Prečo sa obdarúvavame práve na Vianoce?

0
Prečo sa obdarúvavame práve na Vianoce?
pixabay.com

Jedným z hlavných dôvodov, prečo si darujeme darčeky na Vianoce, je pripomínať si dary, ktoré Ježiš dostal od troch mudrcov. A to boli kadidlo, zlato a myrha.

Zlato ako najvzácnejší kov sa často spájal s kráľmi a kresťania veria, že Ježiš je kráľom kráľov.
Kadidlo sa používalo pri bohoslužbách v kostoloch a jeho dym predstavoval dušu, ktorá smeruje do neba. Taktiež predpovedalo, že ľudia budú uctievať Ježiša.
Myrha je parfum, ktorý sa nanášal pri mumufikácii na mŕtve telá, aby príjemne voňali. Kresťania veria, že myrha mohla naznačiť, že Ježiš bude trpieť a zomrieť.

Vianoce sú o veľkom dare

Samotné Vianoce sú skutočne o veľkom darčeku, ktorý Boh dal svetu pred 2000 rokmi – Ježiša. Jeden z najslávnejších biblických veršov, Ján 3:16, hovorí: „Boh miloval svet natoľko, že dal svojho jediného Syna, aby sa nikto, kto v neho verí, nestratil, ale mal večný život.“.

Rodiny a priatelia na celom svete si dávajú darčeky. Väčšina detí verí, že im darčeky niekto prinesie. Je to často sv. Mikuláš či Santa Claus, ale v niektorých častiach Nemecka veria, že je to Kristus, v Španielsku veria, že sú to traja králi a v niektorých častiach Talianska sa domnievajú, že je to stará dáma zvaná Befana.

Kedy sa začali rozdávať darčeky?

Kde začala tradícia obdaruvávania darčekmi? Turecký biskup Mikuláš z Myry, ktorý žil v 3. storočí, sa považuje za jedného z najslávnejších darcov, pretože svojou štedrosťou zachraňoval mnohých, ktorí boli v núdzi. V 13. storočí zvykli francúzske mníšky v predvečer svätého Mikuláša rozdávať chudobným dary. Ale až v 18. storočí začala tradícia darovania darčekov počas vianočných sviatkov.
mikulas
Foto: pixabay.com
Dary, ktoré sa rozdávali, mali pôvodne pripomínať dary troch kráľov a nezištný dar ľudstvu od Boha, a mali pomôcť tým, ktorí sú nešťastní. Vo viktoriánskej dobe sa do osláv Vianoc prinieslo rodinné teplo a duch, a oslavovalo sa viac v rodine. Aj tí najprísnejší rodičia si užívali hry so svojimi malými deťmi, a mali srdcia plné lásky a priateľstva.
Pre viktoriánov bolo dávanie darov prejavom láskavosti, vynaliezavosti a radosti.

V súčasnosti sa zdá, že sú celé Vianoce iba o daroch. Vianočné inzeráty sa objavujú v novinách od roku 1820 a od roku 1840 sa v obchodoch objavujú aj Vianoce (alebo Santa Claus).
V roku 1867 sa obchodný dom Macy v New Yorku rozhodol zostať otvorený do polnoci na Štedrý deň, aby umožnil nakupujúcim nakupovať na poslednú chvíľu.

Mnohí tvrdia, že bez mnohých reklám a obchodov na nákup darčekov, by boli Vianoce diametrálne odlišné.

Kde si nechávame darčeky?

Darčeky sú ukryté na rôznych miestach. Vo väčšine Európy sú darčeky ponechané v topánkach alebo v čižmách, ktoré deti nechajú vonku pred dverami či na balkóne. V Taliansku, Veľkej Británii a USA sa darčeky nechávajú v pančuchách, ktoré často visia pri krbe.

V mnohých krajinách, ako aj u nás, nájdete darčeky priamo pod vianočným stromčekom. Sú to darčeky nielen pre deti, ale pre pre priateľov a rodinu. Vo Veľkej Británii sú často otvárané v deň vianočných sviatkov v kruhu celej rodiny.

Darčeky v ponožkách alebo pančuchách pochádzajú z príbehu sv. Mikuláša. O tom sa dočítate v článku, ako vznikli niektoré tradície.

darceky vianoce
pexels.com

Kedy dostávame darčeky?

Darčeky sa otvárajú aj v rôznych dňoch po celom svete. Najskôr sa otvoria prvé darčeky, ktoré dostanú deti v Holandsku už v predvečer sviatku Sv. Mikuláša, teda už 5. decembra. Na deň sv. Mikuláša (6. decembra) si deti v Belgicku, Nemecku, Českej republike a niektorých ďalších európskych krajinách otvoria svoje darčeky.

Deti vo Veľkej Británii, USA a mnohých ďalších krajinách, napríklad v Japonsku, otvárajú svoje darčeky na Vianoce, 25. decembra. Najneskôr sa darčeky sa otvárajú 6. januára na Troch kráľov. Tento sviatok je známy aj ako Epifany a oslavuje sa hlavne v katolíckych krajinách, ako je Španielsko a Mexiko.

Tajné obdarúvavanie

Jedným z populárnych spôsobov, ako si niečo darovať v skupinách, ako sú kluby, školské triedy a pracoviská, je mať tajného Santu. Vytiahnete si meno niekoho iného v skupine z klobúka (alebo inej nádoby). Potom kúpite darček pre túto osobu. Keď sa darčeky rozdávajú (často na vianočnej párty), každá osoba dostane darček, ale netuší, ktorá osoba v skupine ju kúpila!

Alebo sa to robí tak, že každý kúpi darček, ale nevie vopred pre koho. Potom sa všetky darčeky dajú na kopu, očíslujú a každý si ťahá číslo darčeka, ktorý si vyberie.

Zdroje: www.whychristmas.com, www.thefactsite.com

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie