NAČÍTAVAM

Type to search

AKČNÉ TIPY INŠPIRÁCIE MAGAZÍN

Redakčný výber akčných žien

REDAKCIA
Share

Prinášame vám desať noviniek, tipov, ktoré sa oplatí pozrieť – budete v obraze aj v politike, aj u kultúre, či sa dozviete o športovom úspechu nejakej Slovenky. Ako bonus vám každý týždeň predstavíme jednu akčnú ženu.

1. O týždeň sú voľby do Európskeho parlamentu! Prekonáme 13-percentnú hranicu volebnej účasti z roku 2014? Bola to najnižšia účasť v celej Únii aj v histórii slovenských eurovolieb. Hlasuje sa tak, že si vyberie jeden lístok a vložíte ho do obálky. Môžete pritom zakrúžkovať najviac dvoch kandidátov. Spolu sa volí 13 poslancov.

2. Ak sa chystáte na dovolenku do Terchovej, odporúčame vám prechádzku do Jánošíkových dier. Jánošíkove diery sa skladajú z niekoľkých tiesňav a poslednou sprístupnenou z nich, sú práve Nové dieryPrechádzka touto tiesňavou je nenáročná a zvládnuteľná aj pre deti. V Nových dierach na Vás čakajú rebríky a lávky, ktoré sa nachádzajú hlavne v ich dolnej časti. Niektoré úseky, ktorými budete prechádzať sú skutočne veľmi úzke. Čakať na vás bude aj chodník so skalnými schodmi, ktorý vás zavedie až ku kolibe Podžiar. Nájdete tam štyri krásne vodopády.

Jánošíkové diery

Jánošíkové diery, foto: VITS/digimanie.cz

3. Chcete zažiť najväčšiu audiovizuálnu šou? Prinesie ju festival Lovely Experience. Na hlavné námestie v Trnave už 25. mája si ľudia opäť prídu po nezabudnuteľný zážitok. Nasadenie obrovského množstva technológií a jedinečné vystúpenia, ktoré sú často na hrane ľudských síl, pripravuje už v týchto dňoch tím multimediálneho festivalu. Laser, zvuk a svetelné inštalácie a na milisekundu presne načasované špeciálne efekty. Počas jedného dňa si budú podávať ruky moderné technológie a úžasný ľudský talent. Na festivale vystupujú hudobníci, dídžeji, tanečníci aj akrobati.

4. Máte radi literatúru? V stredu 22. mája ste pozvaní na Noc literatúry do večerných ulíc Bratislavy, kde si vypočujete úryvky čerstvých slovenských prekladov literárnych textov európskych autorov na miestach bežne s literatúrou nespájaných. Herci a herečky budú čítať z románov a poviedok, ktoré sú aktuálne na pultoch kníhkupectiev. Návštevníci sa prejdú uličkami Starého Mesta, najmä Baštovou a Zámočníckou. Bude sa čítať v divadle, v niekoľkých galériách, ale aj v opustených domoch, ktoré na svojich obyvateľov ešte len čakajú.

Prečítajte si aj článok o tom, ako môžete za jeden článok vyhrať wellness pobyt

literarnenoviny.sk

5. Festival nového cirkusu Cirkul’art je medzinárodnou prehliadkou kreatívnych a žánrovo pestrých umeleckých produkcií so zameraním na súčasné divadlo a moderný cirkus. Je jediným a unikátnym podujatím svojho druhu na Slovensku a jeho cieľom je kvalitný inšpiratívny program z rôznych kútov sveta. Môžete si ho pozrieť 24. až 26. mája v zámockom parku v Stupave.

6. Tip na koncert – vo štvrtok sa v Klube pod lampou uskutoční koncert, na ktorom Peter Lipa predstaví svoj nový album. Album Dobré meno prináša 13 nových autorských piesní. Prezentuje rôznorodú produkciu a vynikajúce výkony všetkých hudobníkov na čele s Petrom Lipom. Dlhodobá práca s kvalitými textármi pomohla Lipovi vykryštalizovať hudbu, ktorej základným kameňom je blues, R&B, groove, jazz alebo šansón. Jeho skupinu tvoria vynikajúci mladí slovenskí hudobníci. 50 ročná hudobnícka prax je pre Lipu veľkou školou života, ktorú využíva tak, že aj diváci sa stávajú dôležitou súčasťou nadšenej koncertnej atmosféry. Vstupné je 10 EUR, ak si zakúpite lístky vopred.

7. Tip na handmadedekorBEA ponúka nádherné ručne robené čelenky s kvetinami. Okrem ozdôb do vlasov ponúka rôzne dekorácie – napríklad svietniky a vence. Čelenka stojí len 9,90 EUR.

dekorBEA

Kvetonová čelenka od dekorBEA

8. Tip na film – skvelý film Misia z roku 1986 so podmanivou hudbou Ennia Morriconeho. Španielsky kňaz, otec Gabriel, prichádza do argentínsko-paraguajskej džungle, aby tu založil misiu a obracal miestnych domorodcov na kresťanskú vieru. Spočiatku sú k nemu miestni nepriateľskí, no postupne si vybudujú vzájomnú dôveru. Obávaný otrokár Mendoza jedného dňa v dueli o ženu v zúrivosti zabije svojho nevlastného brata. Výčitky svedomia ho prinútia hľadať spôsob, ako odčiniť svoje smrteľné hriechy. Vydáva sa na nebezpečnú cestu misionára po Gabrielovom boku. Film s Robertom De Nirom a Jeremym Ironsom v hlavných úlohách získal Zlatú palmu na festivale v Cannes a Oscara za Najlepšiu kameru. Môžete si ho pozrieť vo štvrtok v kine Lumiere.

9. Dni architektúry a dizajnu. Zámerom tohto festivalu je posilniť pozitívne vnímanie architektúry a dizajnu na Slovensku. Dni architektúry a dizajnu sú plné prezentácií, prednášok a zaujímavých workshopov, ktoré riešia kľúčové otázky z architektúry a dizajnu. V rámci festivalu sa Bratislavské kultúrne a informačné stredisko v spolupráci s mladými tvorcami podujalo na vytvorenie „mapy verejných priestranstiev“, ktorá bude určená nie len odbornej verejnosti, ale predovšetkým všetkým obyvateľom Bratislavy. Prvá fáza projektu bude odprezentovaná počas podujatia Dni architektúry a dizajnu 27. mája.

Soňa Pohlová

Soňa Pohlová, ecocapsule.sk

10. Tip na akčnú ženu – architektka Soňa Pohlová, ktorá získala cenu za Ženský Tech Start Up. Je spolutvorkyňa Ecocapsuly, mobilného, energeticky sebestačného a inteligentného mikrodomu, ktorý na svoje fungovanie využíva výlučne solárnu a veternú energiu. Pôvodne malo ísť o mobilný sebestačný dom pre konkrétneho majiteľa pozemkov, ktorý chcel tieto obytné jednotky poskytovať na svojom území pre umelcov. Prihlásili sa s ním do súťaže a ich projekt sa stal virálnym.

Foto na titulke: Lovely experience z roku 2016 regiontirnavia.sk/podujatia/top-podujatia/lovely-experience

 

REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X