Pozrite si mapu ženského srdca z viktoriánskej doby

viktoriansky
pixabay.com

Mapa ženského srdca: viktoriánske stereotypy týkajúce sa pohlavia v ilustrovanej kartografii. Nájdete tam takmer všetko od koketovania až po sebectvo.

Viktoriánska éra bola plná kontrastov – zatiaľ čo privilegovaná menšina žila v luxuse, chudobní museli niesť bremeno industrializácie Veľkej Británie. Ženy nemali politické práva, ale bohaté šľachtické dámy trávili dni vo voľnom čase a v nečinnosti – chodievali na čajové večierky, tancovali na plesoch alebo jednoducho diskutovali s priateľkami o najnovšej móde.

Bez ohľadu na to, či boli vydaté alebo nie, od viktoriánskych žien sa očakávalo, že budú krehké, nevinné, skromné, zdvorilé, poslušné, cudné, submisívne a jemné. Okrem jedálneho lístku a večernej toalety nerozhodovali takmer o ničom.

lady vintage
pixabay.com

Ideály viktoriánskej doby

Za účelom nájdenia vhodného (bohatého, ušľachtilého a spoločensky prijateľného) manžela boli dievčatá nastrojené od hlavy po päty. Znalosti viktoriánskych žien pozostávali zo spevu, maľovania, kreslenia a vyšívania, hry na hudobnom nástroji a tanca.

Okrem toho bolo vhodné, aby dievča vedelo trochu po francúzsky alebo taliansky, ale jej najcennejšie zručnosti boli tie domáce. Očakávalo sa, že ženy budú „domácimi anjelmi“ – starať sa o svoje deti a učiť ich správnym hodnotám, ale tiež dávať pozor na zamestnancov a pripravovať denné menu. Ideálne viktoriánske ženy boli trpezlivé a obetavé. Ťažká práca, však?

Ideály ženskosti a krásy devätnásteho storočia vyjadrovali toľko o ženách, ako o spoločnosti, v ktorej vznikali. V čase radikálnych sociálno-kultúrnych a ekonomických zmien – rýchlej urbanizácie, nových spôsobov dopravy a komunikácie, zvyšujúcej sa automatizácie priemyslu – sa posunuli aj očakávania týkajúce sa úlohy žien v spoločnosti.

Prečítajte si aj: Kráľovná Viktória alebo ako sa žilo v jej dobe

Mapa ženského srdca

Mapa krajiny ženského srdca bola mapa vytvorená DW Kelloggom okolo roku 1833–1842. Aj keď väčšinou zobrazuje ženu ako sentimentálnu, sebeckú a povrchnú bytosť poháňanú márnivosťou, stavia lásku do stredu jej srdca, s dobrým zmyslom, trpezlivosťou a obozretnosťou na jej vrchole.Zdroj: www.brainpickings.org