Redakčný výber Akčných žien

0
Redakčný výber Akčných žien

Dostávame sa do druhej polovice novembra a teploty už smerujú čoraz bližšie k nule. A tak pre vás prinášame zopár tipov na interiérové trávenie voľného času vo forme koncertov a filmov, či aká výstava vás počas chladnejších dní poteší.

1. Komunálne voľby sú za nami a na jar 2019 tu máme prezidentské voľby. Záujemcov je zatiaľ desať, z toho dve ženy. Svoju kandidatúru ohlásili napríklad títo: Béla Bugár (Most-Híd), Radovan Znášik, Juraj Zábojník (bezpečnostný analytik), Eduard Chmelár (politický analytik), Robert Mistrík (vedec), Milan Krajniak (Sme rodina), Oskar Fegyveres (svedok únosu prezidentovho syna Kováča ml.), Marian Kotleba (ĽSNS), František Mikloško (expolitik KDH), Róbert Švec (Slovenské hnutie obrody) a Štefan Harabin (sudca Najvyššieho súdu), a dámy Zuzana Čaputová (Progresívne Slovensko) a Bohumila Tauchmannová. Najnovšie prekvapila svojou kandidatúrou aj Gabriela Drobová.

2. Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa nedávno rozhodla, že v decembri už nebude kandidovať na post predsedkyne Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Kancelárkou chce zostať do roku 2021, potom už nebude kandidovať ani do Spolkového snemu. 64-ročná líderka je na tejto pozícii od novembra 2005 a časopisom Forbes bola niekoľko krát označená za najmocnejšiu ženu sveta..

3. Nadácia Ekopolis a spoločnosť Slovnaft každoročne pomáha občanom v ich snahe o lepšie prostredie, v ktorom žijeme. Úprava parkov, ihrísk, či turistických chodníkov sa môžu stať realitou aj vďaka programu Zelené oázy, v rámci ktorého sa prerozdelí 60 000 eur. Ak chcete sadiť stromy alebo upraviť svoje okolie, teraz je ten správny čas – prihlášky je možné posielať do 3. decembra na www.oazy.sk.

4. Chystáte sa na zľavy a výpredaje? Najväčšie akcie pred Vianocami prebiehajú počas tzv. Black Friday, čo je štvrtý piatok v novembri. Tento rok pripadá na tento piatok 23. novembra. Z roka na rok sa percento predaja cez internet zvyšuje a tvorí väčšiu časť celkových nákupov darčekov. Pripravujeme pre vás sériu článkov – tipy na vianočné darčeky.

5. Vianočné trhy vo Viedni sa začali 17. novembra a budú trvať až do 26. decembra. Okrem tradičných trhov pred budovou radnice na Rathausplatz sa paralelne konajú aj trhy na Karlsplatz od 23. novembra. Patria medzi najobľúbenejšie trhy pre deti, kde môžete vidieť aj ukážky remeselnej práce. Do tretice dávame do pozornosti trhy na Maria-Theresien Platz, ktorý sa nachádza sa medzi Múzeom výtvarných umení a Prírodovedným múzeom. Je to veľmi populárne miesto s množstvom stánkov a veľmi originálnymi darčekovými nápadmi. Tieto začínajú 21. novembra.

6. Tip na hand-made – obraz Tyrkysová zátoka od maliarky s prezývkou Abbie z Bratislavského kraja, ktorá pracuje aj na objednávku. Obraz má rozmery 80 x 80 cm a je maľovaný akrylovými farbami na plátno. Netreba ho rámovať, je pripravený na zavesenie.

Prečítajte si aj minulotýždňové novinky, ktoré sú ešte aktuálne

Abbie - Tyrkysová zátoka
Abbie – Tyrkysová zátoka

7. Tip na kino – Režijný debut Saulov syn maďarského režiséra Lászlóa Nemesa bol absolútnou senzáciou: snímka, ktorá získala Veľkú cenu poroty v Cannes i Oscara za najlepší cudzojazyčný film.  Po tomto triumfe prichádza Nemes s novinkou Súmrak, ktorá sa odohráva v jeho rodnej Budapešti na začiatku 20. storočia. Dráma sleduje dvadsaťročnú Irisz Leiter, ktorá prichádza do maďarského hlavného mesta potom, ako dospievala v sirotinci, a náhle je konfrontovaná s vlastnou minulosťou a temným tajomstvom, čo obostiera jej rodinu.

8. Tip na hudobný zážitok – 24. novembra odporúčame navštíviť Slovenské národné divadlo v centre Bratislavy a pozrieť si Giacoma Pucciniho operu Turandot. Príbeh krutej princeznej Turandot sa pôvodne viaže na legendárne Rozprávky tisíc a jednej noci zo 17. storočia. Odvtedy sa dočkal celého radu spracovaní, a táto opera patrí medzi jej najvydarenejšie. Kto by nepoznal áriu Nessun Dorma?

9. Tip na výstavu – od 1. novembra prebieha 28. ročník festivalu Mesiac fotografie. Bude sa niesť v znamení výročia vojny a témy tela. Počas novembra otvorí svoje brány okolo 30 fotografických výstav autorov zo 16 krajín z celého sveta. Sprievodné podujatia sa uskutočnia napríklad v Café Berlinka alebo v Dome umenia. Po druhý raz je spustená otvorená výzva festivalu OPEN CALL, kde môžu fotografi súťažiť so svojimi prácami a desiatim najlepším dá festival príležitosť vystavovať v Galérii pod divadlom.

10. Outfit od Stylist Alexandra

Koláž stylist.sk
Koláž stylist.sk

Foto na titulke: www.slovaklines.sk

 

žiadne príspevky na zobrazenie