Šesť tipov, ako sa pripraviť na horskú turistiku

0
Šesť tipov, ako sa pripraviť na horskú turistiku
Foto: pixabay.com

Ísť na horský výlet je vždy nezabudnuteľným zážitkom. Byť v horách a stáť tam obklopení prírodou, je niečo skvelé. Samozrejme, príprava je neuveriteľne dôležitým faktorom. 

Keď idete na horský výlet, je viacero vecí, na ktoré musíte myslieť a pripraviť sa. Tu je krátky kontrolný zoznam, ktoré by ste mali vedieť, keď sa chystáte na svoju ďalšiu horskú cestu!

1. Vytvorte si časový plán a držte sa ho!

Rozvrh na cestu si urobte aspoň jeden deň vopred. Mali by ste vedieť, koľko času máte. Koľko metrov prejdete za hodinu? Za aký čas si chcete dať prestávku, koľko bude jedna prestávka trvať a koľko prestávok potrebujete? Buďte konkrétni, stanovte si čas, kedy zaparkujete auto, čas, kedy budete na vrchole, a kedy sa dostanete späť k autu. Pozrite si, kedy bude zapadať slnko, a vypočítajte si čas, kedy by ste mali s túrou začať.

Pre vzostup je najjednoduchší spôsob výpočtu času nasledujúci vzorec: Rátajte jednu hodinu na každých 400 metrov stúpania. Počítajte jednu hodinu na každé 4 kilometre, ktoré prejdete po rovine. Najdôležitejšie je byť realistický. Urobte bod, z ktorého niet návratu, stanovte čas, ktorý musí byť minimálne v tomto bode, inak choďte dole.

2. Skontrolujte predpoveď počasia 

Pred vytvorením plánu cesty si deň pred cestou pozrite predpoveď počasia. Existuje mnoho dobrých aplikácií, ktoré môžete skontrolovať, alebo sa môžete pozrieť priamo na webové stránky krajiny, v ktorej sa nachádzate. Pamätajte, že v horských oblastiach sa počasie môže líšiť od predpovede. Miestne podmienky sa môžu veľmi líšiť. Pred cestou si v ten istý deň znova skontrolujte predpoveď počasia. Je možné, že sa podmienky zmenili.

Foto: pixabay.com

3. Noste správne oblečenie

Keď viete, v akej oblasti sa budete nachádzať, do akej nadmorskej výšky idete, ako dlho budete vonku a aká je teplota, príprava je ľahšia. Najdôležitejšie je nosiť vrstvy. Takže keď vám bude teplo alebo zima, môžete si ľahko jednu vrstvu obliecť alebo vyzliecť. Najlepšie materiály sú mäkké, ľahké a odvádzajúce vlhkosť. Musíte sa tiež ubezpečiť, že je vaša obuv odolná, pohodlná a vhodná na dané podmienky. To platí pre pešiu turistiku rovnako ako pre horolezectvo. 

4. Vezmite si dostatok jedla a vody

V bežný deň musíme vypiť okolo dvoch litrov vody. Ale keď ste aktívni, ľahko sa táto spotreba môže aj zdvojnásobiť, aj v závislosti od počasia. Je veľmi dôležité mať so sebou dostatok vody, ale nepreháňať to, pretože vás to bude zaťažovať. Zvážte, či je možné po ceste si doplniť zásoby napríklad pri prameni. Do batohu si takéto ťažšie veci zbaľte na spodok.

Snažte sa vziať si so sebou nielen jedlo, ale aj bielkoviny. Vaše telo potrebuje energiu, najmä, keď ste celý deň v pohybe. Napríklad musli tyčinky od firmy Marva boli vyrobené presne pre ľudí, ktorí počas turistiky potrebujú mať po ruke šikovnú potravinu s vyváženými nutričnými hodnotami. Nemusíte kvôli jedlu zastavovať a zároveň nezjete príliš veľa naraz, stačí siahnuť po tyčinke a jesť ju počas cesty.

Prečítajte si rozhovor s Martinom Vargom o tom, ako vznikli jeho tyčinky

5. Pripravte sa na stav núdze

Zistite si tiesňové číslo krajiny, v ktorej sa nachádzate. Určite je dobré poznať základy prvej pomoci. Vždy majte pri sebe lekárničku, ktorá obsahuje aspoň nasledujúce položky: antibakteriálny sprej alebo tinktúru (napr. Betadín), obväzy, náplaste, gázové vankúšiky, Ibuprofén alebo iné lieky na zmiernenie bolesti.

Nezabudnite niekoho informovať, kde ste a kedy sa vrátite. A uvedomte si, že na horách nemusíte mať na mobile signál. Nezabudnite si vziať so sebou mapu a navigáciu.

6. Vezmite so sebou tých správnych ľudí

Overte si, aké majú skúsenosti ľudia, ktorých vezmete na cestu. Ako dlho vydržia chodiť, či sú skúsení v lezení. A čo ich horské skúsenosti? Ak pôjdete s osobou s menšími skúsenosťami, budete sa musieť ujať vedenia. Znamená to dôslednejšiu prípravu na cestu.

Pred výpravou sa uistite, že sú tieto veci jasné. Mali by ste ísť s niekým, s kým sa cítite dobre. Na svojej ceste sa chcete zasmiať, ale keď bude situácia vážnejšia, oceníte, že ste s niekým, kto zostane vždy pokojný.

Foto: pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu