Poviedka: Zákerná priorita

0
Poviedka: Zákerná priorita
zena v bare pije

Je ospalé nedeľné popoludnie. Sedím na terase, trochu otrávená popíjam víno a v hlave obraciam stránky minulých rokov. Vlastne ani netuším prečo. Asi naozaj platí, že keď nie je o čom snívať, začnete spomínať. Na časy dávno minulé.

V duchu vidím svoj obraz, akoby v spätnom zrkadle. Ja, mladá a naštvaná, v otrasných šatoch, v biednom podnájme, zavalená robotou o ničom počítam peniaze, ktoré stále chýbajú. Môj svet je zlá chudoba, zalezená pod kožou.

Každý deň nešťastne pozerám do výkladov na „zem blahobytu“ a v snoch cítim vôňu drahých parfumov. Bože, tak závidím tým úspešným a bohatým!
—————–
Našťastie, smutné vegetovanie zatrpknutej šedej myši nebola moja osudová karta. Život mi náhle zmenila náhodne vypočutá veta:
„Jediný cieľ, bez akýchkoľvek pochybností, je isté víťazstvo. Vždy.“

Rozhodnutie bez váhania. To je ten pravý zázrak a tajný poklad! V ten deň som si napísala do diára veľkými písmenami: BUDEM BOHATÁ!!!!! Zvolila som osvedčený spôsob, rozhodnutá nájsť vhodného chlapa, ktorý sa postará.

Všetci muži okolo, prechádzali neľútostným sitom. Škaredý, milý, svalnatý, krásny, múdry, tvrdohlavý. Samé kraviny! V mojom rebríčku existovala jediná testovacia otázka: Máš ? Nemáš? Neznášala som tie hlúpe ženské debaty o láske, vzájomnom porozumení a dobrom sexe ! To všetko príde, ak je ZA ČO, a všetko veľmi, ale veľmi rýchlo odíde, keď NIET ZA ČO.
——————-
Prešlo pár rokov „intenzívnej práce“ a ja dnes vychutnávam výsledok. Krásny prepychový dom, záhrada s bazénom, plné skrine drahé dovolenky. Dokonalý výber z jedálneho lístka tých lepšie narodených. 100% nalíčená, 100% oblečená, 100% dokonalá. Pohľad na mňa je pre mnohé ženy príjemný, ako mastný rezeň na žlčník. Prečo však nábeh na vredy mám ja a nie tie chudery naokolo?

Za to manžel je očividne spokojný. Má dokonalý servis a dokonalé túžby, napočítané presne, ako úroky v banke. Som súčasťou jeho inventáru zladeného s vybraným vkusom. A k tomu, ako čerešnička na torte, príjmy a výdaje v priaznivej nerovnováhe.

Smutne pozerám na vyprchané bublinky v pohári. Spomienky nezmenia môj vlastný smutný kalendár. Jesenné depresie, jarná únava, vianočná melanchólia, letná nuda. Darmo, musím prijať ďalšie zásadné rozhodnutie. Znovu stanoviť pevný cieľ bez zaváhania!

Možno láska?! Nie, nie… To je príliš rozmaznaná pani. Obláčik, ktorý priletí a odletí. Nikto nevie kam, nikto nevie kedy. Mám inú voľbu. Chcem pozorného nežného milenca, inteligentného spoločníka, primerane závislého na mojich rozmaroch. Áno, presne takého muža nevyhnutne potrebujem.

Naštartovaná začnem hneď v hlave preberať vhodných kandidátov. Mužove postavenie zabezpečuje široký výber. Kolegovia, známi, priatelia, nepriatelia, obchodní partneri. Zvláštna uzavretá spoločnosť úspešných so zástupom poskokov, ktorí čakajú na svoju šancu plávať v lepších vodách. Hneď zajtra začnem opatrne rozhadzovať správne siete.

Náhodné rozhovory, posedenia, nasilu nečakané stretnutia. Vyraďovací okruh je každý deň o kúsok menší. Zvládnem aj pár pokusov a omylov. A sem-tam váhavé rande, s prehliadkou možností pre obe strany.
———————-
Prejde pár mesiacov a ja nadšená vlastnou dokonalosťou otváram šampanské. Ten výber bol bezchybný. Môj nový priateľ Andrej presne chápe, čo od neho očakávam. Je sexi, diskrétny, milý, galantný. Svet okolo má krajšie farby a mne do dlaní padajú drobné sladké radosti. Nežné bozky, skutočný záujem, obdiv, veselé sklíčka pohody.

Samozrejme, že platí mojimi kartami, šoféruje moje auto. Ale to je len prechodný stav. Bude postupovať vyššie a vyššie. Dobre poznám cestovný poriadok spoľahlivých výťahov medzi elitu. Stačí trochu námahy a správne kolieska zapadnú na správne miesto.
——————-
Dnes je hnusný šedivý pondelok. Netrpezlivo čakám Andrejov telefón. Boli sme dohodnutí na dobrej, naozaj dobrej večeri. Nervózna chodím po byte. Stačí slovo a ja syčím, horšie, než mokrá prskavka. Manžel so škaredým ironickým úsmevom listuje noviny. Niečo tuší, no má vypnutý príjem. Pre istotu.
Nie, mňa nevytočí. Predsa nestratím formu pre smiešnu hlúposť. Možno ho zdržala nejaká banalita. Pripúšťam, že v poslednej dobe boli medzi nami aj zlé chvíle. Pár ľahostajných dotykov, trochu nudy. Ale mám v zálohe príjemné prekvapenie. Zaujímavé kontakty pre jeho kariéru. Určite bude nadšený.

A vôbec, radšej zavolám Evu na klebety a spláchnem zbytočné čierne myšlienky. Nadšene súhlasí, veď kto by odmietol pozvanie do najlepšieho podniku v meste! O hodinku už kráčam po mäkkom koberci. Všadeprítomný luxus a cinzano je balzam na nervy. Zrazu strih a môj svet je naruby. Neďaleko totiž sedí Andrej. Mám pocit, že pozerám na film so zlým obsadením. V hlavnej úlohe „TÁ DRUHÁ“.

Elegantná dáma, trochu rozpačitá, počúva lichôtky príťažlivého, sexy mladého muža, ktorý pre mňa BOL. Nie je mladšia, krajšia ani múdrejšia. Iba jej konto má posunutú desatinnú čiarku. Pár núl navyše. A ďalšia zbytočná zakotví nečakane v mojej duši. Jasné, nielen JA mám jedinú prioritu.

Katarína Gregorová

Prečítajte si aj poviedku Malý kúsok strachu

Foto na titulke: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie