Redakčný výber akčných žien

0
Redakčný výber akčných žien

Komunálne voľby sú za nami a my vám prinášame najnovšie správy. Novinky sa však nebudú týkať iba politiky, ale aj kultúry, športu a podujatí, ktorých sa môžete v budúcom týždni zúčastniť.

1. Ktoré dámy vo voľbách zožali úspech a ocitnú v primátorskom kresle? Ženy – primátorky môžeme vidieť v týchto mestách: Prešov, Prievidza, Topoľčany, Zvolen, Lučenec, Bánovce nad Bebravou, Handlová, Púchov, Snina, Banská Štiavnica, Svidník, Kropachy, Vrbové, Svit, Čierna nad Tisou, Leopoldov, Poltár, Tisovec, Trenčianske Teplice, Rajecké Teplice, Modrý Kameň. Z celkového počtu primátorov 140 je to, žiaľ, iba 21 postov obsadených ženami. V rámci Bratislavy stojí za zmienku víťazstvo architektky Zuzany Aufrichtovej (SAS, OĽANO, KDH…), ktorá získala miesto starostky v Starom Meste.

2. Najmladšou starostkou je pravdepodobne nezávislá kandidátka, iba 25-ročná Mgr. Karina Holešová, ktorá vyhrala voľby v obci Hlboké nad Váhom, okres Bytča. Stihli sme jej už zablahoželať a aktuálne s touto akčnou ženou pripravujeme rozhovor.

Karina Holešová
Karina Holešová

3. Už od piatka 16. novembra začnú na Hviezdoslavovom námestí vianočné trhy. Slávnostné otvorenie Staromestských vianočných trhov bude o 17:00 s muzikálom Ľadové kráľovstvo. Trhy už tradične bude moderovať Karin Haydu so svojim hosťom. Počas trhov je pripravený bohatý program. Na pódiu sa predstavia rôzne folklórne skupiny, súbory, spevácke zbory a deti zo staromestských materských a základných škôl. V detskej zóne budú pripravené rôzne tematické tvorivé dielne. Nebude chýbať ani charitatívny stánok a drevený bethlehem. V rámci charitatívnych dní a vystúpení sa predstaví napr. Nadácia pre deti Slovenska s galavečerom Hodina deťom.

4. V sobotu 17. novembra sa otvoria brány divadiel. Už deviaty raz sa bude konať Noc divadiel a bude sa týkať nielen divadiel, ale aj kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku. Ponúkne výnimočné predstavenia, stretnutia s obľúbenými hercami a herečkami či iné netradičné zážitky. Tento ročník Noci divadiel bude špecifický. Okrem dátumu, ktorý tohto roku pripadol na deň, keď si pripomíname udalosti Nežnej revolúcie, sa bude Noc divadiel niesť v česko-slovenskom duchu.

5. Tip na film: Niečo naviac – stačil jeden jediný chromozóm v DNA navyše a všetko bolo odrazu inak. Niekoľko hodín po narodení malej Dorotky vykreslila lekárka rodičom čiernu budúcnosť s dieťatkom postihnutým Downovým syndrómom. Dnes je z Dorotky teenegerka, ktorá má svoje sny a túžby tak ako všetci mladí ľudia v jej veku. Jeden sen prerástol všetky – túži sa stať veľkou herečkou.  Film búra mýty a predsudky o tomto syndróme a podáva svedectvo o tom, že títo ľudia majú skutočne niečo (na)viac. Napomáha divákovi pochopiť, že ľudia s touto diagnózou dokážu byť prínosom tak pre svoju rodinu, ako aj pre spoločnosť.

Ceccilia
sashe.sk/Ceccilia

6. Tip na hand-made – šaty, sukne a tuniky z dielne Ceccilia sa vyznačujú moderným dizajnom, jednoduchými líniami a ženským lookom. Dielňa Ceccília sa môže pochváliť viac ako 20 ročnou skúsenosťou z oblasti módy a zákazkového šitia. Ponúka svadobné, slávnostné, biznisové, ale aj detské kúsky

8. Zo športu – Serena Wiliamsová v máji vzbudila pozornosť médií, keď si obliekla čierny priliehavý kostým, ktorým chcela zdôrazniť svoju znovu nadobudnutú silu po pôrode, a podporiť týmto gestom všetky mamy. Organizátori French Open však nedávno sprísnili pravidlá pre oblečenie tenistov a tenistiek a tento overal jej zakázali. Priliehavý úbor jednej z najlepších tenistiek sveta bol podľa nich už za hranou.

9. Tip na výstavu – od 9. novembra si môžete v Slovenskej národnej galérii pozrieť výstavu Užitočná fotografia. Výstava predstavuje súčasnú fotografiu na Slovensku z iného pohľadu – vývoj v tomto médiu za posledných desať rokov vnímame ako neoddeliteľnú zložku súčasného umenia. Rozdeľovanie autorov na fotografov a nefotografov je archaický prežitok alebo kon­cepcia, ktorá už nie je funkčná. Výstava mení zaužívaný pohľad na súčasnú slovenskú fotografiu – pohľad zjednodušený, skresle­ný a často limitovaný akousi „cechovou“ príslušnosťou.

10. Outfit od Stylist Alexandra:

Koláž stylist Alexandra
Koláž od Stylist Alexandra

žiadne príspevky na zobrazenie