ísť o deň, môže to byť aj jedna vedomá hodina. Alebo vedome večer po 22-hej hodine vziať do ruky knihu a nie mobil. Predstavte si, že až pre 47% ľudí je mobil nočným spoločníkom. Počas jedla s rodinou alebo priateľmi telefón používa až 81% ľudí. Samy dobre zo skúseností vieme, že čísla sú veľmi vysoké.

Prečítajte si: 7 znakov, že ste zavislí od mobilu

Nová diagnóza: choroba z telefónu

závislosť, mobilný telefónNomofóbia je označenie novodobej závislosti na mobilnom telefóne. Prejavuje sa ako úzkostná porucha alebo fóbia spočívajúca v závislosti na vlastnom mobilnom telefóne. Pochádza z anglického no-mobile-phone-phobia. Človek trpí nezdravým strachom zo straty mobilného signálu, napríklad z nedostatočného pokrytia na horách, z vybitia batérie alebo z možnosti zabudnutia alebo straty. Ide o novodobý stresor 21.storočia.

Príznakom je zvýšená nervozita, ak človek pri sebe nemá mobilný telefón, neschopnosť vypnúť mobilný telefón, neustála kontrola, či neprišla nová správa, nutkanie okamžitej reakcie, prípadne fantómové vibrácie. Niektorí ľudia si myslia, že im niekto volá alebo píše, aj keď to nie je pravda.

Prezentujeme skutočne seba alebo len selektujeme?

Smartfón spôsobuje správanie, ktoré môže byť nakoniec zdrojom stresu alebo úzkosti. Nie vždy, samozrejme, ale podľa niektorých odborníkov ide o niektoré konkrétne dopady smartfónov na mladých ľudí. Hlavným úskalím závislých osôb je užitie si prítomného okamihu jedine prostredníctvom neustáleho fotografovania, zdieľania, komentovania a nie tým, čo skutočne robia.

Výsledkom je, že už nie sú spojení so svojimi piatimi zmyslami, len trávia čas vstupom a výstupom, hľadaním očí druhých. Akoby chceli nahlas povedať: „Tento moment, ktorý žijem, je skvelý“. Ďalšia nástraha, ktorej sa treba vyhnúť: určitá forma moderného bovarizmu, ktorá spočíva v tom, že by sa v živote iných našlo viac skvelých vecí ako práve v tom našom.

Ako z toho von?

Ak vieme o sebe, že na mobiloch trávime viac času ako je užitočné a správne, dajme si externý varovný prst. Sú spoločnosti poskytujúce funkcie, ktorá majú za cieľ pomôcť užívateľom spravovať čas na zariadeniach, prípadne blokujú prístup k istým webovým stránkam či aplikáciám.

Skúsme si raz za čas pozrieť, koľko času na mobile strávime tak, že sme ho mohli využiť aj úplne inak. Koľko kníh by sme prečítalii miesto scrollovania sociálnych sietí? Koľkých ľudí sme mohli potešiť alebo povzbudiť? Nestihli by sme za ten čas 15 minút rýchlochôdze, teplý kúpeľ či stíšenie sa? Vieme si samy sebe zakázať mobil? Aspoň niekedy?

Vedieť vypnúť

Zaiste máte v pamäti reklamu, ktorá išla nedávno v televízii. Rodina prichádza na návštevu a pri vzájomnom pozdrave idú mobilné telefóny bokom. Možno sa nám to zdá prehnané, ale má to niečo do seba. Ako si mozeme naozaj užívať prítomnosť a byť plne prítomní a venovať sa ľuďom okolo seba, ak jedným očkom pozeráme, či nás náhodou niekto nezháňa alebo aby nám neušla najnovšia správa vo svete?

Priznajme si, mobily nás lákajú a pokúšajú viac ako by sme chceli a nie vždy im vieme odolať. Máme pocit, že sme dôležití, že náš názor je dôležitý, chceme byť „in“. To nie je vôbec zlé, ale netreba zabúdať, že treba sa vedieť aj vypnúť. Nebojte sa, o svojich priateľov neprídete.

Tak ako? Skúsime dnes večer bez mobilov?

Láska spisovateľa C.S.Lewisa: Vo svete, ktorý ženy umlčiaval, ona našla svoj hlas

žiadne príspevky na zobrazenie