Natália Artimová: Niet nad osobnú slobodu a zabezpečené deti

0
Natália Artimová: Niet nad osobnú slobodu a zabezpečené deti
artimova

Natália Artimová začínala podnikať po páde totalitného režimu na Slovensku. Zmene politického režimu je vlastne vďačná za to, že patrí k tej menšine ľudí, ktorí nikdy neokúsili bežný zamestnanecký pomer, ale vrhli sa priamo na podnikanie. Odmenou jej je nielen finančná a časová nezávislosť, ale najmä možnosť podporiť deti v ich cestách a snoch. Dcéra dnes žije v Indii a syn v Austrálii.

Patríte k asi veľmi malému percentu ľudí, ktorí nikdy klasické zamestnanie nezažili…

Áno, moja povaha a vnútorné nastavenie to tak zrejme plánovali. Šťastie pri mne stálo v podobe zmeny politického režimu a pádu totality, čo mi umožnilo sebarealizáciu. Zároveň do seba veci krásne časovo zapadli. Ukončenie vysokoškolského štúdia, následne materská dovolenka s dvomi deťmi, založenie živnosti… Samozrejme, takto to znie ako jednoduchý vzorec, realita bola oveľa pestrejšia.

Prečo ste vlastne bežné zamestnanie ani nechceli skúsiť?

Nejako ma neláka myšlienka poslúchať niekoho príkazy bez toho, aby si vypočul môj názor.

Rozhodnutie pre podnikanie padlo na spoluprácu s kozmetickou firmou. Mali ste už na začiatku víziu, že toto bude vaše jediné živobytie?

Keď som bola štvrtý rok na materskej „dovolenke“, začala som pociťovať potrebu sebarealizácie. Najskôr som chvíľu spolupracovala s jednou firmou, čo som však veľmi rýchlo ukončila. A práve v tomto období ma zasiahol Oriflame Amorov šíp. V tej chvíli mi ani len nenapadlo, že som začala spoluprácu s firmou, ktorá tak výrazne ovplyvní môj život a bude mojím jediným živobytím. Hneď na začiatku si ma získali vysokokvalitnými kozmetickými výrobkami, prepracovaným marketingovým plánom… Čo viac som si mohla priať?

Čo pre vás chystáme pred Vianocmi? Prečítajte si článok o blížiacom sa podujatí.

Natália Artimová
Natália Artimová

Ako sa potom situácia vyvíjala?

Začínala som vlastne ako klasický predajca. Na základe katalógu a vzoriek som kozmetiku začala predávať najskôr v rodine, potom kamarátkam, ale postupne aj neznámym ženám. Počet mojich zákazníčiek stúpal, a mňa to stále viac  napĺňalo. Zmysel som navyše čoraz viac videla nie v samotnom predaji, ale v kozmetickej osvete. Na individuálnych alebo skupinových stretnutiach som učila ženy správnu a efektívnu starostlivosť o pleť, o ruky, o vlasy a základy líčenia. Najväčšou odmenou mi pritom boli ich žiariace tváre a opakovaný záujem. Takto som zistila, čo ma na tejto práci baví najviac – robiť službu, nie samotný predaj. Preto som sa rozhodla naplno využiť všetky možnosti, ktoré mi táto spoločnosť ponúkala a začala som si budovať vlastnú obchodnú skupinu. Súbežne s tým, samozrejme, rástla moja pozícia vo firme a tiež príjmy.

Aká bola odozva zo strany vášho okolia, keď ste oznámili, že idete skúsiť podnikateľskú dráhu?

Bolo to už veľmi dávno a nespomínam si na to, že by to moje okolie riešilo. Skôr som to riešila ja – bola som opatrná a nevrhala som sa do toho bezhlavo. Celý tento proces prebehol plynule a premyslene.

Pôsobíte na východe Slovenska, ktoré je dlhodobo označované za ekonomicky slabú oblasť. Aké bolo začínať v tejto oblasti podnikať?

Nikdy som si neuvedomovala, že východné Slovensko je „ekonomicky slabé”. A v začiatkoch mi to ani len nenapadlo. Práve naopak. Robila som všetko tak, akoby som robila aj  v mojom rodnom kraji, na strednom Slovensku. Myslíte si, že tam ženy prekypujú bohatstvom? Každá žena kozmetiku potrebuje a čudovali by ste sa, že práve tá s priemerným príjmom na ňu minie oveľa viac peňazí, než tá solventnejšia. Ako stále tvrdím – všetko je len vecou priorít a vtedy peniaze nehrajú žiadnu rolu.

Natália Artimová
Natália Artimová

Čo myslíte, že vám vaše súkromné podnikanie dalo najviac v porovnaní s bežným zamestnaním?

V prvom rade je to pre mňa určitý pocit slobody a možnosť zadelenia si svojho času tak, ako to potrebujem a chcem. Toto bola vždy jedna z vecí, ktorá mi vyhovovala, najmä vzhľadom na moju rodinu. Svojim deťom som mohla zabezpečiť napr. súkromnú výučbu anglického jazyka či súkromné stredné školy a finančne podporovať ich akýkoľvek osobnostný rast, zabezpečiť im určitý komfort. V neposlednom rade mi spolupráca s touto kozmetickou značkou umožnila cestovanie do rôznych štátov sveta na medzinárodné luxusné konferencie. Sú to pre mňa nezabudnuteľné zážitky a vždy boli silnou inšpiráciou.

Ako rada oddychujete?

Dlhodobo som oddychu neprikladala žiadny význam, keďže mi bola – a stále je – moja práca koníčkom. Avšak čím ďalej, tým viac si uvedomujem, že relax je pre mňa minimálne taký dôležitý, ako moja práca. Preto sa naspäť vraciam k prírode a spoznávaniu Slovenska – fascinujú ma hlavne hrady a jaskyne. Jednoducho pokračujem tam, kde som kedysi dávno ostala stáť.

Ktorý zatiaľ splnený sen je pre vás tým najvzácnejším?

Moja dcéra a syn – láska, vzdelanie, výchova, zabezpečenie, istota.

Ak by ste mali dať tri rady ženám, ktoré by ich tiež viedli k plneniu vlastných snov, aké rady by to boli?

Odvaha.

Odvaha.

Odvaha.

Považujete sa za šťastnú ženu?

Áno. Mám to šťastie.

žiadne príspevky na zobrazenie