Redakčný výber akčných žien

pixabay.com

Jarné dni prišli v celej svojej kráse, väčšina akcií sa už koná vonku, ale predsa len máme zopár tipov aj na zaujímavé podujatia v interiéroch, ktoré netreba premeškať. A o týždeň už budeme mať Veľkú noc, takže máme aj opis tradičnej oblievačky!

1. Akú majú Slováci predstavu o svojom plate? Podľa prieskumu poštovej banky chýba Slovákom do ideálneho platu sto a viac eur. Najvyššie finančné predstavy majú ľudia v produktívnom veku, teda 36 až 45 rokov. Tí uviedli odmenu 1200 eur. Bratislavčania sú pritom najnáročnejší. Platové požiadavky s pribúdajúcim vekom postupne klesajú. Ľuďom od 56 rokov stačí podľa výsledkov prieskumu zárobok pod tisíc eur.

2. Naše slovenské lesy sa pekne rozrastú! Štátne lesy každý rok vysádzajú nové stromčeky, pričom túto jar to bude viac ako 12,5 milióna stromčekov. Vysádzať budú aj na kalamitných miestach a za každý vyrúbaný strom posadia dva nové. Najpočetnejším stromom bude buk, potom dub a javor.

3. Poznáte Red Cat Cabaret Club? Herečka a speváčka Lucia Siposová si musela vyiať pôžičku a vybudovala ho takmer z ničoho. Spočiatku nepriniesol žiaden zisk. Napriek tomu to nevzdala a dnes máva tento kabaret s neopakovateľnou atmosférou pravidelne vypredané. S Luciou sa budete môcť stretnúť už v piatok na evente Akčných žien.

Lucia Siposová
Lucia Siposová, zdroj: TV JOJ

4. Tip na výlet – Viedeň a jej parky, ktoré sú teraz plné zelene a len tak prekvitajú. Určite nevynechajte park Schweizergarten. Tento park sa nachádza len 15 minút pešo od Hlavnej stanice a leží vedľa zámku Belvedér. Rodiny určite potešia preliezky a dokonca aj bazén pre deti. V parku nájdete aj monument poľského hudobného skladateľa Fryderyka Chopina, o ktorom vie len máloktorý turista.

5. Týždeň slovenského filmu je prehliadka domácej tvorby uplynulého roka. Koná sa 6. až 12. apríla v Kine Lumiére. Okrem filmov prinesie aj sprievodný program s workshopmi, diskusiami, či kvízom. Budete môcť vidieť filmy ako Toman, Ján Palach, Tlmočník, Hmyz, Dôverný nepriateľ…

Matty Urbanič – kytica PIVONKA

6. Tip na handmadeMatty Urbanič nie je iba skvelá módna návrhárka, ale aj tvorkyňa kytíc. Ak sa blíži váš svadobný deň, určite vás osloví jej ponuka – nás zaujala krásna svadobná kytica z pivoniek. Môžete si ju dať vyhotoviť v kombinácii rôznych odtieňov ružovej, fialovej a bielej.

7. Herečky Demi Lovato sa dotkol titulok, ktorý opisoval jej ,,plnšiu postavu“. Zdieľala ho vo svojom Instagramovom profile a napísala: ,,Som viac ako moja váha“. Lovato sa snažila svojim sledovateľom vysvetliť, že prezentovanie tela či postavy v médiách môže byť škodlivé – najmä pre ženy, ktoré už niekedy trpeli poruchou príjmu potravy. Ona sama s tým mala v minulosti problémy a teraz propaguje pozitívny prístup k telu. Nakoniec sa jej autor článku ospravedlnil a uznal svoju chybu. Foto herečky na titulke, zdroj: Pinterest.com

8. Ako jazdiť ekonomicky? Prvým faktorom je rýchlosť, že čím rýchlejšie ideme, tým väčší odpor vzniká, a rovnako tak rastie spotreba paliva. Stáva sa to len pri rýchlosti vyššej ako cca 55 kilometrov za hodinu. K udržaniu konštantnej rýchlosti vám pomôže tempomat. Ďalším faktorom je radenie rýchlostí – čím vyššie otáčky, tým vyššie trenie i spotreba a zároveň čím vyšší rýchlostný stupeň, tým nižšia spotreba. Treba sa snažiť preradiť čo možno najskôr, najmä po rozjazde je treba hneď preradiť na dvojku. A taktiež si dávajte pozor na používanie motora. Ak stojíte na mieste viac ako 45 sekúnd, mali by ste vypnúť motor. A aj strešný nosič vám môže pridať na spotrebe kvôli zlej aerodynamike. Veľký náklad vám taktiež nepomôže k nižšej spotrebe.

9. Opis šibačky v minulom storočí podľa Encyklopédie ľudovej kultúry Slovenska: Kúpačky a šibačky sa začali hneď po polnoci alebo v skorých ranných hodinách. Hlúčky mládencov chodili spoločne po domoch, kde boli dospelé dievčatá (niekde starší mládenci išli len k svojej milej). V domoch im ponúkli pripravené pohostenie – varené vajíčka, koláče, víno al. pálenku. Formy odmeny kúpačov boli rozdielne. Niekde mládenci dostali maľované vajíčka – kraslice. Surové vajíčka boli odmenou dospelej mládeže a symbolizovali plodnosť. Menším chlapcom bolo na kúpačky a šibačky prenechané doobedie a odmenou im boli kraslice, cukrovinky, v súčasnosti aj peniaze a naturálne dary. Ženatí chlapi chodili kúpať a šibať len najbližšiu rodinu, vrátane kmotrovcov. Odmenou pre dospelých mužov je dnes pohostenie, ktorý má výrazný spoločenský aspekt. Večer usporiadali mládenci z vyzbieraných peňazí zábavu, na ktorú pozvali i dospelé dievčatá.

10. Tip na outfit od Stylist Alexandra

Koláž Stylist Alexandra
Koláž od stylistky Alexandry