Slávne ženy: romantické sestry Brontëové z pochmúrnych slatín

0
Slávne ženy: romantické sestry Brontëové z pochmúrnych slatín
sestry bronteove

Sestry Charlotte, Emily a Anne Brontëové sú známe ako spisovateľky. Podobne, ako mnoho vtedajších spisovateliek, pôvodne vydávali svoje básne a romány pod mužskými pseudonymami: Currer, Ellis a Acton Bell.

Ich príbehy okamžite pritiahli pozornosť vďaka ich vášni a originalite. Charlottina Jane Eyrová bola prvá, ktorá poznala úspech, zatiaľ čo Emiline Búrlivé výšiny (Wuthering Heights, Annina Tajomná pani Grahamová (Tenant of Wildfell Hall) a ďalšie diela boli až neskôr prijaté ako majstrovské diela literatúry.

Poznačené tichým prostredím a smrťami

Tri sestry a ich brat, Branwell, žili na fare, v pochmúrnom prostredí yorkshirských slatín. Ich otec pôsobil ako kaplán. Súrodenci si boli veľmi blízki a už počas detstva rozvíjali svoje predstavy prostredníctvom ústneho rozprávania a hry v imaginárnom svete. Neskôr aj prostredníctvom spoločného písania čoraz zložitejších príbehov.

Smrť matky a neskôr aj ich dvoch starších sestier na tuberkulózu ich hlboko poznačila a ovplyvnila ich písanie, ako aj relatívna izolácia, v ktorej vyrastali. Dievčatá išli študovať na skromnú internátnu školu a potom sa vrátili domov.

Charlotte Bronte

Charlotte bola najstaršia zo sestier a privyrábala si ako guvernantka. So sestrou Emily odišla do Bruselu a vyučovala tam angličtinu. Tieto svoje skúsenosti opísala aj vo svojom románe Jana Eyrová.

O ruku ju počas života požiadali až traja nápadníci! Posledného záujemcu si vzala aj za manžela, ale čoskoro na to zomrela. V tom čase bola už tehotná a smrť jej mohli spôsobiť aj nevoľnosti. Ale niekde sa uvádza ako príčina smrti aj tuberkulóza. Vraj túžila byť okrem spisovateľky aj maliarkou.

Emily pracovala ako učiteľka na strednej škole v Bruseli. Napriek tomu, že nikdy nepocítila lásku muža, vedela sa vžiť do pocitu zamilovanosti, zrady a sklamania natoľko presvedčivo, že jej románu uveríte všetko.

wikipedia.org

Pôsobila vraj trochu čudácky, ale zo sestier bola vraj najkrajšia. Emily si vo svojom dome chcela otvoriť školu, žiadnych žiakov bohužiaľ nezohnala, všetci sa jej domu desili. Svoju spálňu nazývala pracovňa a milovala anglickú literatúru. Jej dom bol ponurý a desivý, obklopoval ho cintorín. Tam vznikol aj jej román Búrlivé výšiny, ale úspechu sa dočkal až v 20. storočí.

Emily dokázala tráviť hodiny premýšľaním. Keď zomrel jej brat, rozhodla ísť na jeho pohreb bosá napriek chladnému a daždivému počasiu. Možno práve preto ochorela na tuberkulózu a o tri mesiace svojho brata nasledovala.

Najmladšia Anna pracovala ako guvernantka a svoj voľný čas využívala na písanie, s ktorým začala už v detstve spolu so svojimi dvoma sestrami. Jej dielo Agnes Grey je označované tak trochu za feministické, pretože tam opisuje útlak vydatej ženy a alkoholizmus muža. Sestry ju v písaní tak trochu zatienili.

Prečítajte si aj článok o romantickej autorke Jane Austen

Anne Bronte
Anne Bronte

Strastiplné publikovanie diel

Jana Eyrová, Búrlivé výšiny a Annin román Agnes Gray boli vydané v roku 1847 po dlhých ťahaniciach, a to z toho dôvodu, že nemohli nájsť vydavateľa. Rukopisy sa často vracali do fary, kde bývali, a Charlotte jednoducho prilepila na balík novú adresu. Urobila to aspoň desaťkrát v priebehu roka. Prvý z nich konečne publikoval Smith, Elder & Co v Londýne, ktorého majiteľ sa dovtedy špecializoval na publikovanie vedeckých publikácií. 

Emily a Anne zverili svoje romány Thomasovi Newbymu, ktorý mal v úmysle zostaviť ekonomickejší trojzväzok. Jana Eyrová mala pozitívny ohlas, diskutabilný bol román Búrlivé výšiny a Agnes Grey – boli pochválené za originalitu a jeho naratívny štýl, ale kritizovaný za jeho poburujúce násilie a nemorálnosť.

Ani jedna zo sestier sa nedožila štyridsiatky. Dnes je v mieste ich narodenia múzeum a stretávajú sa tam stovky prívržencov.

Najznámejšie romány troch sestier

Charlotte Bronte: Jana Eyrová

Eyrová je mladá sirota vychovávaná svojou tetou, ktorá jej odmalička dáva pocítiť, že je celej rodine len na príťaž. Jej jedinou útechou sú knihy, v ktorých vidí útek z reality. Nešťastné detstvo Jany vrcholí, keď ju teta pošle do internátnej školy pre siroty a dcéry z chudobných rodín. Po dosiahnutí plnoletosti jej neostáva sa stáva guvernantkou mladej Adele. V novom zamestnaní sa spoznáva s pánom Rochesterom. Rochester sa zdá byť neprístupný, ale postupne si k mladej guvernantke vytvára vzťah.

V dome sa však začnú diať čudné veci, ako je divný smiech, či náhly oheň v izbe pána Rochestera, z ktorého ho Jane zachráni. Rochester jej ďakuje a konečne prejaví svoje emócie. Nasledujúci deň však neočakávane odíde na niekoľko dní a vracia sa celou partiu ľudí, vrátane krásnej a talentovanej Blanche Ingram. Jane začína na Blanche žiarliť a celá situácia ju mrzí o to viac, keď vidí, že Blanche je snobská a bezcitná.

Jane dostane list, že jej teta, pani Reed, utrpela mŕtvicu a volá, aby prišla. Jane ide do Gateshead a zostane tam mesiac, aby zaopatrila svoju umierajúcu tetu. Pani Reedová sa priznáva Jane, že jej v minulosti ublížila, čoskoro potom zomrie.

Jane sa vráti na panstvo k Rochesterovi a dozvedá sa, že Rochester chystá svadbu s Blanche. V jeden večer sa však Rochester prizná Jane, že ako mu bude chýbať potom, čo sa ožení. Jane mu tiež odhalí svoje pocity. Rochester je presvedčený, že Jane je do neho úprimne zamilovaná a navrhne jej manželstvo. Keď sa pripravuje svadbu, v noci sa vplíži do jej izby podivná žena a roztrhne jej svadobný závoj. Pripisuje to však slúžke.

Počas svadobného obradu však pán Mason a advokát vyhlásia, že pán Rochester sa nemôže oženiť, pretože je už ženatý so sestrou pána Masona Berthou. Pán Rochester priznáva, že je to pravda, ale vysvetľuje, že mu zatajili jej duševnú chorobu. Potom jej najal opatrovateľku, aby sa o ňu v Thornfielde starala. Po odložení sobáša, pán Rochester požiada Jane, aby išla s ním na juh Francúzska a žila s ním ako manželka, aj keď nemôžu byť zosobášení. Odmietla ísť proti svojim princípom a napriek svojej láske ho opúšťa.

Osamelej a chudobnej Jane pomôže St. John a jeho sestry. Jane sa stáva ich dobrou priateľkou, ale John ostáva rezervovaný. John jej povie o jej skutočnej identite Jej strýko, John Eyre, zomrel a zanechal jej 20 000 libier. Keď to Jane spochybňuje, St. John odhaľuje, že John Eyre je aj jeho strýko a on a jeho sestry dúfali v dedičstvo. Jane je šťastná, že má žijúcich členov rodiny, trvá na tom, aby sa s ňou rovnako delili o peniaze.

Ján ju požiada, aby si ho vzala a odišla s ním na misie do Indie, nie z lásky, ale z povinnosti. Jane spočiatku prijíma odchod do Indie, ale odmieta manželstvo, stále však o ňom uvažuje. Vtom zdiaľky mysticky počuje hlas pána Rochestera, ktorý volá jej meno. Jane sa potom vráti do Thornfieldu, kde nájde len zrúcaniny. Dozvie sa, že manželka pána Rochestera podpálila dom a spáchala samovraždu skokom zo strechy. Pri pokuse o jej záchranu pán Rochester prišiel o ruku a jeho zrak. Jane sa s ním stretne, ale on sa obáva, že ju jeho stav odradí. Keď ho Jane uisťuje o svojej láske a povie mu, že ho nikdy neopustí, Rochester znova navrhne svadbu. Jemu sa nakoniec obnoví zrak, a tak uvidí aj ich spoločné dieťa.

Anna Bronte: Tajomná pani Grahamová

Hlavnou témou románu je alkoholizmus hlavnej postavy, ktorý spôsobí pád jeho rodiny. Helen Graham, ústredná postava, sa vydáva za lásku k Arthurovi Huntingdonovi, o ktorom čoskoro zistí, že jeho povaha je búrlivá, násilná a alkoholická. Je nútená porušiť konvencie, ktoré ju udržiavajú v rodinnom dome, ktorý sa stal peklom, a odísť s dieťaťom hľadať tajné útočisko v starom dome Wildfell Hall. Keď alkohol spôsobí konečný úpadok jej manžela, vráti sa, aby sa o neho starala až do smrti.

Agnes Gray

Agnes Gray je dcérou pána Greya a pani Greyovej, ženy, ktorá opustila svoju bohatú rodinu a vydala sa len z lásky. Pán Gray sa snaží zlepšiť finančnú situáciu rodiny, ale stratená investícia ponorí rodinu do dlhov. Agnes, jej sestra Mária, a ich matka sa snažia udržiavať nízke výdavky a prinášať peniaze navyše, ale Agnes je frustrovaná, že ju každý považuje za dieťa. Na to, aby sa dokázala dokázať a zarobiť si peniaze, je odhodlaná získať pozíciu guvernantky. Nakoniec získava odporúčanie na dobre umiestnenie u známeho. Najprv pracuje pre krutú rodinu Bloomfieldovcov, potom ide k bohatým Murrayovcom. Tí majú dve dievčatá, divokú Matildu a Rosalie, ktorá s každým flirtuje. Obe dievčatá sú sebecké a nepríjemné.

Agnes začína navštevovať Nancy Brownovú, starú ženu so zlým zrakom, ktorá potrebuje pomoc pri čítaní Biblie. Tam sa Agnes stretne s kurátorom Edwardom Westonom. Toto nové priateľstvo si všimne Rosalie, ktorá práve vstúpila do spoločnosti a je obľúbená u takmer všetkých nápadníkov v kraji. Rosalie sa zasnúbi so sirom Thomasom Ashbym, bohatým baronetom z Ashby Parku. Jedného dňa sa s Agnes vydajú na prechádzku a stretnú sa s pánom Westonom. Rosalie s ním začne flirtovať a Agnes to vyvedie z miery.

Agnes dostane list od svojej sestry Mary, ktorá je už vydatá, aby rýchle prišla domov, pretože ich otec umiera. Agnes, žiaľ, príde už neskoro. Po jeho pohrebe, Agnes otvára malú školu, takže k Murrayovcom sa už nevráti. Dostane však list od Rosalie, ktorá je veľmi nešťastná vo svojom manželstve, a žiada Agnes, aby prišla na návštevu. Agnes je šokovaná zmenou Rosalie z veselého dievčaťa na nešťastnú mladú ženu. Rosalie sa priznáva, že pohŕda sirom Thomasom Ashbym a jeho matkou. Agnes sa dozvedá, že pán Weston odišiel a smúti, pretože si myslí, že ​​ho už nebude môcť vidieť. Agnes sa vráti domov. O niekoľko mesiacov ide na prechádzku k brehu mora a stretáva sa s pánom Westonom, ktorý ju hľadal, pretože sa presťahoval do neďalekej fary. Predstaví sa Agnesinej matke a s Agnes konečne vytvoria vzťah. Agnes prijíma, keď jej Edward navrhne manželstvo. Agnes je veľmi šťastná, že si vzala Edwarda Westona, a majú spolu tri deti.

Život ženy podľa viktoriánskej doby, wikipedia.org

Emily Bronte: Búrlivé výšiny

Na Výšinách žil pán Earnshaw z manželkou a deťmi: Hindleyom a Catherine. Keď sa raz pán Earnshaw vybral do Liverpoolu, priniesol so sebou malého chlapca s tmavšou pleťou. Jeho žena chce chlapca vyhodiť ale pán Earnshaw to nedovolí. Nazvali ho Heathcliff. Pán a slečna Catherine si ho obľúbia a skamarátia sa s nim, no pani a Hindley nie. Pani po dvoch rokoch umrie a Hindley odchádza na štúdiá. Po smrti pána Earnshawa sa domov vracia aj so ženou Frances, a tak pre Heatcliffa a Catherine začína ťažké obdobie.

Radi sa túlajú a unikajú z domu, a raz sa dostanú až k domu Lintnovcov, a tak Cathy spoznáva ich rodinu. Keď Lintonovci zistia, kto sú, Cathy s radosťou prímu, Heatcliffa však odoženú. Lintonovci si Catherine na čas vezmú k sebe a pri ich deťoch Isabelle a Edgarovi sa z nej stane vychovaná mladá dáma.

Odvtedy je Cathy v kontakte s Lintonovcami. Heathcliff tak stratí aj svoju jedinú spriaznenú dušu, a ešte viac sa uzavrie do seba. Syn Lintnovcov, Edgar sa zaľúbi do Catheriny a chce sa s ňou oženiť. Catherine príde za Nelly a zverí sa jej, že vydať sa Heathcliffa by bolo pod jej úroveň. Nanešťastie to on začuje a odíde skôr, ako by mu stihla povedať, že ho miluje. Keď Heathcliff zmizne, vydá sa nakoniec za Edgara. Edgar ju bezhranične miluje.

Heathcliff po troch rokoch triumfálne vráti s tým, že od Hindleyho vyhral v kartách Búrlivé Výšiny. Catherine mu navyše prejavuje náklonnosť. Vtedy sa Edgar nahnevá a odíde od Catheriny. Do Heatcliffa sa bezhlavo zaľúbi Edgarova sestra Izabella, a kvôli tomu vznikne spor Catherinou. Catherine je proti sobášu, pretože vie o Heathcliffovej povahe a aj to, že Izabellu nemiluje.

Heathcliff si natruc vezme Izabellu aj bez súhlasu jej brata, a ujdú spolu, aby sa všetkým pomstil. O nejaký čas sa však opäť vráti na Búrlivé Výšiny. Catherine z toho ochorie a zošalie. Vtedy sa k nej vráti Edgar, ktorý ju stále miluje, ale ona už umiera. Tesne pred smrťou mu porodí dcéru Cathy. Izabellu začne Heatcliff týrať, a preto od neho ujde, porodí mu syna Lintona, ale nakoniec aj ona umrie. Malý Linton najprv býva so strýkom Edgarom, no potom si ho vezme jeho otec Heatcliff.

Aj Hindleymu zomrie manželka Frances, a ostane mu syn Hareton, ktorého tiež vychováva Heathcliff. Na Búrlivých Výšinách teda spolu s Heathcliffom žije Linton, aj Hareton. Majetok Hindley prehral v kartách a tak teraz všetko patrí Heathcliffovi.

Withens, zrúcanina na slatinách neďaleko Haworthu, inšpirovalo Búrlivé výšiny, wikipedia.org

Pri jednej prechádzke sa Cathy dostane až na Výšiny, stretne Lintona, zaľúbi sa doňho a dosť často mu píše. Jej otec Edgar ju núti, aby sa s Lintonom nestýkala. Heathcliff ju vyláka na Výšiny, kde ju uväzní a donúti ju k svadbe s Lintonom. Cathy po svadbe ujde za otcom, ale keď umrie, musí ísť bývať na Výšiny, kde doopatruje ťažko chorého Lintona. Po jeho smrti tam ostane ako slúžka a žije spolu s Heathcliffom a Haretonom. Cathy má od každého odstup, lebo je tam musí žiť nasilu.  Každý Haretonov pokus o zblíženie potupuje. Hareton sa sa nechtiac postrelil do ramena a Cathy sa s ním snaží zblížiť. Po čase sa jej to podarí a zaľúbia sa do seba. Heathcliff zomrie šťastný, s pocitom, že konečne bude môcť byť s Catherine, vedľa ktorej ho pochovajú. Život Haretona a Cathy sa zmení a sú spolu šťastní a bývajú spolu s Nelly.

Zdroj foto: pinterest.com, wikipedia.com

Foto na titulke: portrét sestier Bronteových od ich brata Branwella, wikipedia.org

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu