Položte túto 4-slovnú otázku, aby ste sa ochránili pred podvodníkmi

0
Položte túto 4-slovnú otázku, aby ste sa ochránili pred podvodníkmi
unsplash.com

Ak sa na chvíľu zastavíte a spýtate sa túto otázku sami seba, môže vám to ušetriť čas a peniaze.

Podvody sa, žiaľ, stali súčasťou každodenného života. Pravdepodobne pravidelne dostávate „potenciálny spam“ – automatický hovor, e-mail so záhadným odkazom alebo nejakú správu, ktorá tvrdí, že ste vyhrali cenu.

V súčasnosti sa už všetci dobre vyznáme v taktike, ako odraziť podvodníkov. Napríklad neklikáme na útržkovité odkazy a nikdy neposkytujeme osobné údaje ľuďom, ktorých nepoznáme.

Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) však teraz navrhuje novú taktiku, ktorú môžete použiť, aby ste sa vyhli podvodom. Čítajte ďalej a zistite, aká je štvorslovnú otázka, ktorú by ste si podľa nich mali položiť, aby ste sa chránili pred podvodníkmi.

pixabay.com

Prichádza najkrajšie obdobie v roku – kým sa nestretnete s podvodníkmi

Sviatočné obdobie sa každým dňom blíži – niektoré obchody už začali hrať vianočnú hudbu a plánovať nákupy na čierny piatok. V závislosti od toho, ktoré sviatky oslavujete, pravdepodobne máte peniaze na nákup pomerne veľa darčekov – no zlodeji si to uvedomujú tiež.

Zločinci chcú zarobiť na peniazoch, ktoré ste ochotní minúť na svojich priateľov a blízkych, a podľa tlačovej správy FBI sa v tomto ročnom období „tisíce ľudí stávajú obeťami dovolenkových podvodov“.

Tisíce ľudí stávajú obeťami vianočných podvodov

Zlodeji to robia jedným z dvoch spôsobov: Buď si od vás vezmú peniaze, ale nikdy nedoručia tovar alebo služby, za ktoré platíte, čo sa označuje ako trestný čin nedoručenia, alebo vás nechajú poslať im tovar, ale nikdy vám nezaplatia, čo sa označuje ako „nedoručenie“ -platobná kriminalita.

Len v roku 2021 stáli podvody využívajúce túto taktiku viac ako 337 miliónov dolárov, podľa správy Centra sťažností na internetovú kriminalitu v Amerike za rok 2021 – a to nezahŕňa ďalších 173 miliónov dolárov stratených pri podvodoch s kreditnými kartami.

Našťastie existuje zásadná otázka, ktorú si môžete položiť, aby ste sa vyhli vkladaniu peňazí do vreciek podvodníkov, hovorí FBI.

Prečítajte si: Obrazovky poškodzujú váš zrak. Toto je 10 spôsobov ako si chrániť oči

pixabay.com

Polícia vyzvala ľudi, aby postupovali opatrne

V tweete z 2. novembra pobočka FBI v Pittsburghu poznamenala, že „sa predčasne začali sviatočné nákupy“, ale vyzvali ľudí, aby postupovali opatrne. „Pri nakupovaní online sa pred poskytnutím čísla vašej kreditnej karty a osobných údajov uistite, že web je bezpečný a má dobrú povesť,“ píše sa v tweete.

Nasledujúci deň poverený osobitný agent Doug Olson z kancelárie v Pittsburghu poskytol ďalšie informácie o tom, ako sa podvodníci zameriavajú na sviatočných nakupujúcich.

„Podvodníci nás vždy sledujú kvôli našim peniazom a našim osobným informáciám, ale najmä počas predvianočného obdobia,“ povedal Olson pre portál CBS. Takže predtým, ako uskutočníte platbu alebo súhlasíte s online predajom, Doug Olson zdôrazňuje, že by ste sa mali pozastaviť a položiť si otázku pozostávajúcu zo štyroch slov: „Kto za tým stojí?

Ak tak urobíte, môže vám to pomôcť vyhnúť sa podvodom.

Podľa Olsona je táto otázka určená na to, aby ste sa zastavili a zamysleli sa nad osobou alebo spoločnosťou, s ktorou máte do činenia, a aby ste si našli čas na zváženie, či má dobrú povesť.

„Inými slovami, ak vás niekto osloví a vy ste nezačali nakupovať, potom buďte veľmi opatrní pri poskytovaní osobných údajov, najmä osobných bankových informácií,“ vysvetlil Olson.

Nikdy neprijmite žiadosť o prateľstvo skôr ako si skontrolujete tieto tri veci

unsplash.com

Podľa formálnej tlačovej správy FBI by ste si mali vždy „overiť legitímnosť kupujúceho alebo predávajúceho predtým, ako sa pustíte do nákupu,“ a môžete si skontrolovať hodnotenie ich spätnej väzby, ak nakupujete online. Tiež skontrolujte, či je webová adresa legitímna a bezpečná, a neobchodujte s predajcami, ktorí „vystupujú ako autorizovaní predajcovia alebo zástupcovia továrne na obľúbené položky v krajinách, kde by takéto ponuky neexistovali“.

Pozrite si, kto za webom stojí, častokrát je to zahraničná firma alebo sa v kontaktných údajoch firmy nevyskytuje vôbec nič.

Aby ste sa ochránili, mali by ste tiež „cvičiť hygienu kybernetickej bezpečnosti“ a dávať si pozor na ďalšie ošemetné podvody, ako sú aukčné podvody, pri ktorých sú veci určené na predaj online skresľované, a podvody s darčekovými kartami, pri ktorých vás predajca žiada zaplatiť s predplatenou kartou, hovorí FBI.

Nehanbite sa, ak sa vám to stane, ale konajte

Napriek varovaniam mnohí ľudia nakoniec týmto trikom prepadnú. Konkrétne počas prvých mesiacov roka FBI vidí nárast sťažností, „naznačujúcich koreláciu s nákupnými podvodmi v predchádzajúcej dovolenkovej sezóne.“ Dough Olson hovorí, že obete by sa nemali cítiť trápne, ak sú počas tejto rušnej nákupnej sezóny podvedené a rodporúča, aby podali sťažnosť.

„To, čo môžeme urobiť, je, že môžeme zistiť, či existujú aktéri, ktorí sa zameriavajú na stovky rôznych obetí, a potom môžeme ísť po tých najväčších páchateľoch,“ povedal.

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu