Pre veľký úspech pripravujeme v Bratislave veľkú novoročnú inšpiráciu na písanie! Motivačné podujatie pre všetkých, ktorí by chceli začať písať, alebo už píšu a chcú sa posunúť ďalej. Písanie ako sebarealizácia a zárobok je tu tiež pre tých, ktorí majú svoje texty odložené v šuflíku a zatiaľ sa neodvážili vypustiť ich do sveta.
Tešia sa na vás inšpiratívne hostky a každá vám povie niečo aktuálne zo svojej oblasti písania. Dozviete sa veľa zákulisných informácií či už o tom, ako vydať knihu, koľko to stojí, ako sa dostať do povedomia, ako sa nakopnúť, písať pravidelne, či ako vzniká mediálny portál. Budeme spolu diskutovať a veľa sa pýtať. Predstavujeme vám štyri témy a zároveň štyri akčné ženy, ktoré nám o písaní porozprávajú zo svojho uhla pohľadu.
Ako si zafinancovať knihu?
Oli Džupi pracuje v najpočúvanejšom rádiu na Slovensku, v rádiu Expres, ako moderátorka spravodajstva a dopravného servisu v rannej šou HEMENDEX. Je autorkou relácie Slováci v zahraničí. Oli sa roky zapája do rôznych mediálnych a sociálnych projektov, podporuje dobré nápady a realizuje vlastné. Je spoluautorkou unikátnej knihy v troch jazykoch Mamina rusínska kuchyňa. Oli sa nepovažuje za spisovateľku, ale za človeka, ktorý spojil profesionálov a spoločne vytvorili jedinečnú knihu, ktorá zachováva tradície jej rusínskej rodiny a okolia. Úspech jej projektu je viditeľný od začiatku, pretože crowdfundingová kampaň na podporu knihy dosiahla cieľovú sumu 10 000 eur za 10 dní.
Veronika Homolova Tothova od roku 1997 pracuje v médiách – v televízii a v rádiu. Od roku 2002 pôsobí v TV JOJ ako redaktorka, moderátorka a editorka spravodajstva. Od roku 2010 sa zaoberá zaznamenávaním príbehov ľudí, ktorí boli prenasledovaní nacistickou alebo komunistickou diktatúrou. Je držiteľkou niekoľkých novinárskych cien. V roku 2016 jej vyšla kniha „Mengeleho dievča“, ktorá sa stala najpredávanejším debutom slovenského autora, Knihou roka 2017, Zlatou knihou, Platinovou knihou a autorka získala ocenenie Slovenská spisovateľka roku 2017 (anketa Panta Rhei awards). Je autorkou 15-dielneho dokumentárneho cyklu Neumlčaní, dokumentárnych drám „Atentát na Heydricha: príbeh Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša“, „Heydrich a 74 žien“ a dokumentu „Nehodní žitia?“ o programe nútenej eutanázie v nacistickom Nemecku. V roku 2018 vyšla jej druhá kniha „Mama milovala Gabčíka„, ktorú napísala aj na základe spomienok dcéry ženy, ktorá Jozefa Gabčíka pred atentátom, aj po ňom, ukrývala.
Ako písať o záľube v gastre a káve?
Augustína Markócsyová je zástupkyňa šéfredaktorky portálu Kávičkári. Venuje sa prevažne tvorbe kreatívneho obsahu na stránke a na sociálnych sieťach ako aj správe rôznych kont pre klientov z oblasti gastronómie. Má za sebou množstvo precestovaných a zrecenzovaných kaviarní, reštaurácií a hotelov a vie byť serióznym, ale aj príjemným sudcom kvality zariadení. Vyštudovala marketingovú komunikáciu na FMK v Trnave. Písaniu pre magazín Kávičkári.sk sa začala venovať v 4.ročníku vysokoškolského štúdia. Jej texty nájdete aj v bedekri od Kávičkárov s názvom Top miesta na Slovensku. Najnovším prírastkom v jej portfóliu je PR projektu Gastrolove, (ne)učebnice a (ne)konferencie, od autorky Simony Budinskej a kolektívu autorov.
Od scenáristiky k literárnej dule
Soňa Borušovičová píše poéziu od ôsmich rokov. Prvý román napísala, keď mala desať. Vyštudovala filmovú a televíznu dramaturgiu a scenáristiku na VŠMU, písala scenáre pre detské relácie, aj Ordináciu v ružovej záhrade. Spolu so sestrou Evou Borušovičovou napísala scenár pre celovečerný film Vadí nevadí. V roku 1999 si sama vydala knižku pre deti Gregor – Rozprávka o veľkom putovaní. V legendárnom internetovom magazíne Inzine.sk bola autorkou a redaktorkou. Pre vydavateľstvo Slovart redigovala knihy. Maxim E. Matkin, Barbora Kardošová a Marko Thelen sú „jej dvorní“ autori. Knihy edituje, číta a pomáha pri ich vzniku ako koučka pre autorov a literárna agentka. Organizuje workshopy Ako napísať knihu a vedie podpornú skupinu pre autorov. Okrem toho chová kozy a hydinu a je vedúcou obecnej knižnice Veľké Kršteňany. „Považujem sa za zberateľku zážitkov a lovkyňu príbehov. Milujem skladať písmenká do slov tak, aby dávali hlbší zmysel. Už od detstva, keď som písavala príbehy do „čítanky“ a podpisovala ich fiktívnymi pseudonymami, vytvárala som si vlastný časopis.“
Akčné ženy sú projekt pre všetky ženy, ktoré túžia po zmene a chcú rásť. Cieľom je poskytovať pravidelnú inšpiráciu a zároveň spájať komunitu, ktorá má rovnaké záujmy. Pomáhame si v podnikaní, kariére a vzdelávaní. Vďaka nášmu webu www.akcnezeny.sk s tebou zdieľame obsah, tipy od iných žien a inšpiratívne podujatia, ktoré organizujeme. Pridaj sa k nám: redakcia@akcnezeny.sk