Profesor Krčméry: Ja som optimista, koronavírus zvládneme

0
Profesor Krčméry: Ja som optimista, koronavírus zvládneme

Okolo koronavírusu sa šíria rôzne obavy a prognózy. Aký je však názor odborníka na infektológiu? Podľa profesora Vladimíra Krčméryho koronavírus prekonáme už po májových sviatkoch.

Profesor Vladimír Krčméry patrí medzi odborníkov na tropickú medicínu, infektológiu a onkológiu. Na vlastnej koži zažil aj niekoľko pandémií v exotických krajinách. Aj preto si zachováva „chladnú hlavu“ a nesúhlasí s prognózami ohľadom koronavírusu, ktoré predstavil Inštitút zdravotnej politiky. Ten predpokladá, že aj napriek najprísnejším opatreniam na Slovensku do 100 dní skončí v nemocnici 24 000 ľudí. Na ústupe by mala byť choroba až v letných mesiacoch, pričom sa ráta so 40 % nakazených obyvateľov Slovenska.

Krčméry však zastáva iný názor. „Moja predpoveď je, že ten pokles by nemal byť v júli, ale mohol by byť niekedy po májových sviatkoch. To znamená, že niekedy začiatkom mája by tie počty mali klesať a situácia by mala byť pod kontrolou,“ uviedol profesor v relácii Otvorene s Evou Mihočkovou.

Slovensko je zodpovednejšie ako iné krajiny. Prečítajte si prečo.

Pred letom by sme sa tak mali vracať k bežnému životu – do škole či k práci. Či to naozaj dopadne takto, ukážu nasledujúce týždne a mesiace.

Prof. Vladimír Krčméry

Chorobu musíme držať v „mantineloch“

Aby sme koronavírus ako krajina prekonali, musíme nad ním prevziať kontrolu. Ľudovo povedané, nemal by nám prerásť cez hlavu. „Pokiaľ my budeme diktovať mantinely chorobe – čo je súčasný stav – k veľkému počtu kriticky chorých nedôjde. Pokiaľ choroba začne diktovať tempo nám, vtedy musíme úplne zmeniť stratégiu, začať chrániť a dávať do karantény tých, ktorí sú ohrození,“ myslí si Krčméry.

Nevylučuje pritom ani tvrdú izoláciu seniorov, ktorí sú najkritickejšou skupinou. Tí by mali byť ideálne liečení v samostatných nemocniciach, čo by ich izolovalo od ostatných pacientov.

Napríklad Spojené kráľovstvo je podľa Krčméryho v stave, keď už vláda neurčuje mantinely a chce sa vrátiť k európskemu modelu.

Prečítajte si, ako Čína úspešne bojuje s koronavírusom

Mali by sme však každého pacienta liečiť v nemocnici? Podľa profesora určite nie: „Z toho len rastie panika. Treba jasne povedať, že nie každý prípad je prípad. Zo 100 prípadov je len 5 vážne chorých, len 2 sú kriticky chorí, ani jeden nie je ohrozený na živote. Zdá sa, že len 10-20 % potrebuje hospitalizáciu.“ Rozhodne teda tí, ktorí majú ľahké príznaky a sú relatívne v dobrom zdravotnom stave, by sa mali liečiť doma.

Aby sme teda túto pandémiu zvládli, musíme ju aj naďalej udržiavať v spomínaných „mantineloch“. Ako je na tom zatiaľ Slovensko? „Ja som mierny optimista, ja stále verím, že ten hokej sa stále hrá v rámci mantinelov na ihrisku, že nedošlo zatiaľ k tomu, že tí hráči preliezli a infiltrovali tisíce a stotisíce divákov, ktorí sedia v hľadisku,“ dúfa profesor Krčméry.

Lieky na koronavírus existujú a účinkujú

O liekoch, ktoré účinkujú na toto nové ochorenie, sme už zachytili prvé lastovičky. Infektológ Krčméry to potvrdzuje – ide napríklad o dva lieky na maláriu, ktoré používali v Kambodži počas epidémie.

„Držím sa štyroch liekov, o ktorých vieme. Sú registrované, len sú na iné indikácie. Vieme dosť údajov o bezpečnosti aj efektivite. Nie je žiaden problém tie lieky zajtra nasadiť,“ tvrdí Krčméry. Aj na Slovensku sú teraz vážne chorí pacienti, ktorým infektológovia už nasadili tieto lieky.

Prečítajte si aj 5 tipov profesora Krčmérycho, ako sa chrániť pred koronavírusom

Slovensko sa nemusí báť hrozných scenárov

Hoci sa u nás vírus ešte nerozmohol v plnej sile, Slovensko nemusí prepadať panike. Nečakajú nás také scenáre, ako napríklad Čínu a Taliansko, kde chorobe padá za obeť veľa starších pacientov. Podľa Krčméryho je Slovensko mladou krajinou – a čím je populácia mladšia, tým je aj nižšia úmrtnosť na koronavírus.

„Sú aj dobré príklady a pozitívne scenáre, takže prikláňať sa príliš k talianskemu scenáru považujem za veľmi predčasné,“ zhodnotil profesor.

žiadne príspevky na zobrazenie