Home decor: Privítajte jeseň vo svojom domove

0
Home decor: Privítajte jeseň vo svojom domove

S letom sa pomaly lúčime. Jeseň naplno prevzala svoju moc a jej farby pekne vidno aj v prírode. Je teda čas „preladiť“ a novú sezónu patrične privítať. Počas sychravej jesene nie je nič lepšie, ako keď nás doma víta príjemná útulná atmosféra.

Pre niekoho je jeseň krásnym farebným obdobím, pre iného je to pochmúrna a depresívna časť roku. Aj ten najväčší hundroš si ju však môže vychutnať z tepla domova. Po roku tak môžeme pomaly oprášiť vecičky, ktoré sme v lete nepotrebovali – deky, huňaté vankúše či jumbo šálky na teplý čaj. Prečítajte si niekoľko tipov, ako doma vytvoríte tú pravú jesennú náladu.

Jeseň srší prírodnými motívmi

Jeseň je spravidla ročným obdobím, počas ktorého sa zbiera úroda. V plnej kráse tak môžete vystaviť svoje vypestované tekvice, jablká, či rôzne iné drobnosti zo záhradky – samozrejme za predpokladu, že záhradku máte.

Foto: pexels.com/Jillian Morkan

 

Avšak aj tí, čo záhradku nemajú, si môžu zútulniť domov podobným spôsobom. Príroda nám momentálne poskytuje množstvo voňavých dekorácií. Počas prechádzky si nazbierajte zopár vysušených listov, šišky alebo gaštany. Vystavte si ich v zaujímavom zátiší s jabĺčkami či hruškami. A keď ovocie zjete, stačí len doplniť zásoby.

Jesenné drobnosti prinášajú veľa zábavy aj pre deti. Z vysušených listov sa dajú vytvoriť krásne umelecké diela – lepením alebo otláčaním farbou. Klasikou je aj armáda gaštankov, ktorá generácie detí dokázala zabaviť na hodiny.

Pridajte trochu ružovej a purpurovej

Čo sa týka farieb, jesennou klasikou je oranžová, tmavočervená a varianty bronzových odtieňov. Tieto schémy sú okulahodiace a príjemné.

Na zváženie je však aj pridanie nových odtieňov, ktoré vašu jeseň jemne rozžiaria. Reč je najmä o sýtej ružovej a purpurovej. Počas iných období ich tiež veľmi nevyužívame, a popravde by nám to ani nenapadlo. Ružové a fialové dekorácie môžete pridať napríklad na stôl počas rodinných osláv, slávnostných večerí alebo len tak do obývačky.

Prečítajte si tiež článok o útulnom škandinávskom dizajne 

Prestriedajte vankúšiky

Mäkké vankúšiky vedia vytvoriť útulnú atmosféru počas celého roka. Jeseň je ale príležitosť, kedy môžete vymeniť ich farebné ladenie. Namiesto neutrálnych tónov ich prezlečte do typicky jesenných farieb – oranžovej, okrovej, terakotovej, tmavozelenej či tmavších zemitých odtieňov. Nebojte sa experimentovať a farby ladiť v rôznych kombináciách.

Nekupujte si však úplne nové vankúše. Radšej investujte do obliečok, ktoré si viete prezliekať a striedať. Zaberú menej úložného priestoru, keď dochádza k tzv. sezónnej výmene.

jeseň
Foto: pexels.com/Kevin Menajang

Vytvorte si vlastnú kyticu z vysušených bylín

Vázu s vysušenými zrelými kláskami nájdete na inšpiratívnych obrázkoch na Pintereste či Instagrame. Závidíte dizajnérom tento nápad? Vytvoriť si takúto dekoráciu je úplne jednoduché. Výhodou sušených kláskov je, že sa dajú použiť kdekoľvek a kedykoľvek. Stačí vám na to jednoduchá biela váza, ktorá v kombinácii so žltými bylinami pôsobí veľmi esteticky.

V tomto prípade ale neodporúčame použiť zdobené či farebné vázy. Prírodné a jednoducho naaranžované byliny to naozaj nepotrebujú. Zo sušených obilnín si môžete vytvoriť aj veniec, ktorý zaujímavo ozdobí vaše vchodové dvere.

Foto: pexels.com/Emre Chan

Oživte vonkajšie priestory

Záhrada či dvor si tiež zaslúžia vašu pozornosť. Pestrofarebným kvietkom už síce odzvonilo, ale aj v jeseni môže dvor hrať rôznymi farbami. Chladné rána ešte prežijú kvety pestované v črepníkoch. Vonku teda umiestnite kvetináče s jesennou paletou farieb. Potešia vaše oko, keď sa budete chcieť trošku prevetrať a nadýchať sa chvíľu na čerstvom vzduchu.

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu