Ako beh pomáha zlepšiť zdravie alebo z gauča na polmaratón

0
Ako beh pomáha zlepšiť zdravie alebo z gauča na polmaratón
Foto: pixabay.com

Na našej konferencii Pre zdravie ženy v Košiciach sa veľa rozprávalo o prevencii. A aj doktori budú s nami súhlasiť, keď povieme, že tým najlepším a najviac dostupným prostriedkom je pohyb. Udržuje nás v stálej pohyblivosti a aktivite, a je dokázané, že má vplyv aj na elimináciu stresu. Pri športovaní sa navyše vyplavujú hormónu šťastia, endorfíny. 

To sú dôvody, prečo aj poisťovňa Dôvera motivuje svojich poistencov k pravidelnému pohybu a zároveň podporuje množstvo športových podujatí. V roku 2018 sa Dôvera stala hrdým partnerom Slovenského olympijského tímu. K jej zverencom patrí aj chodec Matej Tóth a snowboardistka Klaudia Medlová. 

Beh ako začiatok

Dôvere je najbližším športom beh, o ktorom nielen píšu, ale sú aj partnermi rôznych bežeckých podujatí. Pre svojich poistencov bežcov poskytujú rôzne zľavy zo štartovného, špeciálnu webovú stránku www.doverun.sk, aj newsletter plný zaujímavých rád a článkov.

V rámci webu funguje napríklad poradňa, kde sa môžete pýtať otázky Michala Vargu, bývalého výborného triatlonistu. Môžete sa zapojiť do rôznych súťaží a výziev a urobiť tak nielen niečo pre svoje zdravie, ale získať aj peknú výhru. Taktiež si môžete založiť svoj bežecký blog a podeliť sa s ostatnými o svoje úspechy a inšpirovať ďalších.

Prečítajte si aj článok 10 najlepších športovkýň 20. storočia

Z gauča na polmaratón

Nás v redakcii najviac oslovil špeciálny projekt pre tých, ktorí vôbec nemajú skúsenosť s behom. Poisťovňa Dôvera spolu s mesačníkom Zdravie uverejnila výzvu pre ľudí, čo nikdy nešportovali, že s ich podporou dokážu po pol roku zabehnúť polmaratón. Do tejto výzvy sa zapojilo skutočne mnoho ľudí, ktorí boli motivovaní začať pravidelne športovať.

Dôvera im podala pomocnú ruku. Namiesto piatich súťažiacich vybrali nakoniec desiatku akčných poistencov. Mladších aj starších, chudších aj silnejších, ale najmä takých, ktorí si dovtedy s behaním naozaj veľmi nerozumeli. Po dvoch mesiacoch niektorí z nich mali za sebou už prvé preteky na tri, štyri, či desať kilometrov.

foto: pixabay.com

Ako začať? Odpoveď nájdete aj v online svete!

Ak si vravíte, že nemáte čas cvičiť, pozrite si portál akobuk.sk. S touto výhovorkou totiž už nepochodíte, pretože na to, aby ste efektívne cvičili, nemusíte tráviť hodiny v posilňovni. Zlepšiť zdravie vám pomôžu aj minúty akčného cvičenia.

Na stránke nájdete napríklad kalkulačku, ktorá vám vypočíta maximálnu tepovú frekvenciu. Ak je vašou motiváciou chudnutie, budete vedieť, o aký údaj sa oprieť. Pri kardio cvičení by ste mali dosahovať tep zhruba vo výške 80% vašej maximálky. Ak je váš maximálny tep napríklad 180, pri tepe 144 úderov za minútu bude dochádzať k spaľovaniu cukrov. Táto tepová zóna sa využíva pri krátkom a rýchlom cvičení. A aj tipy na cviky nájdete práve na tomto portáli.

Tak čo, pridáte sa?:)

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu