Písanie ako sebarealizácia a zárobok

0
Písanie ako sebarealizácia a zárobok
pisanie_ako_sebarealizacia

Marec je mesiac knihy a my sme ho oslávili tematicky – workshopom Písanie ako sebarealizácia a zárobok. 

Keď sme pred mesiacom spustili predaj lístkov, nečakali sme, že sa lístky tak rýchlo vypredajú. Predpokladaný počet 80 miest tak nakoniec nestačil, lebo po lístkoch na event bol stále dopyt. Na jednej strane sme sa tešili z veľkého záujmu, na strane druhej nás mrzelo, že kapacita miestnosti neumožňovala ešte vyššiu účasť. Preto sme sa rozhodli, že event čoskoro zopakujeme.

A koho sme mali možnosť počuť?

Prvým speakerom bola Tamara Gončárová, ktorú mnoho ľudí pozná pod umeleckým menom TAMI. Tamara pôsobí v menšom vydavateľstve Inspira publishing, ktoré založila pred 2 rokmi. Píše, konzultuje, pomáha začínajúcim autorom v rozbehu, PR a komunikácii na sociálnych sieťach a vedie fb skupinu instaraňajky. Navyše je autorkou knihy Mamou po 30-tke, a tak nám porozprávala o tom, ako sa môžu stať autorkami aj bežné ženy.

„Ľudia nemajú radi neprirodzenosť, nepodceňujte svojho čitateľa,“ radila a poukázala na to, že skutočný príbeh má väčšiu silu, ako ten vymyslený. Taktiež sa venovala otázke e-bookov – kedy je vhodné zvoliť e-book namiesto tlačenej knihy a aké musí spĺňať náležitosti.

„Každý druhý Slovák chce vydať knihu, ale nie každý to urobí“, odpovedala v závere na otázku, či má šancu uspieť v konkurencii aj začínajúci spisovateľ. Dámy, ktoré sa nebáli položiť otázku, obdarovala svojou prvotinou.

Tami, inspirapublishing, knihy, autorka, publikovanie
Foto: Juli Held – Tamara Gončárová

Druhou dámou v poradí bola skúsená novinárka, Miriam Zsilleová, ktorá v denníku SME pracovala 20 rokov a dostala čestné uznanie od organizácie Človek v ohrození. Rozprávala o svojom pôsobení v Smene a o politických pomeroch, pre ktoré sa rozhodla odísť do konkurenčného SME. S denníkom SME sa nakoniec taktiež rozlúčila kvôli novým majiteľom (skupine Penta), čo ju priviedlo k osamostneniu sa a založení portálu www.zenyvmeste.sk a www.sportinak.sk.
Spomenula úsmevnú príhodu z Kuby, kde pôvodne vycestovala kvôli prezidentským voľbám, ale nakoniec počas svojho pobytu urobila rozhovor s vtedy veľmi populárnou herečkou z telenovely Jednoducho Mária, Victoriou Ruffo, ktorý mal neskutočný úspech. Poukázala na to, že hoci je dôležité venovať sa vážnym témam, musíme sa orientovať aj na to, čo chce čitateľ, a tak ich niekedy nie je zlé vyvážiť niečím komerčným. Vo svojom vystúpení kritizovala aj nedostatočné zastúpenie žien v politike a na vyšších pozíciách v biznise: „Ak chceme niečo zmeniť, musíme mať aspoň 30% menšinu.“

zenyvmeste, novinárka, redaktorka, písanie
Foto: Juli Held – Miriam Zsilleová

Ako tretia speakerka vystúpila špecialistka na PR, Perla Žinčíková – rozprávala o svojich začiatkoch v médiách, kedy ako 13-ročná pôsobila ako moderátorka v diskusnej relácii v košickej televízii. Odtiaľ viedli jej kroky stále mediálnym smerom, chvíľku pracovala v Košickom Korzári, neskôr pôsobila ako redaktorka obsahu na webe markiza.sk, kde sa zároveň začala venovať aj PR televíznych projektov. Prešla niekoľkými projektami v RTVS, až napokon zakotvila v TV JOJ, kde pôsobila 3 roky na pozícii PR managerky.

Keď si začala uvedomovať, že má málo priestoru na súkromný život, rozhodla sa médiá opustiť a odišla do reklamnej agentúry. Odchodom na materskú dovolenku sa začal jej výhradne freelance život, ktorý dodnes žije, už počas svojej druhej materskej s druhou dcérkou. Opísala nám zážitky so svojimi klientami, ich očakávania, a vysvetlila, že kvantita PR výstupov nemusí hneď znamenať kvalitu – ak sa jedná napr. o portály s nízkou návštevnosťou. Rozprávala aj o novom trende v PR – spolupráci s blogermi a influencermi.

PR, manažérka, blogeri, biznis
Foto: Juli Held – Perla Žinčíková

Poslednou speakerkou bola scenáristka Soňa Borušovičová-Karvayová, ktorá na poslednú chvíľu veľmi akčne nahradila avizovanú Dianu Fabianovú, ktorá nečakane uviazla na letisku a nemohla sa na event dostaviť. Pani Borušovičová koučuje začínajúcich aj pokročilých autorov, pri vzniku ich nových textov, kníh, scenárov a e-bookov.

Ako sa hovorí, tichá voda brehy myje. Soňa Borušovičová je na prvý pohľad nenápadná dáma, no keď sa prejaví, je mimoriadne vtipná scenáristka, editorka a spisovateľka, ktorá by sa uživila aj ako stand up komička. Veľmi vtipne obohatila program o svoje príhody a každodenné situácie, kedy sa borí s textom, ale aj začínajúcimi spisovateľmi v úlohe koučky.

spisovateľka, scenáristka, knihy, autori
Foto: Juli Held – Soňa Borušovičová

Ďakujeme aj našim sponzorom, ktorí poskytli nápoje Divas, agentúre Creative PRO, časopisu Forbes, vydavateľstvu Inspira Publishing a portálu Ženy v meste. Všetky fotografie z podujatia nájdete tu a video z eventu si môžete pozrieť na našom youtube. 

žiadne príspevky na zobrazenie