Škandinávsky štýl môžete mať aj u vás doma – ukážeme vám, ako na to

0
Škandinávsky štýl môžete mať aj u vás doma – ukážeme vám, ako na to

Škandinávsky štýl si čoraz viac získava miesto v bytovom dizajne. Je výnimočný najmä vďaka neuveriteľnej schopnosti spojiť komfort s dobrým vkusom.

Vedieť zariadiť byt s takým minimalizmom ako Švédi, Nóri či Dáni? Nie je to až také náročné, ako sa zdá. Škandinávsky dizajn ponúka nekonečné možnosti úpravy interiéru. Zoznámime vás s niekoľkými tipmi, vďaka ktorým si Škandináviu privediete aj k sebe domov.

1. Osvojte si umenie „hygge“

Životný štýl „hygge“ obletel v posledných rokoch takmer celý svet. Hygge kladie dôraz na skúsenosti, zážitky a atmosféru, nie na hmotný majetok. Dáni sú majstrami tohto umenia, čo je zrejme aj dôvodom, prečo patria medzi najšťastnejšie národy sveta.

Ako teda hygge zahrnúť do svojho bývania? Pre začiatok k sebe pozývajte priateľov alebo rodinu.

Čas strávený v príjemnej spoločnosti obohatí vás aj celkovú atmosféru vášho domova.

Vo chvíľach samoty si zas doprajte oddych pri činnosti, ktorú máte najradšej. „Duchom domova“ nie je drahý nábytok, ale pocit a spomienky, ktoré u vás dokáže vyvolať.

2. V jednoduchosti je krása

Škandinávci nemajú žiadne striktné pravidlá dizajnu. Jedno je však isté – ich typickým znakom je zachovanie jednoduchosti. Môže sa zdať, že sa v nej skrýva istý chlad alebo odmeranosť, no nie je to naozaj tak. „Chladné“ kusy nábytku skombinované s doplnkami so zaujímavou textúrou dokážu vytvoriť efekt útulnosti. Jemná pletená deka, prírodné drevo či umelé kožušinky decentne osviežia priestor. Doplnky by však mali byť využité vo vyváženej miere – nemalo by ich byť príliš veľa.

škandinávsky štýl - detská izba
Foto: pexels.com/Dominika Roseclay

Prečítajte si tiež, ako jednoducho skrášliť svoju domácnosť

3. Buďte neutrálna

Aby ste sa čo najviac priblížili k škandinávskemu štýlu, držte sa pri zariaďovaní neutrálnej palety farieb. Škandinávci vo všeobecnosti preferujú neutrálne farby, akou je biela so všetkými jej odtieňmi, alebo napríklad aj šedá. V posledných rokoch sa veľkej obľube teší tmavomodrá, zelená a dokonca aj čierna, či teplé drevité alebo sépiové tóny. Uvedené farby môžete kombinovať a vytvárať zaujímavé kontrasty.

Drevený nábytok v kombinácii s bielou, navyše doplnený o živé kvety, dodá miestnosti útulný dojem. Aj obyčajné lúčne kvety či zelené halúzky oživia váš interiér.

škandinávsky štýl - kvety
Foto: pexels.com/Valeria Boltneva

4. Dizajn a funkčnosť idú ruka v ruke

Nech už dizajnujete izbu podľa akejkoľvek svetovej krajiny, hlavnou ingredienciou by mala byť vyváženosť. Jednou z najlepších vlastností škandinávskeho štýlu je práve funkčnosť snúbiaca sa s formou. Je skvelé, že obývačka vyzerá krásne, no zároveň by vám mala poskytovať dostatočný komfort.

Pri plánovaní bývania teda zvážte, aký nábytok a doplnky sa vám naozaj zídu. Hlavným ukazovateľom by mal byť váš spôsob života a potreby – či žijete single alebo máte viacčlennú rodinu. Čo sa týka materiálov, koža, drevo, vlna a ľan odolajú skúškam času, ale aj nezbednému šanteniu detí. V súlade s hygge zas nezabudnite na množstvo pohodlných diek, vankúšikov a voňavých sviečok.

škandinávsky štýl - doplnky
Foto: pexels.com/Emre Can

5. Pridajte škandinávske kúsky

To znamená, vyberajte si najmä nábytok s minimalistickým, čistým dizajnom. Vďaka tomu sa nemusíte báť miešania rôznych textúr či kontrastov moderného nábytku. Jednoducho zariadenú jedáleň oživí napríklad zaujímavý luster s priemyselným dizajnom.

Škandinávski dizajnéri pracujú hlavne s výraznými kúskami, ktoré zakaždým pôsobia originálne. Sú to napríklad spomínané lustre, výrazné svietniky či zaujímavé stoličky a stolíky. Veľký návrat tiež zažívajú dlhé závesy.

škandinávsky štýl - závesy, luster
Foto: pexels.com/Vecislavas Popa

Možností škandinávskeho dizajnu je samozrejme veľmi veľa. Veríme, že sme vás našimi tipmi inšpirovali pre zariaďovanie vášho budúceho domu či bytu. :)

žiadne príspevky na zobrazenie