Pápež vymenoval sestru Simonu Brambillu za prvú vatikánsku prefektku. Brambillovej vymenovanie na príklade ukazuje, ako môžu ženy prevziať vedúce úlohy v katolíckej hierarchii bez toho, aby boli vysvätené za kňazov.
Pápež František 6. januára vymenoval za prefektku Dikastéria pre spoločnosti zasväteného života a spoločnosti apoštolského života Simonu Brambillu. Ide o rehoľnú sestru talianskeho pôvodu z misií Consolata. Zároveň vymenoval kardinála Ángela Fernándeza Artima za proprefekta.
Sestra Simona Brambilla, ktorá bude mať 27. marca 60 rokov, predtým pôsobila ako generálna predstavená misionárok Consolata.
Pápež František ju symbolicky na slávnosť Zjavenia Pána (Troch kráľov) vymenoval za prefektku. Úrad prefekta Brambillová preberá od sedemdesiatsedemročného brazílskeho kardinála Joaa Braza de Aviza.
Mimoriadne dôležitá funkcia
Prelomový charakter Brambillovej vymenovania potvrdilo aj Vatican Media, ktoré svoju správu uviedlo ako titulok „Sestra Simona Brambilla je prvou ženou prefektkou vo Vatikáne“.
Zastúpenie žien vo funkciách a úradoch Svätej stolice a Vatikánskeho mestského štátu STÚPLO z 19 na 23 percent.
Kancelária je jednou z najdôležitejších vo Vatikáne. Oficiálne je známa ako Dikastérium pre spoločnosti zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Zodpovedá za každý rehoľný rád, od jezuitov a františkánov až po mníšky milosrdenstva a menšie novšie hnutia.
Vymenovanie znamená, že prefektka je teraz zodpovedná za ženy, ktoré vykonávajú veľkú časť cirkevnej práce. Ide až o 600 000 katolíckych mníšok na svete a 129 000 katolíckych kňazov, ktorí patria do reholí.
Mala to byť žena
„Mala by to byť žena. Už dávno to tak malo byť, ale vďaka Bohu…,“ povedal Thomas Groome, starší profesor teológie a náboženskej výchovy na Boston College. Thomas Groome už dlho vyzýval na vysviacku žien za kňazky. „Je to malý krok na ceste, ale symbolicky ukazuje otvorenosť a nový horizont.”
Groome poznamenal, že teraz by nič teologicky nebránilo Františkovi menovať Brambillovú za kardinála, keďže kardináli technicky nemusia byť vysvätení za kňazov.
Vymenovanie za kardinála „by bolo automatické pre hlavu dikastéria, keby bola mužom,“ povedal.
Ale pápež František možno nebol pripravený zájsť tak ďaleko, a preto súčasne menoval za spoluvodcu alebo „proprefekta“ kardinála Ángela Fernándeza Artimeho (65), saleziána.
Prvá žena na pozícii prefekta
Simona Brambilla pôsobí od 7. októbra 2023 ako sekretárka toho istého dikastéria a stáva sa prvou ženou, ktorá bola vymenovaná za prefektku dikastéria Svätej stolice.
Sestra Simona Brambillová má skúsenosti s misionárskou prácou v Mozambiku. Pred nástupom do Inštitútu misijných sestier Consolata, ktorý viedla v rokoch 2011 až 2023, bola profesionálnou sestrou.
Dňa 8. júla 2019 pápež prvýkrát vymenoval sedem žien za členky Dikastéria pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života. Neskôr bola sestra Brambillová vybraná za sekretárku dikastéria a teraz za prefektku.
Slávne ženy – Matka Tereza, malá žena s veľkým srdcom
Od začiatku pontifikátu pápeža Františka sa zvýšila prítomnosť žien vo Vatikáne
Podľa celkových údajov, ktoré sa vzťahujú na Svätú stolicu a Vatikánsky mestský štát od roku 2013 do roku 2023, sa percento žien zvýšilo z 19,2 % na 23,4 %.
Cestu načrtla Apoštolská konštitúcia Praedicate Evangelium z roku 2022, Pápež ňou umožnil laikom, vrátane žien, viesť dikastérium a stať sa prefektom. To bola úloha predtým vyhradená len pre kardinálov a arcibiskupov.
Vo Vatikánskom mestskom štáte vymenoval pápež František počas svojho pontifikátu dve ženy do vedúcich funkcií
V roku 2016 vymenoval Barbaru Jattovú za riaditeľku Vatikánskych múzeí, ktoré tradične vedú laici. V roku 2022 vymenoval sestru Raffaellu Petrini za generálnu sekretárku gubernie, ktorú zvyčajne zastáva biskup.
Existuje aj niekoľko podsekretárok, ako napríklad Gabriella Gambino a Lina Ghisoni v Dikastériu pre laikov, rodinu a život. Sestra Carmen Ros Nortes zo sestier Panny Márie Útechy slúži ako podsekretárka v Dikastériu pre inštitúty zasväteného života a Spoločnosti apoštolského života.
Emilce Cuda je sekretárkou Pápežskej komisie pre Latinskú Ameriku a Nataša Govekar vedie teologicko-pastoračné oddelenie Dikastéria pre komunikáciu. Cristiane Murray je zástupkyňou riaditeľa Tlačového oddelenia Svätej stolice. Charlotte Kreuter-Kirchof je zase zástupkyňou koordinátora Rady pre hospodárstvo. Generálny sekretariát synody má aj podsekretárku, francúzsku sestru Nathalie Becquartovú.
Pápež 13. decembra 2024 vymenoval za členky 16. riadnej rady Generálneho sekretariátu sestru Simonu Brambillu a Maríu Líu Zervino, bývalú prezidentku Svetovej únie katolíckych ženských organizácií (WUCWO). María Lía Zervino už bola menovaná za členku Dikastéria pre biskupov v roku 2022.
Zdroj: Vatican News, pnews.com