Prečo majú ženy problém povedať nie?

0
Prečo majú ženy problém povedať nie?
unsplash.com

Často sa ako ženy dostávame do situácií, keď nevieme jednoznačne zareagovať. Napríklad nás otravuje nevyžiadaný telefonát s nejakou ponukou, alebo dostaneme neprimeranú úlohu od šéfa.

Ženy sa často snažia, aby s druhými dobre vychádzali, zatiaľ čo muži obyčajne chcú, aby vyhrali.

Jedna z najčastejších otázok, ktoré dostávam od žien, ktoré sa chcú s niekým zoznámiť, je: „Ako poviete „nie“ mužom, o ktorých nemáte záujem?“

Jednou z najväčších sťažností, ktoré počúvam od žien, je, že je tu veľa mužov, ktorí jednoducho neprijmú nie ako odpoveď.

Povedať nie a odpútať sa od neželanej mužskej pozornosti je kľúčovou zručnosťou pre dlhodobý úspech v randení a vzťahoch. Navyše, ak sa tieto zručnosti raz naučíte, môžete ich použiť vo väčšine oblastí svojho života, aby ste dosiahli to, čo chcete.

Povedať nie určuje hranice

Keď prvýkrát vstúpite na zoznamovací trh, pravdepodobne stretnete množstvo ľudí. Napríklad, keď si prvýkrát vytvoríte online profil na stránke ako partneri.sk alebo na Tinderi, ste doslova novým dieťaťom na ihrisku a všetky ostatné deti budú motivované, aby si vás preverili.

Prípad Michaely na zoznamke

Vždy, keď si Michaela vytvorila online profil, počas prvých týždňov bola vždy zaplavená e-mailmi od mužov. Na jednej strane je to skvelé, pretože sa zdá, že máte veľa možností. Na druhej strane to však môže byť ochromujúce. Najmä keď dostávate e-maily a žiadosti od ľudí, ktorí si pravdepodobne ani nenašli čas prečítať si váš profil, nieto ešte skontrolovať, či ste potenciálne kompatibilní.

Keď pochopíte, ako povedať nie, a myslíte to vážne, rozšírite si svoje možnosti. Inak riskujete, pretože viete, že ak to neurobíte, nebudete sa môcť zbaviť danej osoby. Budete tiež pohodlnejšie vstupovať a odchádzať zo vzťahov a nebudete strácať veľa času s nesprávnymi mužmi.

Dodatočným bonusom je, že keď sa naučíte povedať nie, automaticky budete pôsobiť sebavedomejšie. A nie je prekvapením, že muži skôr berú nie ako odpoveď sebavedomých žien ako od žien, o ktorých si myslia, že ich môžu šikanovať.

Keď si túto zručnosť osvojíte, tým menej ju budete potrebovať, pretože chlapi, ktorých sa budete chcieť zbaviť, budú vidieť, že ste žena, ktorá pozná svoju cenu. Spoznajú vás aj ako ženu svojho slova.

Prečítajte si: Naučte sa hovoriť jednoznačné nie

unsplash.com

Sebavedomí muži priťahujú sebavedomé ženy

Ďalším bonusom je, že sebavedomí muži – na rozdiel od tých, ktorí zrejme nedokážu prijať nie ako odpoveď – majú tendenciu priťahovať sebavedomé ženy. A sebavedomí muži sú tí, ktorým bude menej pravdepodobné, že budete chcieť povedať nie!

Na druhej strane, ak sa nikdy nenaučíte povedať nie, bude menej pravdepodobné, že budete riskovať s niekým vzťah, pretože sa budete príliš báť získať pozornosť, ktorú nechcete. Tiež stratíte veľa času odpútavaním sa od nechcených vzťahov, ktoré sú žrútmi vášho času a energie. Nebudú vám brániť v stretnutí s mužmi, ktorých pozornosť skutočne chcete.

Prečítajte si: Ako si stanoviť hranice?

Čo je také ťažké na tom povedať nie?

Pre väčšinu žien je ťažké povedať nie, najmä ak si myslia, že niekoho city môžu byť zranené, alebo ak si myslia, že sa nebudú dotyčnému páčiť. Napriek tomu, čo si väčšina žien myslí, nejde o nejaký nemenný gén alebo biologický defekt.

Je to skôr spoločensky naučený mechanizmus, ktorý sa dá s trochou času a pozornosti odnaučiť.

Ako malé deti sú dievčatá vedené k tomu, aby boli milé a aby viac brali do úvahy pocity iných ľudí ako chlapci. Nie je nič zlé na tom, byť milý. Aj na tom, že sa chcete páčiť, rozhodne nie je nič zlé. Na druhej strane chlapci sú vedení k tomu, aby boli menej naladení na pocity ľudí a aby vyhrali.

unsplash.com

Ženy sa chcú hrať pekne, chlapci chcú vyhrávať

To znamená, že keď sa dievčatá a chlapci a ženy a muži začnú spolu hrať – a pre niektorých je randenie hrou – ženy sú v miernej nevýhode. Chcú hrať pekne, zatiaľ čo chlapci chcú len vyhrávať.

Ako sme povedali, vo všeobecnosti nie je nič zlé na tom, že nechceme nikomu ublížiť, ale je zlé, keď sa dievčatá a ženy naučia podriaďovať svoje potreby do tej miery, že sú zneužívané alebo snakoniec robia veci, ktoré nechcú robiť.

Hoci to môže platiť pre všetky oblasti života, platí to aj pre zoznamovanie – všetky zoznamovacie interakcie, vrátane online interakcií, ako aj osobných interakcií.

Prílišné spochybňovanie a interakčný vandalizmus

Stalo sa vám niekedy, že vás niekto na ulici oslovil – povedzme, niekto, kto si pýta peniaze a len sa stále pýtal? Poznáte tých, ľudí – zvyčajne mužov – ktorí urobia alebo povedia čokoľvek, aby vás zatiahli do rozhovoru, a ktorí nepovažujú nie za odpoveď.

Veľa sa pýtajú: vytrvalo sa pýtajú otázky, aj keď ste dali jasne najavo, že nemáte záujem sa nimi zaoberať.

Ak neodpoviete, tak vás urážajú, zvyčajne tým, že vás obviňujú z „tvrdého srdca“ alebo „zaseknutia“ alebo akéhokoľvek inak, aby zasiahli vaše ženské srdce. Je to obzvlášť nepríjemné pre ženy, ktoré majú tendenciu považovať sa za milé a starostlivé – čo je väčšina z nich!

Muži v týchto situáciách hrajú hru – a hrajú, aby vyhrali. Vedia, že sa cítite nepríjemne. Vedia, že sa cítite zle. Takže stláčajú všetky tlačidlá, ktoré majú k dispozícii, aby dostali to, čo chcú – váš čas, vašu pozornosť, vaše peniaze a, čo je najdôležitejšie, váš rešpekt.

To isté platí pre mužov, ktorých stretnete na zoznamovacom trhu. Sociológ Mitchell Duneier nazýva tieto typy interakcií „interakčný vandalizmus“ a naznačuje, že sú navrhnuté tak, aby ženám znepríjemnili situáciu a prinútili ich reagovať. V podstate to vyzerá takto: keď sa niekto opýta, spoločnosť nám diktuje, aby sme mu dali odpoveď.

Je v nás zakorené odpovedať

Zamyslite sa nad tým, náhodný cudzinec sa vás opýta, ako sa dnes máte a vy takmer vždy automaticky odpoviete. Niekto v autobuse sa vás opýta na čas a vy odpoviete. Váš šéf sa vás opýta, ako sa máte, a vy odpoviete: „Fajn.“

Je v nás tak zakorenené odpovedať na otázky, že ignorovať jednu je naozaj ťažké. Skúste to niekedy – je pravdepodobné, že sa budete cítiť naozaj nepríjemne a budete sa doslova cítiť nútení odpovedať.

Hoci muži to možno intelektuálne nevedia, vedia to inštinktívne. Položia otázku a vy odpoviete.

Ak budú klásť otázky, budete stále odpovedať a stále majú vašu pozornosť – aj keď to nie je ten druh pozornosti, aký chcú. Z ich pohľadu, pokiaľ majú vašu pozornosť, sú stále v hre. Až keď ich úplne odstrihnete, budú si myslieť, že je koniec.

Nemusí to byť dlho trvajúca bolestivá záležitosť. Všetko, čo musíte urobiť, je naučiť sa prestať odpovedať na ich otázky.

unsplash.com

Povedzte nie a potom to nechajte tak

Poviete im, že nemáte záujem – podľa možnosti tak, aby sa nepomýlili, aby ste neúmyselne nenarušili ich „mechanizmus rešpektu“, t.j. ego. Dáte im jeden dôvod – taký, ktorý je vyslovený zo srdca a s absolútnou istotou – a potom skončíte.

Viac im nedlžíte.

Ak sa cítite zle, je to preto, že nehrajú podľa pravidiel. Normálne pravidlá znamenajú prijať vašu odpoveď a ísť ďalej. Namiesto toho hrajú o víťazstvo, čo znamená, že vás zasypú nekonečnými otázkami alebo požiadavkami, na ktoré ako dobre socializovaný občan (nehovoriac o súcitnej žene) budete doslova cítiť nutkanie odpovedať.

To neznamená, že by ste nemali odpovedať na otázky. Ale keď sú vám kladené takým spôsobom, že sa cítite zle alebo robíte niečo, čo nechcete – je to koniec hry.

Nestaňte sa obeťou interakčného vandalizmu – nie na uliciach žiadneho veľkého mestského centra. Ani keď príde online alebo zoči-voči.

Povedzte nie.

Udajte dôvod.

A nechajte to tak.

Teraz si možno pomyslíte: „Ľahšie sa povie, ako urobí,“ a máte pravdu, jednoducho preto, že povedať nie nie je umenie, ktoré sa musí učiť praktizovať väčšina žien. Najmä vtedy, keď sa bojíte, že niekomu ublížite alebo že sa nebudete páčiť.

Je to ťažké. Ak ste niekto ako Michalea, z pomyslenia na konfrontáciu akéhokoľvek druhu vás bolí žalúdok.

Ale aj keď sa to momentálne môže zdať ťažké, musíte o tom premýšľať racionálne. Nestojí za to päť minút úzkosti (alebo dokonca týždeň), aby ste sa zbavili mesiacov, ak nie rokov, agónie?

Odpoveď je áno.

Zdroj: psychologytoday.com, unsplash.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu