Rusi mali v Mykolajivskej oblasti brutálne mučiť Ukrajincov, našli sa nástroje a fyzické dôkazy

0
Rusi mali v Mykolajivskej oblasti brutálne mučiť Ukrajincov, našli sa nástroje a fyzické dôkazy

Ukrajinské úrady v utorok zverejnili podrobnosti o takzvaných „mučiarňach“ nájdených v obci v Mykolajivskej oblasti a meste Cherson. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Kancelária mykolajivského oblastného prokurátora, Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) a forenzní experti ukrajinskej polície určili polohu údajnej mučiarne v obci Oleksandrivka v Mykolajivskej oblasti po tom, ako ju oslobodili spod ruskej okupácie. Vyplýva to z vyhlásení úradu oblastnej prokuratúry a SBU.

Bitie ťažkými predmetmi

„Podľa údajov z vyšetrovania, zástupcovia krajiny agresora zhabali domy v obci a protizákonne v nich držali a brutálne mučili miestnych obyvateľov, ktorí odmietli spolupracovať s nepriateľom,“ konštatuje kancelária mykolajivského prokurátora, podľa ktorého pri vyšetrovaní našli aj fyzické dôkazy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

SBU v stanovisku podobne uvádza, že „Rusi násilne zadržiavali a brutálne mučili miestnych obyvateľov, ktorí odmietli spolupracovať“, pričom sa z nich snažili „vymlátiť adresy ukrajinských patriotov, najmä členov hnutia odporu“.

Obete údajne dusili plastovými vreckami, bili ťažkými predmetmi a používali aj mučenie elektrickým prúdom. Počas prehliadky mučiarne našli podľa nich aj „mučiace nástroje“.

Zadržiavanie ukrajinských občanov

SBU tiež informovala o nájdení ukrajinských občanov, ktorých „Rusi mesiac protizákonne zadržiavali a mučili“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Úrad ukrajinského generálneho prokurátora tiež v utorok informoval o nájdení ďalšej mučiarne v meste Cherson v „jednej z policajných budov, ktoré Rusi používali na zabezpečenie fungovania okupačných trestných úradov“.

Rusko už pred časom odmietlo obvinenia z vojnových zločinov a tvrdí, že jeho sily sa nezameriavajú na civilistov. Medzinárodné ľudskoprávne organizácie, vyšetrovatelia i zahraničné médiá pritom na viacerých miestach zozbierali množstvo dôkazov o opaku.

Viac k témam: Cherson, mučiarne, Mykolajiv, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi mali v Mykolajivskej oblasti brutálne mučiť Ukrajincov, našli sa nástroje a fyzické dôkazy © SITA Všetky práva vyhradené.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu