Režisér Max Joseph: Všetko sa začína nami, musíme len spraviť prvý krok

0
Režisér Max Joseph: Všetko sa začína nami, musíme len spraviť prvý krok
Max Joseph

Americký režisér Max Joseph, meno známe pod taktovkou kinematografie, kreativity a inovácií, zanechal vo svete filmárčiny nezmazateľnú stopu. V uplynulých rokoch svojich divákov potešil jeho najnovším dokumentom „15 Minutes of shame“ v spolupráci s Monicou Lewinsky. Navštívil Slovensko a prezradil nám viac o svojom živote a kariére.

V článku sa dočítate:

  • Prečo prišiel na Slovensko,
  • Kto je jeho najväčšou inšpiráciou,
  • Ako sa stal režisérom,
  • Čo, je podľa neho kľúč k úspechu.

Prečo si prišiel práve na Slovensko?

Keď som mal 20 rokov, študoval som na Univerzite v Prahe. Mám tu aj bratranca, ktorého pôjdem po práci navštíviť. Strávil som veľa času cestovaním po Česku, ale vždy ma zaujímalo, aké je Slovensko. Ťahalo ma to sem.

Som takým veľkým fanúšikom týchto krajín, že mám v pláne natočiť film z obdobia prvej svetovej vojny. Chcem zdokumentovať, ako si Československo dokázalo vybudovať titul demokratického štátu. Istú časť môjho pobytu tu, venujem práve výskumu a vzdelávaniu sa o tejto téme.

Max Joseph počas rozhovoru s Akčnými Ženami
Max Joseph počas rozhovoru s Akčnými Ženami

Prečo si sa rozhodol natočiť film o kyberšikane a sociálnych sieťach?

V uplynulých rokoch som mal možnosť na vlastnej koži spoznať všetku tú nenávisť a toxicitu, ktorú online svet ponúka. Všimol som si, ako sa celá situácia zo dňa na deň horúčkovito zhoršuje. V dnešnom svete, sa aj úplne obyčajní ľudia dostávajú do tohto kolotoča nevraživosti a kyberšikany.

Súčasťou mediálneho sveta je hnev, ktorý dokáže zničiť kohokoľvek. Niekedy zaslúžene, inokedy nie. Zaujímal ma príbeh každého z ľudí, ktorý účinkoval vo filme. Chcel som vedieť, aké je to je byť v oku búrky a využiť to, aby som odhalil to, čoho všetkého je naša spoločnosť schopná.

Prečo si tak veľmi užívame, keď vidíme iných trpieť? Čo také strašné sa v nás skrýva, že sme toho schopní?

Potrebovali sme len 90 minút, aby sme odkryli systémy, ktoré ovládajú online svet. Ukázali sme aký druh obsahu, má medzi používateľmi sociálnych sietí najväčší dosah, prečo internet najviac zarába na negativite, ale najmä, ako dokážeme túto búrku emócií rozniesť po celom svete.

Max Joseph počas rozhovoru s Akčnými Ženami
Max Joseph počas rozhovoru s Akčnými Ženami

Môžeš nám opísať, ako si sa dostal k filmárčine?

Ako dieťa som zvykol hrávať vo filmoch. Bavili ma školské predstavenia a chodil som na rôzne konkurzy. Čo ma ale skutočne nakoplo, bolo vidieť môjho strýka pracovať pre Jima Hensona. Ukázal mi, že práca ťa môže baviť a napĺňať ťa. Práve vďaka nemu som chcel preskúmať svet kinematografie do hĺbky.

Namiesto hrania videohier, ako väčšina mojich rovesníkov, som kradol otcovu kameru, natáčal na ňu krátke zábery a pridával do nich hudbu. Takto som sa dostal k strihu a úprave videí. Vždy vo mne však pretrvávala jedna otázka: Kto je ten tajuplný človek, ktorý stojí za zrodom celého filmu, ale aj tak ho nikdy nevidíme na plátne?

VŠETKO SA TO ZAČALO, KEĎ MÔJ NETRADIČNÝ KONÍČEK, PRERÁSTOL DO NIEČOHO VEĽKÉHO

Aké najväčšie prekážky si musel prekonať?

Najťažšie to bolo, keď som si uvedomil, že som si odhryzol väčšie sústo, ako som dokázal zvládnuť. Tá nekonečná neistota či som práve nevyhodil všetky peniaze von oknom. Čo ak všetkých sklamem? Čo ak mi to celé trvá až príliš dlho a ľudia, preto očakávajú ešte lepší výsledok? Je to nikdy nekončiaci sa kolotoč.

Problémom je, že si na všetok ten stres nikdy nezvyknete. Kvôli všetkým týmto starostiam, som si vždy musel hovoriť, že som to už predsa zvládol predtým, tak to zvládnem aj teraz. Možno to bude trvať dlhšie, ako predpokladáte, ale musíte pokračovať. Vymeniť cieľ za cestu.

Max Joseph a Peter Šebo na diskusii s Akčnými Ženami
Max Joseph a Peter Šebo na diskusii s Akčnými Ženami

Ako by ste motivovali mladých ľudí, ktorí túžia po úspechu?

Všetko závisí od toho, ako definujete úspech. Dosiahnuť úspech je jedna vec, zostať úspešný, ale vec druhá. Ťažká práca vám dá veľa, ale len do bodu, pokiaľ nevyhoríte. Najmä, ak ste filmár. Musíte si v živote nájsť veci, ktoré nemajú s filmami nič spoločné.

Je lákavé zameriavať sa len na to, čo máte radi. Dôležité však je vyjsť von a ponoriť sa do každej témy, ktorú vidíte naokolo. Ak neviete čo je skutočný život, ako potom chcete natočiť film o tom, ako ho žiť?

Max Joseph
Max Joseph

ŽI REÁLNY ŽIVOT. SPOZNÁVAJ REÁLNY ŽIVOT. A NAJMÄ, ROB CHYBY V REÁLNOM ŽIVOTE.

žiadne príspevky na zobrazenie