5 dôvodov, prečo obmedziť cukor, a ako na to

Sacharidy sú nevyhnutné pre správne fungovanie nášho organizmu. Nadmerný príjem cukru však prináša okrem prebytočných kíl aj mnoho zdravotných problémov. Je nemožné cukor úplne vylúčiť zo života, no môžeme ho obmedziť na minimum. Hoci to nie je vôbec ľahké, vďaka týmto dôvodom sa vám to určite podarí.

Kilá pôjdu dole

Cukor je pre telo dôležitý, no jeho nadmerné konzumovanie sa skôr či neskôr odzrkadlí aj na vašej postave. Pokúste sa znížiť jeho množstvo a zabudnite na sladkosti. Vylúčte ich zo svojho jedálnička a keď vás prepadne chuť na sladké, siahnite radšej po ovocí. Banán, mandarínka, či jablko sú plné výživných látok, no obsahujú aj cukry. Práve tie zaženú vašu chuť na čokoládu, alebo koláč.

foto: unsplash.com

Podporíte svoju imunitu

Ste neustále chorá a bez energie? Dôvodom môže byť oslabený imunitný systém, ktorý vo veľkej miere ohrozuje cukor. Vyhnite sa preto potravinám s vysokým glykemickým indexom, ako je biele pečivo, čokoláda, či sladeným nápojom. Začnite sa stravovať pestro a vyvážene a aj váš imunitný systém sa postupne sám naštartuje. To oceníte najmä teraz, v sychravom jesennom počasí.

Žiarivá pleť

Trápia vás nepríjemné vyrážky, či rýchlo mastiaca sa pleť? Dôvodom môže byť zvýšené množstvo cukru v tele. Jeho prebytok môže poškodzovať vašu pleť zvnútra a rovnako spôsobovať v tele zápaly. Vysaďte na chvíľu zo svojho života cukor a uvidíte, ako sa vaša pleť rozžiari.

Budete šťastnejšia

Aj vy si sem tam zlepšíte náladu čokoládou, či zmrzlinou? Áno, cukor obsiahnutý v jedle, či nápojoch vám na chvíľu dodá pocit šťastia. No len čo začne cukor v tele klesať, budete sa cítiť rovnako ako pred zjedením sladkého, ba ešte horšie. Objaviť sa môže pocit smútku, nervozita i túžba cukor opäť doplniť.

Ako však vyjsť z tohto začarovaného kruhu? Jednoducho! Začnite cukor postupne odstraňovať zo svojho života. Najprv pomaly, aby vaše telo nezažilo bez neho šok. Čím menej cukru budete do tela prijímať, tým menej si ho bude pýtať aj vaše teplo. A výkyvy nálad pri nedostatku cukru sa vám potom vyhnú oblúkom.

foto: unsplash.com

Pre lepší spánok

Nemôžete večer zaspať, alebo sa v noci z ničoho nič zobudíte? Môže za to hormón kortizol, ktorého tvorbu podporuje cukor v tele. Na večeru si preto doprajte len ľahké jedlo s minimálnym obsahom cukrov. Sladené vody by pri večeri mali byť tabu a ak si na večer doprajete čaj, vyhnite sa jeho sladeniu.