Pozor na jazyk: 6 vecí, ktoré by ste nikdy nemali hovoriť človeku s úzkosťou

0
Pozor na jazyk: 6 vecí, ktoré by ste nikdy nemali hovoriť človeku s úzkosťou
Zdroj: Unsplash.com

Každý človek má svoje problémy a niekomu sa o nich hovorí ťažko. Preto je tak vzácne, keď sa vám daná osoba zverí so svojimi obavy a otvorene prizná, že má úzkosti. Ako reagovať v takej chvíli? Hlavne si dávajte pozor na to, čo poviete.

„Máš super život, nemala by si mať úzkosti.“

Po niečom takomto sa bude cítiť človek nevypočuto, alebo priam previnilo, že niečo také musia riešiť. Namiesto takého nezmyselnému výroku, ktorý navyše nikomu nepomáha, si poriadne  vypočujte toho človeka a vyjadrite mu podporu. No neznevažujte jeho problémy alebo pocity.

„Nemysli na to/ Upokoj sa.“

Toto by sme mohli nazvať priam ignorovaním problému. Čo sa v takom prípade zlepší? Absolútne nič. Človek nevie lusknutím prstov prestať na niečo myslieť a ak mu poviete, nech sa upokojí, nastane presný opak. Zabolí ho to, či rozzúri a bude sa cítiť len a len horšie.

„Preháňaš.“

Ďalšia podpásovka. Veci, o ktoré sa daná osoba bojí, sú pre ňu dôležité. Netreba ich znehodnocovať. Isteže, toto hovoria často ľudia, ktorí si vás ani nechcú vypočuť, no treba si uvedomiť, ako veľmi bolestivé to môže byť. Je to jedna z vecí a pocitov, na ktoré človek nikdy nezabudne.

„Ostatní sú na tom horšie.“

Opäť navodenie situácie, že na problémoch a trápeniach dotyčného nezáleží a mal by nad nimi iba mávnuť rukou. Takéto niečo nemôžete povedať človeku s úzkosťou. Nemôžete ho ani porovnávať s druhými. Absolútne mu tým nepomôžete, skôr len uškodíte.

„Je to len v tvojej hlave.“

Znova ďalší ideálny príklad, vďaka ktorému sa človek bude cítiť nevypočuto a nedôležito. Je fakt ťažké hovoriť o svojich trápeniach, keď máte úzkosti. A najmä, keď sa obávate takejto reakcie. Ľudia by sa naozaj mali zamyslieť nad tým, čo hovoria.

„Všetci to máme ťažké.“

Áno, v aktuálnej situácii je toho veľa na každého. Ale tento výrok je skutočne škaredé odbitie. Namiesto toho povedzte dotyčnej osobe, že sa na vás môže kedykoľvek obrátiť a ste v tom spolu.

Zdroj: Power of Positivity

Ohodnoťte článok

5

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu