Recept na šťastie

0
Recept na šťastie
pixabay.com

Určite sa vy i vaša rodina chcete cítiť šťastnejší a zdravší. Pobyt vonku, ideálne v prírode, zvyšuje celkový pocit šťastia. A byť na čerstvom vzduchu je aj dôležitým faktorom pre správny vývoj a silnú imunitu vašich detí.

Je smutné, že dnešné deti vo veľkej miere vymenili zdravé aktivity za obrazovky televízorov, počítačov a tabletov.

Namiesto lezenia po stromoch sedia na gauči, a namiesto skákania cez potok, trénujú prsty na klávesnici, alebo na hladkej obrazovke tabletu. Deti sú naše zrkadlá. Musíme si uvedomiť, že by sme im mali ísť vždy pozitívnym príkladom. Ak ich chceme viesť k aktívnemu životu, sami musíme aktívny život viesť.

Zaveďte si v rodine zvyky, ktoré ich pozitívne ovplyvnia. Budete sa cítiť lepšie a endorfíny, ktoré sa na vzduchu vyplavujú, prinesú celej rodine radosť aj z maličkostí. A priznajme si, aj vám prospeje, keď si „vyvetráte“ hlavu z povinností bežného pracovného dňa.

 

Povedzte NIE elektronike

Zmena zlých návykov nie je vôbec ťažká. Výskanie dieťaťa, keď sa z hojdačky stane najlepší priateľ, je naozaj skvelé a prináša radosť ratolestiam i rodičom. Spoločná podvečerná prechádzka, výlet na bicykloch po okolí, kopanie lopty, bedminton, alebo šantenie na detskom ihrisku je len niekoľko tipov, ktoré prinesú dostatok pohybu a tiež veľkú radosť.

Rady odborníkov hovoria, že dieťa by malo tráviť vonku pri plánovanej aktivite aspoň hodinu denne, a to za každého počasia. Rovnako tak odporúčajú pridať aj hodinu voľnej pohybovej aktivity. Kombinácia fyzických aktivít a čerstvého vzduchu, priaznivo ovplyvňuje rast a vývin, pozitívne vplýva na rozvoj mozgu a orgánov, posilňuje imunitný systém.

pixabay.com

Bez ohľadu na počasie

Nie je zlé počasie, len zle oblečené dieťa:) Zdravé deti by mali byť na vzduchu naozaj za každého počasia. Odolnosť voči vírusom u svojich ratolestí podporíte správnou výživou bohatou na vitamíny, dostatočným pohybom a otužovaním. Platí večné heslo: špinavé deti = šťastné deti.

Vonku sú vystavené mikróbom a tie sa starajú o zlepšovanie imunity. Hra im pomáha zlepšovať samostatné uvažovanie, kreativitu, výdrž, pamäť, spoluprácu a získavajú schopnosť vyhodnocovať riziká, ktoré na nich číhajú a starajú sa tak o svoju vlastnú bezpečnosť.

Poruchy pozornosti, problém sa sústrediť, zlá disciplína a dokonca nižšie sebavedomie. To je len pár dôsledkov nedostatočného pobytu detí na čerstvom vzduchu. Každé ročné obdobie má svoje čaro. Prechádzku môžete prerušiť a zahrať si s deťmi nejakú hru, zastaviť sa na detskom ihrisku, alebo
skúsiť naháňačku.

 

Budujte si vzťah

Zlepšenie komunikácie medzi vami a deťmi je ďalším benefitom, ktorý môžete vďaka prechádzkam a hrám, v prírode či na ihrisku, očakávať. Veľa sa pýtajte, nechajte deti rozprávať o zážitkoch každého dňa. Uvidíte, že sa vám detská dušička otvorí, viac prezradí a zbaví sa tak zbytočného stresu. Potreba byť vonku sa pre dieťa môže stať krásnym zvykom na celý život.

Cestou zo školy si poseďte na lavičke, alebo sa zastavte na detskom ihrisku, kde sa môže vaša ratolesť do sýta vyskákať na trampolíne, šmýkať sa na šmýkačke, vykopnúť nohy k oblohe na hojdačke a stretnúť sa s rovesníkmi. Neukráťme svoje deti o pevné zdravie, krásne zážitky a spomienky, prirodzený rozvoj kreativity a kamarátov. Hor sa von!

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie