Prečo by sa malo ničnerobenie stať rituálom každého z nás?

0

V súčasnej dobe, v ktorej je hlavnou menou stres, vyčerpanie a preplnený harmonogram, nie je prekvapením, že sa mnohí z nás cítia vyšťavení a prepracovaní. Inými slovami: treba excelovať vo všetkých aspektoch života – a to bez známok vyhorenia či únavy. O to viac by sme sa mali opäť naučiť vychutnávať sladké ničnerobenie. 

Sociálne médiá nám navyše servírujú konštantnú dávku toho, čo by sme mali robiť alebo dosiahnuť. Vždy sa nájde niečo, čo ešte treba dokončiť. Zvykom už je, že si prácu nosíme aj domov.

Aj vám vraveli, že nuda je prehrešok?

Mnohí z nás vyrastali práve v takomto nastavení mysle – že by sme mali stále niečo robiť. Byť aktívny, produktívny, užitočný. Jednoducho robiť niečo, čo nás dostane o krôčik bližšie k tomu, čo chceme dosiahnuť. Odmala nám bolo prízvukované, že nik by sa nemal nikdy nudiť. Nuda je zlá a neplodí nič dobré. Nesmieme premrhať ani jednu minútu!

Takéto zmýšľanie v nás však počas chvíľ relaxu vyvoláva pocit, že každá nevyužitá minúta je niečo, pre čo by sme sa mali znepokojovať. Strávili sme čas neefektívne? Mali by sme sa hanbiť! Aj vy poznáte ten pocit neotrasiteľnej viny?

Samozrejme, aj eliminovanie nudy má svoje pozitíva – vybudujeme si silnú sebakontrolu a disciplínu. No na druhú stranu si sami nastavujeme nedosiahnuteľnú latku, ktorá vedie len k psychickému a fyzickému vyčerpaniu. Sociálne médiá túto latku ešte viac dvíhajú. Vzniká tak pocit, že nie sme dosť dobrí.

Ide o kolektívny strach – my stojíme na mieste, zatiaľ čo ostatní sa ženú naproti svojim snom. Presviedča nás o tom Instagram iných ľudí, plný aktivity a inšpirácie.

Ničnerobenie je rovnako dôležité ako naša práca

Čo si však musíme uvedomiť – a uvedomíme si to až časom – je, že voľný čas je pre náš úspech a spokojnosť rovnako dôležitý ako práca. Nedokážeme totiž byť najlepší v tom čo robíme, ak sa nebudeme starať aj o seba.

ničnerobenie
Foto: pexels.com/Daria Shevtsova

Bez rovnováhy sa pri plnení cieľov jednoducho nezaobídeme. Preto je dôležité zistiť, aká rýchlosť napredovania vám vyhovuje. No na druhú stranu sa nesmieme báť aj na chvíľu zastaviť. Aj keď spoločnosť oslavuje tvrdú prácu a úspech viac ako čokoľvek iné, od iných kultúr sa môžeme naučiť, aká krása spočíva v spomalení či zastavení. Taliani o tom vedia svoje. Fráza la dolce far niente hovorí za všetko. „Sladké ničnerobenie“ podnecuje radosť zo života a užívanie si chvíľ bez diktovania diárov či to-do listov.

Prečítajte si tiež, čo dokáže obyčajná prechádzka prírodou

Práve to sa musíme naučiť. Žiť pre daný moment bez stresov či nátlaku. Uvedomiť si potešenie z chvíľkového oddychu. Aj keď sa ťažko odporuje neustálemu nutkaniu k nejakej činnosti, dajte sami sebe povolenie nerobiť absolútne nič. A poriadne si to užite! Kedy ste si naposledy len tak vyložili nohy, pustili hudbu alebo čítali knihu?

Vyhradenie si času pre seba nie je žiaden luxus. Ak vám to príde ako mrhanie časom, pozrite sa na to cez optiku optimalizácie vášho time manažmentu. Sme totiž oveľa produktívnejší, ak sa na istý čas od práce vzdialime. Vyskúšať to môžete hneď sami na sebe. Po ničnerobení sa vrátite k práci s novým entuziazmom a energiou.

Umenie ničnerobenia nemusí byť dopriate len niekoľkým „osvieteným“. Je to činnosť praktikovaná miliónmi ľudí po celom svete, ktorí prišli na to, aké je to pre nich prospešné. Nebojme sa teda ani my vyložiť nohy a nerobiť nič. Prítomný moment oddychu totiž otvára náš kreatívny potenciál v nových, nevídaných rozmeroch.

žiadne príspevky na zobrazenie