Redakčný výber akčných žien

0
Redakčný výber akčných žien
silvester

Dnes máme posledný deň v roku a niekedy zvykneme aj bilancovať, čo sa za posledných 12 mesiacov udialo. V našom združení akčných žien hodnotíme tento rok veľmi pozitívne a už sa veľmi tešíme na ten nový. A za to vďačíme najmä vám, čitateľom a aj vašej osobnej podpore a prítomnosti na eventoch.

1. Kde zvyknú Slováci tráviť posledný deň v roku? Podľa štatistík, väčšina Slovákov (cca 54%) ostáva na Silvestra doma s rodinou. Sú to prevažne ľudia vo veku nad 40 rokov. Asi desatina ľudí zvykne oslavovať s priateľmi a iba 7% organizuje posedenie s kamarátmi u seba doma. Približne 5% sviatkuje na chate 3% volí diskotéku alebo ples.

2. Takmer polovica Slovákov si dáva do nového roku predsavzatia. Obyčajne bývajú zdravotného charakteru. Na prvom mieste v tohoročných predsavzatiach je schudnúť, na druhom mieste zdravo jesť a na tretej priečke je menej sa stresovať. K tejto téme pripravujeme aj samostatný článok. Dozviete sa napríklad, aké predsavzatia si dávajú muži.

3. Tip na činohru – v štúdiu L+S si môžete pozrieť herecký koncert Milana Lasicu a Martina Hubu – Starí majstri. Dvaja bratia De Manovci sú poslední potomkovia slávnej divadelnej rodiny. Nemajú sa radi. Dalo by sa povedať, že sa neznášajú. Majú rozdielny charakter, talent, aj úspech. Napriek tomu, že dosiahli divadelnú slávu (každý po svojom) sú vo veku a v období, keď zrazu nie sú zasypaní ponukami. Ich peňaženky sú desivo prázdne a tak sú nútení prijať producentovu ponuku: hrať spolu v divadelnej hre o dvoch bratoch, ktorí sa nenávidia. Najbližšie predstavenie 22.1.

4. Tip na film – dráma o hereckej legende Romy Schneider 3 dni v Quiberone. Komorná čierno-biela intímna snímka zachytáva trojdňový pobyt slávnej herečky vo francúzskom rehabilitačnom centre. V roku 1981 tam poskytla svoje posledné interview renomovanému nemeckému časopisu Stern. Počas týchto dní, sprevádzaná svojou najbližšou priateľkou, odhaľuje pred novinárom a fotografom svoju dušu a neuvedomujúc si celkom následky spontánnej úprimnosti odpovedí otvára svoju trinástu komnatu. Pozrieť si ho môžete 8. januára v Artkine Za zrkadlom.

Prečítajte si aj minulotýždňový výber noviniek

5. Tip na výstavuvýstava fotografií Karola Kállaya s názvom Nezabudnteľní v Danubiane. Karol Kállay vstúpil do slovenskej fotografie spôsobom jemu vlastným. Prvé ocenenie získal za fotografiu Asfaltéri ako šestnásťročný na celoslovenskej súťaži roku 1942. A hneď to bola zlatá medaila za prvé miesto. Definitívne sa upísal fotografii roku 1950, keď začal pracovať v slobodnom povolaní a cestovať po svete. V polovici päťdesiatych rokov vniesol do módnej fotografie pohyb, modelky vyviedol z fotoateliérov do exteriérov, snímkam vdýchol život. Jeho tvorba mala nevšedný ohlas v Nemecku i Francúzsku, ponuku na spoluprácu dostal aj z Moskvy.

6. Tip na handmade – nemáte ešte nástenný kalendár? Kalendáre a diáre rôznych tvaroch a veľkostí nájdete u tvorkýň s názvom Tri-o, veselý svet z papiera. Tvoria ho Tina, ktorá vymýšľa grafiku, a Babula, ktorá dáva jej inšpiráciám formu a šmrnc.

Tri-o kalendár
Tri-o kalendár

7. Ženská tenisová asociácia WTA konečne upravila pravidlá, ktoré doteraz diskriminovali tenistky vracajúce sa z materskej dovolenky. Tenistky po návrate na kurty budú môcť využívať špeciálne bodovanie z obdobia pred prerušením kariéry na 12 turnajoch počas posledných 3 rokov. WTA pristúpila k tomuto kroku aj vzhľadom na nedávny comeback Američanky Sereny Williamsovej a Bielorusky Viktorie Azarenkovej. Serena Williamsová nefigurovala medzi nasadenými hráčkami na tohtoročmom Roland Garros napriek tomu, že pred materskou pauzou vyhrala svoj posledný turnaj – Australian Open 2017. Ďalšou novinkou je povolenie legín či kompresných šortiek v zápasoch bez toho, aby si hráčky museli obliecť aj sukňu alebo šaty.

8. Tip na knihu – romantický historický román Jany Pronskej s názvom Zradená ľúbosť, ktorý má na Martinuse vysoké hodnotenia. Krásna Marica, dcéra uhorského zemana, sa po desiatich rokoch strávených v kláštore ocitne na kráľovskom dvore plnom lesku a nádhery, ale aj klebiet a zákulisných intríg. Keď za dramatických okolností spoznáva vojvodu Alexandra, šľachtic jej rytiersky ponúkne ochranu. Netrvá dlho a medzi mladými ľuďmi preskočí iskra…

9. Petra Vlhová zvíťazila v obrovskom slalome Svetového pohára v rakúskom Semmeringu. Za sebou nechala aj favoritku, Američanku Shiffrinovú. Tá sa dokonca vyjadrila, že Slováci sú najlepší fanúšikovia. Vlhová svojím úžasným výsledkom vytvorila nové maximum slovenského lyžovania v technicky najnáročnejšej alpskej disciplíne.

10. Tip na silvestrovský outfit od stylistky Alexandry Vrábelovej

Outfit od Stylist Alexandra
Outfit od Stylist Alexandra

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu