Ponuka zánovných áut sa začína stabilizovať – výber je väčší, ceny sú ale vyššie

0
Ponuka zánovných áut sa začína stabilizovať – výber je väčší, ceny sú ale vyššie

31.7.2023 (SITA.sk) – Za prvý polrok slovenský trh ojazdených áut ponúkol 17 086 zánovných automobilov, teda o 5 148 viac ako v druhom polroku minulého roka. Ponuka rastie aj na ďalších trhoch, v Česku či Poľsku.

Ponuka zánovných automobilov na európskom trhu začína pomaly rásť. Na slovenskom trhu bolo v prvom polroku tohto roku inzerovaných spolu 17 086 zánovných automobilov, čo je v porovnaní s predchádzajúcim, druhým polrokom minulého roka nárast o 5 148 áut. Podobná situácia je aj v Česku alebo v Poľsku. Ceny ojazdených zánovných automobilov na Slovensku ale stúpli. Cenový medián týchto áut v porovnaní s minulým rokom vzrástol o 2 315 eur a pohybuje sa tak na úrovni 35 000 eur. Vyplynulo to z analýzy trhu, ktorú kontinuálne vykonáva skupina AURES Holdings, prevádzkovateľ medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO a Mototechna

„Hoci situácia na trhu nových automobilov nie je stále stabilná a čakacie doby sú mnohokrát dlhšie ako rok, situácia na sekundárnom trhu zánovných vozidiel sa postupne zlepšuje. Počas prvého polroku si mohli motoristi na celom slovenskom trhu vyberať z viac ako o štvrtinu väčšieho množstva zánovných áut v porovnaní s druhým polrokom minulého roka. Zánovné autá svojimi parametrami suplujú nedostatkové nové vozidlá. Sú nielen ihneď k dispozícii, ale vyznačujú sa nízkym vekom a nájazdom, zárukou od výrobcu a cenou až o štyridsať percent nižšou ako nové vozidlá,“ okomentovala situáciu na sekundárnom automobilovom trhu Karolína Topolová, generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva skupiny AURES Holdings, prevádzkovateľa medzinárodnej siete autocentier AAA AUTO. Slovenský trh jazdených zánovných áut ponúkol za tohtoročný prvý polrok o 5 148 áut viac ako v tom predchádzajúcom, konkrétne 17 086 zánovných áut. V Česku pribudlo v ponuke za uplynulý polrok 9 tisíc zánovných áut (celkom 41 149 za 1. polrok 2023) a v Poľsku 5 580 (celkom 61 752 za 1. polrok 2023).

Za posledný polrok sa stredná hodnota ceny týchto automobilov na Slovensku zastavila na úrovni 35 000 eur, to je o 2 315 eur viac než v druhom polroku minulého roku. V susednom Poľsku cena zánovných vozidiel taktiež stúpla na 27 579 eur (124 000 PLN), no v Českej republike naopak cena klesla, a to o 374 eur na 27 817 eur (669 000 korún).

Najčastejšie inzerované zánovné vozidlá

v 1. polroku 2023

Česká republika
Slovensko
Poľsko

1.
Škoda Fabia
Hyundai i30
Toyota Corolla

2.
Škoda Octavia
Škoda Fabia
Toyota C-HR

3.
Škoda Scala
Škoda Octavia
Toyota Yaris

4.
Škoda Karoq
Kia Ceed
Hyundai i30

5.
Škoda Kamiq
Škoda Superb
Kia Sportage

Zánovné automobily v slovenskej inzertnej ponuke sú najviac vo variante SUV (38,5 %), kombi (15,2 %) a hatchback (14,5 %). Najčastejšie ponúkané automobily sú vozidlá Hyundai, po ktorých nasledujú autá českej značky Škoda s modelmi Fabia, Octavia alebo Superb. Väčšina ponúkaných zánovných áut má benzínový motor (44,4 %), ale významne narástla ponuka alternatívnych palív. Posledný polrok si mohli Slováci vyberať z takmer dvojnásobného množstva zánovných čisto batériových vozidiel (konkrétne 1 373) a hybridov (1 790) v porovnaní s druhým polrokom roku 2022. Z elektromobilov je najviac inzerovaná Tesla Model 3 a z hybridov Toyota Corolla.

Informačný servis

Viac k témam: Automobil, PR, Zánovné automobily
Zdroj: SITA.sk – Ponuka zánovných áut sa začína stabilizovať – výber je väčší, ceny sú ale vyššie © SITA Všetky práva vyhradené.

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu