Zdravý životný štýl neznamená diéty a hladovanie

1
Zdravý životný štýl neznamená diéty a hladovanie

Čo pre vás znamená zdravý životný štýl? Akú diétu preferujete? Čo vlastne robíte? Ako mám začať ja? Tieto otázky dostávam často, keď prezradím, že pracujem so ženami, ktoré sú odhodlané zmeniť svoje stravovanie a životný štýl.

Čo pre mňa znamená zdravé stravovanie?

Začnime najskôr tým, čo zdravý životný štýl nie je. Diéty a ani hladovanie nepovažujem za zdravý životný štýl. Sú to krátkodobé výstrelky a obmedzenia, ktoré dokážeme dodržiavať istý čas. Následne sa vrátime bez úspechu do starých koľají. Pre mňa zdravé stravovanie znamená: konzumácia poctivých potravín (bez laktózy – píšem ďalej v článku), minimalizovanie konzumácie spracovaných potravín, rozmanitý jedálny lístok, a v prípade potravín ako mäso a vajíčka kladiem dôraz na kvalitu. Striktne sa však vyhýbam cukru. Ovocie a zelenina je u nás samozrejmosť. Mám rada kávu a k večeri si doprajem pohár vína.

Sú to moje pravidlá a limity, v súlade s mojím presvedčením a vnútorným nastavením. Výnimočne si dám i kúsok domácej klobásy, alebo kúsok pizze, vedome a bez výčitiek. U vás môže zdravé stravovanie vyzerať celkom inak, záleží od vášho cieľa.

Čo je mojou motiváciou?

Mojou obrovskou motiváciou je to, že sa môžem cítiť vo svojom tele príjemne a bez zažívacích ťažkostí. Prečo? 30 rokov som nevedomky prežila s laktózovou intoleranciou a mnohými nepríjemnými pocitmi. Považovala som to za celkom normálne. Hrču v krku, plynatosť a krútenie brucha.

Keď sme sa presťahovali do Thajska, zmenila som stravovanie. Nie preto, že som chcela, ale zmena prostredia ma k tomu priviedla. V Thajsku sa na prípravu jedál používa prevažne kokosové mlieko. Jogurty, ktoré sa tam dali kúpiť, mi vôbec nechutili, a dovážané syry mi prišli zbytočne drahé. Osud zariadil, že som mliečne výrobky radikálne obmedzila a začala som sa cítiť inak.

Uvedomila som si to až po prvom návrate na Slovensko. Babka pripravila na privítanie bryndzové halušky, ktoré ma za pár minút po dojedení poriadne potrápili. Začala som si viac všímať, čo sa so mnou deje. Nasledovalo pár pokusov. Niekoľkokrát som vylúčila mliečne výrobky a opäť zaradila do jedálneho lístka. Sledovala som, čo sa stane.

Opakovane to skončilo s negatívnym výsledkom. Bol to zlom v mojom živote. Začala som si viac všímať, ako na moje telo pôsobia potraviny, čo mi robí dobre a čo nie. Z toho vyplýva moje prvé doporučenie na ceste k lepšiemu stravovaniu.

30 rokov som nevedomky prežila s laktózovou intoleranciou.

Prečítajte si aj rozhovor s fitneskou Tatianou Židekovou

chlebiky, ovocie, ranajky
Foto: pixabay.com

Spomaľte a začnite si všímať signály vášho tela

Venujte pozornosť tomu, čo sa vám telo snaží povedať. Možno zistíte, že sú jedlá, ktoré by ste mali zo svojho jedálneho lístka vypustiť. Laktózová a gluténová intolerancia vedia poriadne potrápiť.

Pozitívnym vedľajším efektom spomalenia je, že za rovnaký čas skonzumujete menšie množstvo jedla a pocit sýtosti sa stihne dostaviť. Zjete iba toľko, koľko vaše telo naozaj potrebuje, a prijmete oveľa menej kalórií.

Okolo 65% ľudí na svete má istú formu laktózovej intolerancie a ani o tom nevedia.–Wikipédia

Všímavosť sa dá natrénovať

Viete, že keď budete dopodrobna skúmať potraviny, oveľa viac si ich vychutnáte? Skúste si napríklad túto hrozienkovú meditáciu.

Vezmite si hrozienko, jeden kúsok. Pohodlne sa usaďte a skúste všetku pozornosť venovať iba hrozienku. Preskúmajte ho všetkými zmyslami. Pozorne sledujte očami, každučký záhyb preskúmajte. Ovoňajte, zavrite oči. Vložte hrozienko do úst. Pomaličky ho prevaľujte na jazyku, pritlačte na podnebie. Sledujte, čo sa deje. Čo chcete urobiť? Ako chutí? Ako reagujú vaše slinné kanáliky? Máte nutkanie ho rozhryznúť? Teraz do neho raz zahryznite a znova sa zastavte. Akú chuť cítite teraz? Zmenila sa? Ostala rovnaká? Prevaľujte hrozienko v ústach, roztlačte jazykom, pohryzte. Neponáhľajte sa.

Ako chutilo? Aké ste mali pocity? Možno ste práve teraz zistili ako chutí hrozienko. Jedno hrozienko a veľký pôžitok, pozitívne emócie.

Experiment s hrozienkom je extrém, ale skvelo poukazuje na to, v akej rýchlosti žijeme a akú malú pozornosť venujeme tomu, čo práve robíme. Spomaľte a vychutnávajte si jedlo, telo sa vám odvďačí a vy budete mať priestor na vnímanie signálov.

muesli, miska, ranajky
Foto: pixabay.com

Zistite, čo motivuje vás, aby ste zmenili stravovacie návyky a životný štýl

Celý život si osvojujeme zvyky. Stravovacie návyky získavame už odmalička. Preto nemôžeme očakávať, že zmeníme svoje stravovanie zo dňa na deň.

Vybudovanie nových návykov trvá. Minimálne 2-3 týždne a v niektorých prípadoch oveľa dlhšie. Preto nečakajte zázraky a nespoliehajte sa na zázračné tabletky. Chce to vytrvalosť a hlavne správnu motiváciu, ktorá vám pomôže k novému návyku. Chcieť nestačí, motivácia je veľmi dôležitá.

Spočiatku bol mojou motiváciou skvelý pocit. Potom moja motivácia zosilnela tým, že chcem byť vzorom pre moje deti. Nečakajte od svojich detí, že budú jesť zeleninu, keď ju vy nejete. A nevyhovárajte sa na okolie a rodinu, že kazia stravovanie vašich detí. Začnite u seba.

Nečakajte od svojich detí, že budú jesť zeleninu, keď ju vy nejete.

Vyhýbajte sa priemyselne spracovaným potravinám a cukru

Asi je to už klišé, všetci to poznajú, ale platí to na 100 percent. Doprajte si kvalitné, poctivé potraviny a nezaťažujte telo zbytočnými škodlivými látkami. Viac o skrytom cukre nájdete v článku Skryté názvy cukru. Sledujte, čo si dávate do nákupného košíka a uprednostnite poctivé potraviny vrátane ovocia, zeleniny a zdravých tukov.

Ako ste na tom vy?

Už ste našli svoju motiváciu a poznáte pravidlá svojej hry?

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár