Riaditeľ spoločnosti Pfizer: Vakcína proti omikronu bude pripravená v marci

0
Riaditeľ spoločnosti Pfizer: Vakcína proti omikronu bude pripravená v marci
pixabay.com

Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer, Albert Bourla, v pondelok uviedol, že vakcína zameraná na omikrónový variant Covidu bude pripravená v marci a spoločnosť už začala s výrobou dávok. Názory na to, či bude vôbec potrebná, sa však rozchádzajú.

„Táto vakcína bude pripravená v marci,“ povedal Bourla pre CNBC. „Už začíname vyrábať niektoré z nich.“

Chcú lepšiu ochranu pred infekciami

Albert Bourla povedal, že vakcína sa zameria aj na ďalšie varianty, ktoré sú v obehu. Povedal, že stále nie je jasné, či je alebo nie je potrebná omikrónová vakcína alebo ako sa bude používať, ale Pfizer bude mať pripravené nejaké dávky, pretože niektoré krajiny chcú, aby bola pripravená čo najskôr.

„Dúfame, že vyrobíme niečo, čo bude mať oveľa lepšiu ochranu najmä pred infekciami, pretože ochrana pred hospitalizáciami a ťažkým ochorením je práve teraz na mieste, zároveň so súčasnými vakcínami, pokiaľ máte povedzme tretiu dávku,“ povedal Bourla pre CNBC Health & Science.

Čo hovoria štúdie?

Údaje zo Spojeného kráľovstva ukázali, že vakcíny Pfizer a Moderna sú len asi 10% účinné pri prevencii symptomatickej infekcie spôsobenej omikrónom, a to 20 týždňov po druhej dávke. Údaje pochádzajú zo štúdie britskej agentúry pre bezpečnosť zdravia.

Štúdia zistila, že pôvodné dve dávky však stále poskytujú dobrú ochranu pred ťažkým ochorením. Vakcíny sú podľa štúdie až 75% účinné pri prevencii symptomatickej infekcie.

Prečítajte si aj: Ľudia v Paríži si musia nasadiť rúška už aj vonku

pixabay.com

Hlavný lekársky poradca Bieleho domu Dr. Anthony Fauci v decembri povedal, že nie je potrebná posilňovacia dávka, ktorá by bola špecificky zameraná na omikrón, pretože súčasné posilňovače fungujú dobre aj proti tomuto variantu.

Látka od Moderny

Generálny riaditeľ spoločnosti Moderna Stephane Bancel v pondelok pre CNBC povedal, že spoločnosť pracuje na boosteri, ktorý sa zameriava na omikrón, a čoskoro vstúpi do klinických skúšok. Mal by byť pripravený na jeseň. Bancel uviedol, že dopyt zo strany vlád je vysoký, keďže pripravujú pravidelné očkovanie proti vírusu.

Albert Bourla z Pfizeru povedal, že nie je jasné, či je potrebná štvrtá dávka. Povedal, že Pfizer vykoná experimenty, aby zistil, či je potrebná ďalšia dávka.

Napríklad Izrael sprístupnil štvrtú dávku vakcíny Pfizer a BioNTech ľuďom starším ako 60 rokov, ľuďom s oslabeným imunitným systémom a zdravotníckym pracovníkom. V Izraeli zistili, že štvrtá dávka vakcíny až päťnásobne zvyšuje počet protilátok, ktoré chránia pred vírusom, a to už týždeň po podaní injekcie.

Zdroj: www.cnbc.com

žiadne príspevky na zobrazenie