Počet podvyživených detí v Jemene stále stúpa. Krízu spôsobuje nedostatok potravín, starostlivosti a osvety, hovoria Lekári bez hraníc

0
Počet podvyživených detí v Jemene stále stúpa. Krízu spôsobuje nedostatok potravín, starostlivosti a osvety, hovoria Lekári bez hraníc

Podvýživa medzi deťmi v Jemene neustále stúpa. Zomierajú najmä deti mladšie ako päť rokov. Len od januára do októbra 2022 ošetrili Lekári bez hraníc v krajine 7 597 podvyživených detí, čo je o 36 % viac ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. 

  • Okrem toho tímy organizácie zaznamenali skorší nástup tejto zdravotnej krízy, ktorá zvyčajne vrcholí v období od júna do septembra. Jemen sa už na prelome apríla a mája ocitol v kritickom bode v roku 2022.
  • Skorší nástup vrcholu krízy spolu s vysokým počtom ťažko podvyživených detí, ktoré bolo potrebné prijať do starostlivosti, preťažili miestne zdravotnícke zariadenia.
  • V niektorých lokalitách tímy vyhlásili núdzový stav v reakcii na prudký nárast počtu akútnych prípadov a zhoršujúcich sa zdravotných komplikácií, ako sú hnačkové ochorenia, zápal pľúc a anémia.

Veľké riziko podvýživy

Podvýživa predstavuje pre jemenské deti stále riziko. Krajinu sužujú sezónne a každoročne rekordné počty prípadov podvýživy, ktoré zvyčajne súvisia s obdobím neúrody vo vidieckych oblastiach. Táto situácia trápil Jemen už pred eskaláciou vojny v roku 2014. Vojenský konflikt stav rapídne zhoršil, čo naďalej prehlbuje potravinovú neistotu. Podľa tímov Lekárov bez hraníc situáciu v Jemene zhoršuje viacero faktorov.

Cena potravín

Mnohé rodiny v Jemene si nemôžu dovoliť dostatok potravín v dôsledku hospodárskej krízy a zvýšených cien. V dôsledku osem rokov trvajúcej vojny totiž väčšina ľudí prišla nielen o prácu, ale aj o domov. Hodnota oficiálnej jemenskej meny klesá a náklady na potraviny a pohonné hmoty stále rastú, čo sťažuje miestnym obyvateľom prístup nielen k potravinám, ale aj k zdravotnej starostlivosti.

Jedným z malých pacientov liečených v nemocnici Abs, ktorú podporujú Lekári bez hraníc v guvernoráte Hadždža, je štvorročný Abdullah. Chlapca, ktorý trpel podvýživou a ďalšími komplikáciami, priviedla do zariadenia jeho stará mama Shohra Mohamedová. „Sme v nemocnici už po niekoľkýkrát. Vždy dostával bezplatnú liečbu a jeho stav sa zlepšoval, naposledy bol prepustený pred 20 dňami. S jeho matkou sa ho snažíme živiť tým, čo máme k dispozícii. Málokedy si však môžeme dovoliť dať mu mlieko,“ povedala chlapcova stará mama.

Nedostatočný prístup k primárnej zdravotnej starostlivosti

Zdravotnícky sektor v Jemene však naďalej kolabuje. V dôsledku nedostatku zásob, vybavenia a finančných zdrojov vrátane tých, ktoré sú určené na platy zdravotníckych pracovníkov, došlo k zatvoreniu mnohých verejných zdravotníckych zariadení. Spolu s vysokými nákladmi na pohonné hmoty, prispievajú tieto faktory k tomu, že ľudia majú obmedzený prístup k neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Prichádza tak ku komplikáciám, ktorým by sa dalo predísť včasnejšou liečbou.

Tímy Lekárov bez hraníc v guvernoráte Amrán zaznamenali od konca mája neustály nárast počtu pacientov s ťažkou akútnou podvýživou, pričom obsadenosť lôžok v centre výživy sa v septembri 2022 vyšplhala na 396 %. Zároveň došlo k viac ako pätinovému nárastu počtu urgentných konzultácií. Od januára do septembra 2022 zomrelo po prijatí do nemocnice 31 pacientov. Väčšina z nich prišla príliš neskoro a utrpela zdravotné komplikácie, ktoré už neboli zlučiteľné so životom.

Chudoba a nestabilné životné podmienky

K nárastu počtu prípadov podvýživy prispievajú aj zlé životné podmienky, najmä tých, ktorí prišli o domov. Do nemocnice Abs prichádzajú pacienti aj z okolitých oblastí, kde mnohí vnútorne vysídlení obyvatelia žijú bez vhodného prístrešia a s veľmi obmedzeným prístupom k základným potravinám alebo príjmom. Od januára do septembra 2022 bolo na lôžkovom oddelení liečebnej výživy prijatých 2 087 detí s podvýživou a súvisiacimi zdravotnými problémami. Pacienti boli najčastejšie vo veku od 6 do 23 mesiacov.

Väčšina vnútorne vysídlených osôb nemá pravidelný príjem a pracovných príležitostí je málo,“ povedal Saddam Shayea, vedúci oddelenia pomoci Lekárov bez hraníc v nemocnici Abs. „Ďalším faktorom je nedostatočný prístup k čistej vode, čo zvyšuje výskyt napríklad hnačkových ochorení. Okrem toho chýbajú hygienické potreby, ktoré sú nevyhnutné na obmedzenie šírenia niektorých chorôb alebo na zníženie súvisiacich rizík,“ dodáva.

Prečítajte si aj: Psychologička Lekárov bez hraníc: U mnohých detí sme riešili nočné mory a sebapoškodzovanie

Nedostatočná informovanosť komunity

V boji proti podvýžive je nevyhnutná informovanosť v predpôrodnej a popôrodnej starostlivosti. Nedostatočný prístup k tejto starostlivosti vedie ku komplikáciám počas tehotenstva, čo má negatívny vplyv na matky a novorodencov. Viac ako polovica matiek na pôrodníckom oddelení v nemocnici Abs trpela minulý rok podvýživou.

V roku 2021 len 10 % žien, ktoré rodili v nemocnici, absolvovalo aspoň jednu predpôrodnú konzultáciu. Tie sa zvyčajne používajú na identifikáciu prípadnej podvýživy u tehotných žien. Včasné odoslanie chorých žien k odborníkom na výživu však zlepšuje výsledky tehotenstva a znižuje riziko podvýživy u novorodencov a dojčiat.

Okrem toho je v komunite nedostatočná informovanosť o význame dojčenia a bežného očkovania detí. Rodičia tiež nemajú dostatok informácií o tom, ako rozpoznať včasné príznaky podvýživy, čo oneskoruje odhalenie ochorenia.

Nedostatky v humanitárnej pomoci

Minuloročné škrty spôsobili, že mnohé zdravotnícke zariadenia prerušili poskytovanie služieb alebo nemali dostatočné zásoby liekov.

Mám štyri deti a všetky trpeli podvýživou, preto som ich vzal do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia. Museli si však vybrať medzi mojimi deťmi a uprednostniť, komu dajú terapeutickú výživu, pretože jej nebolo dosť,“ opísal Ahmed Abu Al Ghaith, rodič, ktorý navštívil nemocnicu Ad Dahi.

Svedectvo advokátky Lekárov bez hraníc o neľudských podmienkach v Líbyi. Toto nikto nechce zažiť

Reakcia na zvýšený počet pacientov s podvýživou

Lekári bez hraníc v súčasnosti pôsobia v 13 z 21 jemenských provincií. Zdravotnícke tímy v celej krajine zaznamenali alarmujúci nárast počtu podvyživených detí so zdravotnými komplikáciami. Na lôžkových oddeleniach nie je dostatočná kapacita na liečbu akútnych prípadov. S cieľom znížiť chorobnosť a úmrtnosť najzraniteľnejších pacientov zdravotnícke tímy podľa možnosti zvyšujú svoje kapacity a poskytujú väčšiu podporu centrám primárnej zdravotnej starostlivosti.

V guvernoráte Amrán zaviedla miestna nemocnica od júna 2022 na pediatrických oddeleniach pohotovostný plán, aby zvládla prílev podvyživených pacientov. Celková kapacita sa takmer zdvojnásobila. Podobná situácia je aj v guvernoráte Hudajda, kde sa organizácii Lekári bez hraníc podarilo rozšíriť služby výživových centier a rozšíriť lôžkovú kapacitu. Len v novembri 2022 bolo na nové oddelenie prijatých 282 pacientov trpiacich podvýživou s komplikáciami. Po tom, čo bola nemocnica Abs v guvernoráte Hadždža naplnená na 180 %, sa tamojší tím výnimočne rozhodol využiť aj zariadenia ministerstva zdravotníctva na zvládnutie prílevu nových detských pacientov.

Podvýživa zostáva v Jemene veľmi vážnym problémom a je zodpovedná za úmrtia detí, ktorým by sa dalo zabrániť vhodnou prevenciou. 

Podľa wikipedie je podvýživa ( z latisnského slova malus – zlý) definovaná ako nedostatočný prísun živín, najmä bielkovín a sacharidov. Prejavuje sa oslabovaním stavby tela, väčšou náchylnosťou na ochorenia a v extrémnom prípade vedie k úmrtiu jedinca. Podvýživa je extrémny a dlhodobý prejav organizmu na hlad. Pri krátkom trvaní sú následky vratné. Pri dlhšom trvaní vedie k chradnutiu, prudkému chudnutiu, celkovej ochabnutosti a strate síl až smrti.

Zdroj: Lékáři bez hraníc

Saná / Praha, 4. januára 2023

Zdroj titulnej foto: @Jinade Saad (Podvýživa je pre jemenské deti hrozbou)

 

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu