Poznáte pravidlá stolovania? Ako prestrieť stôl na slávnostný obed či večeru?

0
Poznáte pravidlá stolovania? Ako prestrieť stôl na slávnostný obed či večeru?
pixabay.com

Aj keď je sviatočné obdobie už za rohom, tento blog nie je určený iba na Vianoce či na Veľkú noc. Etiketa stolovania zostáva po celý rok rovnaká.

Ale usporiadanie veľkolepej večere alebo obeda môže byť skutočne náročnou úlohou. Nemusíte sa však báť – je potrebné dodržiavať niekoľko základných pravidiel stravovacej etikety, ktoré vám zaistia správnu prezentáciu.

Aká je etiketa stolovania a usporiadanie jedálenského stola pre formálnu príležitosť?

Predtým, ako sa pustíme do nášho sprievodcu etiketou, zvážte najskôr tieto dve veci:

Sezóna: Vždy berte do úvahy, aká je sezóna, takže si môžete zvoliť tému pre vzhľad stola alebo vypracovať sezónne menu s produktmi miestnych trhov. Pre Veľkú noc to môžu byť svieže jarné farby, florálne motívy, zeleň. Pre Vianoce zase červená, zelená či slávnostná zlatá farba.

pixabay.com

Naplánujte si to dopredu: Podľa toho, koľko hostí budete mať, by ste mali zvážiť objednanie cateringu, aby ste si mohli vychutnať párty a užiť svojich hostí. Ak sa jedná o malú večeru, mali by ste mať na svojich hostí čas bez väčších problémov. Nezabudnite si však vytvoriť nákupný zoznam aspoň 3 dni vopred, aby ste v ten deň D mali všetko, čo potrebujete. Príprava v dostatočnom predstihu udržuje stres pod kontrolou.

Sprievodca jedálenskou etiketou

Zdobenie jedálenského stola:

Zdroj: hospitality-school.com

Vyberte nízke stredové body: Klasickou chybou je vytvoriť vysoký stredový bod. Aj keď je krásne pozerať sa na neho zo stoja, hostia sa nemôžu pri sedení pozerať na osobu oproti. To narušuje konverzáciu. Takže udržujte stredový bod nízko pomocou malého kvetinového aranžmánu alebo niekoľkých krátkych sviečok.

Prestieranie: Biele prestieranie sa považuje za najformálnejšie, ale neutrálne farby môžu byť tiež elegantné. Obrus ​​by sa mal rozložiť tak, aby visel rovnomerne na každej strane. Priemerný presah cez stôl by sa mal pohybovať medzi 30-45 cm.

Miesto pre hosťa: Pre každého stolovníka je dôležitý priestor, aby sa necítil stiesnene. Odporúča sa 60-80 cm šírky, stolička sa má dať odsunúť od stola tak, aby sa človek mohol pohodlne postaviť. 

Magické číslo tri

Tak, ako počet tanierov by nemal prekročiť číslo tri, aj počet príborov je limitovaný číslom tri. Ak je viac jedál, pridáme ďalšie príbory vo chvíli, keď sú potrebné. Vidlička sa kladie zubami nahor, lyžica dnom na stôl. Nôž ostrím k tanieru. Dezertné príbory sa umiestňujú nad tanierom, rúčkami na tú stranu, ktorou rukou budeme jesť. Patrí sem múčniková lyžička, múčniková vidlička, dezertný nôž a vidlička, môže byť aj kávová lyžička.

Chody – na formálnej večeri býva aj 5 až 7 chodov:

  • 1. Studené predjedlo
  • 2. Polievka
  • 3. Teplé predjedlo
  • 4. Ryba
  • 5. Jedlo z hydiny alebo zveriny
  • 6. Hlavné jedlo – pečené mäso
  • 7. Prílohy, šaláty
  • 8. Dezert

Ak je to príliš veľa, vždy si môžete vybrať medzi rybou a pečeným mäsom a vynechať 3. chod.

Výber servírovacieho riadu:

Zdroj: pinterest.com

Poháre sú zvyčajne jednou z najrafinovanejších častí riadu, ale môžete ich rozlíšiť podľa tvaru:
Pohár na vodu: Príprava sa začína  pohárom na vodu, ktorý je umiestnený nad večerným nožom každého hosťa. Ostatné poháre sú potom rozmiestnené okolo vodného pohára.
Pohár na šampanské: Medzi pohárom na vodu a pohármi na víno môže byť umiestnená tzv. flauta na šampanské.
Poháre na červené víno: Poháre na červené víno majú širšiu základňu a môžu sa chytiť do dlane, ak sa tak rozhodnete.
Pohár na biele víno: Pohár s dlhšou stopkou a valcovým tvarom je pohár na biele víno a mal by sa držať iba za stopku.
Sherry Glass: Malý Sherry Glass môžete umiestniť napravo od pohárov na víno.

Ako zariadiť jedálenský stôl pre formálne večierky?

PRÍBOR

Všetky pomôcky by mali byť umiestnené 2,5 cm od okraja stola.

Vidličky: Všetky vidličky by mali byť zarovnané dole a medzi nimi by ste mali mať aspoň 1 cm (12 mm, ak chcete byť presní).
1. Vidlička na šalát: Vidlička na šalát by mala byť umiestnená 2 cm od taniera na ľavej strane.
2. Vidlička na večeru
3. Vidlička na ryby

Nože: Čepele nožov sú vždy umiestnené tak, aby ich ostrie smerovalo k tanieru.
1. Nôž na večeru: Nôž na večeru by mal byť umiestnený 2 cm od taniera na pravej strane.
2. Nôž na ryby
3. Nôž na maslo

Lyžice: Polievková lyžica alebo ovocná lyžica by mala byť umiestnená na pravej strane vedľa nožov
Dezertné lyžice a vidličky môžu byť umiestnené vodorovne nad tanierom na večeru. Ak máte nedostatok miesta, môžu byť rozdané až vtedy, keď podávate dezert.

JEDLÁ

Najformálnejší riad je zvyčajne lemovaný metalickými farbami – zlatou, striebornou alebo bronzovou -, ktoré vytvárajú elegantné prostredie. Ak uprednostňujete dramatickejšie možnosti, môžete kombinovať neutrálne so žiarivými farbami.

OBRUS A SERVÍTKY

Obrus ​​by mal byť, samozrejme, bezchybne vyžehlený. Obrúsok sa môže dať do priestoru pre tanier. Papierová servítka zložená do trojuholníka sa dáva pod vidličku. Plátenná, jednoducho preložená, sa má umiestniť vľavo od vidličky. Nezabudnite, že zložený okraj obrúska musí smerovať od misky na večeru. Stôl nezabudnite ozdobiť malou vázičkou a pripraviť aj koreničku a soľničku.

pixabay.com

Etiketa pri stolovaní

Ak ste hostiteľom alebo hosťom, mali by ste vedieť niekoľko vecí.

Časy príchodu: Nepricestujte skoro a meškajte maximálne 15 minút.
Nápady na darčeky: Ak ste pozvaní na večeru, mali by ste priniesť darček pre hostiteľku. Dobrý nápad sú kvety, fľaša vína alebo vopred dohodnutý dezert.

Ku stolu treba vždy prísť upravený a čistý. Sadá sa k stolu bez hluku, nie tesne ku kraju stola. Počas celého jedla sú ruky nad stolom alebo ľahko položené na okraji – nie však lakte. Lakte sú pri tele, pri jedle sa používajú iba ruky po lakeť. Sústa sa prinášajú k ústam, nie naopak, nenahýňame sa k nim.

Lyžica sa nevkladá do úst celá, iba jej užšia časť. Väčšie sústa sa v polievke krájajú lyžicou, nikdy nie nožom. Chlieb k polievke sa ľavou rukou odlamuje a vkladá priamo do úst. Lyžica sa po dojedení ukladá do taniera rúčkou vpravo.

Nôž a vidličku držíme za hornú časť rúčky s koncom opretým v dlani medzi prostredníkom a palcom, chrbtom hore. Nôž sa nemá vzďaľovať od taniera, vidlička sa dvíha k ústam chrbtom hore, ak ňou nenaberáme sypké potraviny. Nôž nepatrí nielen do polievky, ale ani do úst. Dôležité je umiestnenie príboru pri prerušení jedla krížom a pri rovnobežne.

Počas večere nechajte telefóny vypnuté

Alkohol: Prvý sa podáva aperitív, cca 10 – 15 minút pred jedlom. Spravidla je to destilát, šumivé víno, vermút, becherovka, sherry či vodka. Slivovica sa neodporúča. Pre zásadných odporcov alkoholických nápojov môže túto úlohu zohrať studený vývar alebo ovocná šťava. Hosťom podávame aperitív pred zasadnutím ku stolu. O aperitíve rozhoduje hostiteľ.

Nalievať veľké množstvo alkoholu nie je pohostinnosť, ale nekultivovanosť. Nápoje sa nesmú vnucovať. Ak chce hosť prestať s pitím, môže odmietnuť naliatie nového pohára alebo posledný pohárik nedopiť – nedopitý pohár sa zásadne nedolieva.

pixabay.com

Konverzácia

Nezabudnite, že dobrý hostiteľ by mal kedykoľvek presmerovať nudnú a nedôstojnú konverzáciu. Neskáčeme do reči a zdržiavame sa emotívnych prejavov, nevedieme búrlivé rozhovory, vhodná je neutrálna konverzácia s blízkymi susedmi – čas rozhovoru delíme rovnomerne medzi všetkých susedov. Asi najdôležitejšou zásadou je, že po skončení jedenia hostiteľka vstáva od stola ako prvá.

Ako sa jedia niektoré jedlá?

Viete, že zemiaky by sa nemali krájať nožom, ale iba vidličkou? Omelety a praženica sa jedia vidličkou v pravej ruke. Pomáhame si pri tom kúskom chleba v ľavej ruke. Špagety sa jedia vidličkou v pravej ruke – natáčajú sa na vidličku buď o okraj taniera, alebo s pomocou lyžice v ľavej ruke. Ak to nemáme natrénované, nič sa nestane, keď ich budeme krájať nožom a naberať vidličkou.

Hydina: Na skutočne vysokej úrovni nemožno brať kosti do ruky, pri menej oficiálnych príležitostiach sa tento spôsob toleruje. Odporúča sa počkať, ako sa zachová hostiteľka. Malé kostičky nevyberáme z úst rukami, ale vypľujeme ich na vidličku a odložíme na okraj taniera. To isté platí aj o kostičkách z rýb.

Ryby: Pri konzumácii rýb by sa mal používať špeciálny príbor na ryby – lopatkovitý nôž umožňuje lepšie odlupovať mäso z kostí. Ryby totiž nekrájame. Na tento účel slúžia dve vidličky alebo vidlička s pomocným kúskom chleba.

pixabay.com

Kompót: Vezmeme zo stola a v ľavej ruke priblížime k ústam. Zásadne však nedopíjame šťavu!

Zeleninový šalát: Mal by sa podávať v menších kúskoch, aby sa dal ľakho konzumovať, pretože použitie noža je v tomto prípade základným prehreškom.

Ovocie: Veľké kôstkové ovocie sa je rukou, kôstku sa však snažíme najprv odstrániť pomocou vidličky. Čerešne a bobuľoviny sa podávajú so stopkami. Až v ústach oddeľujeme jahody a ríbezle od stopky. Melón a ananás sa jedia lyžičkou, servírujú nakrájané na plátky. Pomaranč sa konzumuje po mesiačikoch, citrón by mal byť v podobe šťavy alebo plátkov. Banán možno jesť aj príborom – olúpať šupku a krájať ho na kolieska

Ako ukončiť večer?

Keď skončí večer, zavrite bar alebo začnite hovoriť o večeri v minulom čase. Toto vždy urobí divy!

Zdroj: www.udesign.es, referaty.aktuality.sk, elledecor.com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie