Redakčný výber Akčných žien

0
Redakčný výber Akčných žien
karneval
Prvý mesiac v roku sa pomaly končí, ale fašiangy sú v plnom v prúde. Prinášame vám preto ešte pár tipov na  zábavu, ale aj zopár riadkov o novom slovenskom filme v kinách a inšpiráciu z handmade tvorby. A dozviete sa aj to, čo spravila sestra Cary Delevingne v živom vysielaní.
1. Parlament bude opäť rozhodovať o vetovanom zákone o hazarde. O zmene podmienok pre hráčov a prevádzkovateľov hazardných hier rozhodne definitívne parlament už na nadchádzajúcej schôdzi, ktorá sa bude konať v utorok. Eduard Heger z OĽaNO sa vyjadril: „Pri hazarde musíme mať na pamäti, že isté peniaze v rozpočte chcieť nemôžeme, a to od ľudí, ktorí sú obeťou tohto systému.“ Malo sa by sa taktiež odbornejšie pristupovať k registru hráčov.

2. Pracujúce ženy, ktoré majú deti, podliehajú oveľa vyššiemu stresu ako ženy bez detí. Výskumníci zistili, že ukazovatele chronického stresu, vrátane hladín hormónov a krvného tlaku, boli o 40% vyššie u žien pracujúcich na plný úväzok pri súčasnom vychovaní dvoch detí ako u žien pracujúcich na plný úväzok bez detí. Ženy, ktoré pracovali na plný úväzok a vychovali jedno dieťa, mali o 18% vyšší stres ako ženy bez detí.

3. Fašiangy v Modre – 16. februára sa môžete vybrať na Modranskú kapustnicu. Fašiangové zvyky na Slovensku tvoria pestrú paletu zábavne ladených obradov, sprievodov a stretnutí miestneho spoločenstva. V Modre už tradične oslávite fašiangy obľúbenou súťažou vo varení kapustovej polievky, dobrým jedlom, vínom a muzikou.  Tradičné zimné podujatie sa uskutoční na priestranstve pred Kultúrnym domom v Modre (Sokolská ul. 8). Do súťaže vo varení najchutnejšej kapustovej polievky sa môže zapojiť každá rodina, organizácia či kolektív, ktorý ma chuť predviesť svoje kulinárske zručnosti a pohostinnosť.

4. Poznáte projekt OneMoreReason? Päť mladých žien sa rozhodlo, že vytvoria nový koncept zaradenia oblečenia do obehu a podporia tak myšlienku slow fashion. Funguje to tak, že vyberiete oblečenie, ktoré už nenosíte, nahodíte ho na web a neskôr pôjde táto vec do aukcie. Mal by to byť pekný a kvalitný kúsok, ktorý si zaslúži druhý život. Z vydraženej ceny ide minimálne 10% na dobrú vec – konkrétnu rodinu v núdzi. Zvyšok sumy putuje majiteľke vecí v aukcii, ponížená bude len o administratívny poplatok 10%.

5. Tip na handmade: ak hľadáte pekný folkový opasok, pozrite si galériu predajkyne Maat. Okrem opaskov tam nájdete pletené čiapky, šály, pončá a aj súpravy pre deti.

Prečítajte si aj naše minulotýždňové novinky

maat folkovy opasok
Foto: Maat – folkovy opasok

6. Tip na film: Trhlina. Nezamestnaný absolvent Igor objaví záznamy výpovedí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Ten pred sedemdesiatimi rokmi záhadne zmizol v pohorí Tribeč, a keď sa po vyše dvoch mesiacoch rovnako záhadne objavil, mal na tele čudné popáleniny a zranenia. Bol dezorientovaný, nedokázal vysvetliť, čo sa mu stalo, už nikdy sa nespamätal. Igor pátra ďalej a s údivom zisťuje, že Fischerov prípad nie je ojedinelý – zmienky o tajomnom miznutí ľudí v tomto pohorí siahajú hlboko do histórie. Hrôzostrašných prípadov pribúda. Igor s priateľkou Miou, konšpirátorom Andrejom a skeptikom Dávidom preniká čoraz hlbšie a odhaľuje desivé skutočnosti. Vyberú sa na výpravu priamo do tribečských lesov, kde zažijú čosi vymykajúce sa chápaniu. Spočiatku nevinné pátranie sa končí tragicky. V hlavných úlohách uvidíte Mária Havranovú, Tomáša Maštalíra, Juraja Loja a ďalších.

7. Tip na výstavu: V Galérii Nedbalka si môžete pozrieť výstavu Kolomana Sokola. Koncom šesťdesiatych rokov sa v tvorbe Kolomana Sokola, významnej osobnosti slovenského výtvarného umenia, ktorá svojím umeleckým posolstvom výrazne prekročila hranice Slovenska, začína posledná tvorivá etapa. Zmena jeho myslenia aj výtvarného rukopisu je zásadná. Už netúži po formálnej dokonalosti, akoby ho už kompozícia či priestor prestali zaujímať. Dôležitejšia je atmosféra, zobrazovanie dôležitých momentov a duševného stavu.

8. Tip na tanec: Máte radi salsu? Každý posledný utorok v mesiaci sa koná v klube La Bomba párty, kde si práve tento latinskoamerický tanec môžete zatancovať. Akcia začína o deviatej večer a najbližšia sa koná zajtra, 29. januára. Vstupné je len 4 EUR.

9. Chloe Delevingne, staršia sestra modelov Cara a Poppy Delevingne a spoluzakladateľka fondu gynekologického rakoviny Lady Garden, sa usiluje o zvýšenie povedomia o prevencii rakoviny krčka maternice po tom, čo test rozmazania zistil abnormálne bunky, keď mala 21 rokov. Preto podstúpila priamo v živom vysielaní televízie test krčka maternice. Toto vyšetrenie môže potenciálne zachrániť tisíce životov. Skríningové testy sa odporúčajú robiť každé tri roky ženám vo veku 25 až 49 rokov, alebo každých päť rokov u žien vo veku 50 až 64 rokov. Chloe je na titulnej snímke vpravo.

10. Tip na outfit od Stylist Alexandra

Plesové šaty, koláž od Stylist Alexandra
Plesové šaty, koláž od Stylist Alexandra

žiadne príspevky na zobrazenie