Nujood Ali bola deväťročnou nevestou, ktorá sa z dôvodu tradícií vo svojej krajine musela vydať za muža, ktorý by mohol byť jej otcom. Bola znásilňovaná vlastným manželom, v 10 rokoch sa rozviedla, čím sa stala najmladšou rozvedenou ženou na svete. Nujood je symbolom jemenského hnutia proti núteným detským sobášom.
Mladá nevesta
Nujood sa narodila v roku 1998 v Jemene, ako 9-ročnú ju rodičia donútili vydať sa za 30 ročného muža. Toto manželstvo bolo veľmi nešťastné. Nujood bola týraná svojimi svokrovcami a znásilňovaná vlastným manželom. Dva mesiace po svadbe sa jej podarilo utiecť. Následne na to na súde sama požiadala o rozvod. Tento prípad sa stál prvým prípadom tohto druhu v Jemene.
Nujood mala šťastie na dobrého sudcu, ktorý zobral jej otca a manžela do väzby, čím jej dal dočasné útočisko. Navyše sa jej prípadu ujala prvá ženská právnička v Jemene, ktorá otvorila právnickú kanceláriu, v ktorej čele bola žena. Shada Nasser si svoju klientelu vybudovala väzenkyňami, preto zobrala Nujoodin prípad celkom bezplatne.
Prečítaj si: Slávne ženy – Valentina Vladimirovna Tereshkova, prvá žena vo vesmíre
V tom čase, kedy bola Nujood nevestou právo v Jemene nebol stanovený minimálny vek na uzavretie manželstva. Avšak manželská zmluva stanovovala, že sex s mladými nevestami je zakázaný do nedefinovaného času, kedy sú ženy považované za „pripravené“(čiže po prvej menštruácií). Nujoodina právnička na súdnom konaní tvrdila, že manžel toto právo porušil a svoju nevestu znásilnil.
Sudca dal návrh, aby po prestávke 3 až 5 rokov Nujood opäť začala žiť so svojim manželom. Nujood tento návrh odmietla. Nakoniec súd toto manželstvo rozviedol a ženích musel svojej neveste zaplatiť odškodné 250 dolárov.
Po skončení súdneho procesu sa Nujood vrátila k svojej rodine, začala opäť chodiť do školy a jej snom bolo stať sa právničkou. Rok po rozvode novinárka orientujúca sa na Iránsky svet Delphine Minoui napísala pamäti Nujood. Kniha vyšla vo Francúzsku, bola preložená do 16 jazykov a predávaná v 35 krajinách.
Z knihy sa stal besteller
Z knihy sa takmer okamžite stal besteller a dala nádej mnohých detským nevestám na lepšiu budúcnosť. Prípad tohto detského manželstva sa začal riešiť, ale z dôvodu negatívneho spravodajstva svetovej tlače o krajine Jemen bol Nujood zobratý pas. Nujood sa v tom čase mala zúčastniť ceremóniálu udeľovania Svetovej ceny žien vo Viedni, čo jej bez cestovného pasu nebolo umožnené. Okrem toho médiá spochybňovali, či výnosy z knihy idú skutočne rodine Nujood.
V roku 2010 sa financie ohľadom knihy vyriešili a Nujoodin otec dostával každý mesiac 1000 dolárov na dcériné vzdelanie. Takto to malo byť až, kým Nujood nedovŕšila 18 rokov. Avšak, keď mala Nujood 15 rokov, otec ju vyhodil z domu a zobral si všetky jej financie z knihy, ktoré použil na zaplatenie si ďalších dvoch manželiek. Okrem toho dohodol manželstvo pre jej mladšiu sestru Haifu s dvakrát starším mužom.
Prečítaj si: Ako si vybudovať skvelú webovú stránku (eshop) pre svoj biznis?
Ako sa z Nujood stala Nojoom
Ako 16- ročná si Nujood zmenila meno na Nojoom, čo znamená „hviezdy na oblohe“. Hneď na to sa vydala a momentálne má dve dcéry. Nojoomin prvý manžel, s ktorým sa, ako dieťa rozviedla má dnes 4 manželky a 14 detí.
Nojoom je symbolom povstania proti detským núteným manželstvám v Jemene. Po jej rozvode sa ozvali médiá a novinári po celom svete s dôležitosťou hovoriť o nútených manželstvách detských neviest, ktoré sa stále robia vo viacerých krajinách aj v 21. storočí. Vďaka odvahe Nojoom sa spustila vlna protestov na záchranu detských neviest.
Zdroj foto: wikimedia commons