Redakčný výber akčných žien

0
Redakčný výber akčných žien
vianocny bratislavsky hrad

Máme týždeň pred Vianocami, a tak sa náš redakčný výber bude točiť aj okolo týchto sviatkov. Ponúkame vám ešte možnosť navštíviť vianočné trhy, povieme vám, aký vianočný stromček uprednostňujú Slováci a dáme vám tip na handmade.

1. Bývalý britský premiér Tony Blair vyzval v piatok premiérku Theresu Mayovú, aby sa konalo druhé referendum o odchode Británie z Európskej únie. Mayovej dohoda o brexite s EÚ narazila na odpor poslancov britského parlamentu, čo vyústilo do odloženia hlasovania o dohode zo strachu z porážky. Vo štvrtok Mayová odcestovala na summit do Bruselu. Zo summitu odišla so sľubom ďalších rokovaní, aby získala čo najviac uistení, ktoré by jej pomohli presvedčiť poslancov parlamentu, aby v januári súhlasili s textom „rozvodovej“ zmluvy medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ.

2. Ak vás láka čarovná atmosféra vianočných trhov, nenechajte si ujsť Advent na hrade. Bude na vás čakať 14 stánkov s občerstvením a výrobkami s vianočnou tématikou. Chýbať nebudú jedlá charakteristické pre vianočné trhy ako lokše, cigánske pečienky, mastené chleby a doplnené o rozvoniavajúce čerstvé wafle, skvelý punč, varené víno i teplý čaj. Trhy budú trvať do 19. decembra a v rámci podujatia je pripravená aj charitatívna zbierka.

3. Viete, že Slováci majú radšej umelý vianočný stromček ako živý? Česi sú v tomto názorovo pol na pol – takmer polovica volí živý a takmer rovnaká polovica obľubuje umelý stromček. Živý stromček má na Slovensku iba pätina opýtaných. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere a k tradíciám Slovákom ešte pripravujeme samostatný článok.

4. Tip na výlet za športom do neďalekej Viedne. Je jedno, či ste nadšencom korčuľovania na ľade alebo len chcete deťom pripraviť zaujímavý program. Viedeň vám ponúka športové vyžitie v romantickej atmosfére v Rathausparku na klzisku s rozlohou 3 000 m2. Tento „malý“ ľadový sen je otvorený denne od 10.00 do 22.00 hod., dokonca aj na Štedrý deň do 18.00hodiny.

5. Tip na kino – talianska dráma o druhých životoch našich blízkych Úplní cudzinci. Je dobrý nápad zdielať so svojimi najbližšími obsah mobilného telefónu? Príbeh o skupine priateľov, ktorí sa o sebe behom jedinej večere dozvedia viac než za celý doterajší život. Skupina priateľov sa schádza k pohodovej večeri. Poznajú sa už roky a aj toto stretnutie by sa nieslo v duchu ľahkého podpichovania a nostalgických spomienok na to, čo bolo, keby… keby sa nezrodil zdanlivo nevinný nápad: dať mobilné telefóny na stôl a zdieľať každú SMS aj každý prichádzajúci hovor. Koľko toho o sebe nesmieme vedieť, aby sme mohli zostať priateľmi, milencami, manželmi, rodičmi…? V priebehu jedného večera sa ukáže, že až príliš mnoho. Aj tí, ktorých poznáme, môžu byť totiž úplní cudzinci.

6. Tip na handmade – piknikové košíky a perníkové chalúpky nájdete v menšom obchodíku Pik-nik na sashe.sk. Autorky sú sestry a jedna z nich napísala zaujímavý žurnál o tom, kde všade sa dá táto chalúpka ako dekorácia využiť.

Prečítajte si aj minulotýždňové tipy a inšpirujte sa

perníková chalúpka od pik-nik
perníková chalúpka od pik-nik

7. Tip na výstavu – Príbehy a fenomény. Slovenské výtvarné umenie 20. storočia II. Stála expozícia prezentuje najvýznamnejšie výtvarné javy druhej polovice 20. storočia. Do stálej expozície sú zahrnuté dve trvalé inštalácie, ktoré boli vytvorené pre daný priestor in situ. Tou prvou je inštalácia Alexa Mlynárčika s názvom Vila mystérií, pôvodne vytvorená pre výstavu v Lunde (Švédsko), ktorá predstavuje neprehliadnuteľnú súčasť nášho výtvarného umenia i autentické svedectvo doby. Druhou je inštalácia Pasáž od Mateja Kréna, pozostávajúca z takmer 15 000 kníh, ktoré spolu so zrkadlami vytvárajú ilúziu nekonečného priestoru a nekonečnosti ľudského poznania. Autor ju daroval GMB v roku 2004.Diela nájdete v Pálffyho paláci.

8. Hudobný tip – tesne pred Vianocami, 22. decembra sa môžete ísť pozrieť do Jazz City Cafe na jazzový recitál. František Báleš sa rozhodol pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa zhudobniť básne slovenských a českých básnikov. Jazzové improvizácie s autorskými piesňami spojené s textami básni doplnia vybrané jazzové štandardy korešpondujúce s atmosférou a „vibráciami“ tohto zaujímavého projektu. Vstup je voľný.

9. Od 14. do 17. decembra prebieha Vianočný bazár chalaňov vo V-klube. Lukáš Latinák, Majo Miezga, Robo Jakab – chalani z divadla Astorka, pozývajú na 9.ročník obľúbeného Vianočného bazáru chalaňov. Je to výnimočný projekt, ktorý spája predvianočnú atmosféru, príjemné nakupovanie a šancu pomôcť iným. Výťažok zo vstupného na koncert, z predaja predmetov na bazáre, ako aj z finančných darov od sponzorov poputuje štyrom zážitkovým projektom, ktoré chalani každoročne starostlivo vyberajú. Celú túto štvordňovú akciu ukončí v pondelok 17.12.2018 veľký koncertný žúr v Majestic Music Clube. Koncert pozvaných hostí – známych hudobných skupín, spevákov, hercov, či iných osobností, ktoré vystúpia, zahrajú a zaspievajú naživo bez nároku na honorár.

10. Outfit od stylistky Alexandry Vrábelovej

Koláž od Stylist Alexandra, vyvtorené v Polyvore
Koláž od Stylist Alexandra, vyvtorené v Polyvore

Foto na titulke: pluska.sk, autor: Július Dúbravay

žiadne príspevky na zobrazenie