Šokujúce zákony, ktoré ženám berú práva a realita, ktorá vyráža dych

0
Šokujúce zákony, ktoré ženám berú práva a realita, ktorá vyráža dych

Na svete je stále veľa krajín, v ktorých existujú šokujúce zákony obmedzujúce práva a slobodu žien. Tieto diskriminačné zákony sú bizarné a zastarané. Praktiky namierené proti ženám odrážajú hlboko zakorenené kultúrne a spoločenské normy, ktoré často bránia pokroku v oblasti rodovej rovnosti.

Ženy bez práv a slobody

V Saudskej Arábii sa napriek určitým reformám, ako je povolenie ženám šoférovať, ešte vždy darí systému mužského poručníctva, ktorý obmedzuje ženy v rozhodovaní o vzdelaní, cestovaní či manželstve. Bez súhlasu muža nemôže žena študovať, pracovať, vydať sa a dokonca si ani privolať záchrannú službu v prípade núdze. Mužský dohľad ovláda prakticky každý aspekt života žien v Saudskej Arábii.

Po návrate Talibanu k moci, v roku 2021, došlo v Afganistane k výraznému obmedzeniu práv žien, vrátane zákazu vzdelávania dievčat nad určitý vek a obmedzení v zamestnaní. Podľa najnovších zákonov majú ženy dokonca zakázané spievať, recitovať poéziu alebo čítať nahlas na verejnosti. Ženský hlas je totižto považovaný za intímny, nemalo by ho preto byť takmer vôbec počuť. Okrem toho musia ženy v Afganistane chodiť úplne zahalené. Oblečenie, ktoré nesmie byť tenké, tesné a už vôbec nie krátke, im zakrýva celé telo vrátane tváre. Ženám je tiež zakázané pozerať sa na mužov, ktorí nie sú ich príbuznými.

„Práva žien sú ľudské práva.“ – Hillary Clinton

Jemene platia tiež mimoriadne šokujúce zákony, ktoré umožňujú manželstvo dievčat už od veľmi nízkeho veku. Detské sobáše sú v tejto krajine bežné. Najmenej štvrtina Jemenčaniek sa vydáva skôr, ako dosiahne 15 rokov. Dôvodom týchto sobášov je nedostatok vzdelania a všeobecného povedomia. Chudobní jemenskí rodičia vydajú svoje mladé dcéry výmenou za bohaté veno. Svoj podiel na nízkom veku neviest majú aj dlhoročné kmeňové zvyky. Podľa nich rodičia sľubujú dcéry a synov do manželského zväzku bratancom a sesterniciam v nádeji, že ich tým ochránia pred neželanými vzťahmi.

V Sudáne sa nežnejšie pohlavie dočká, za nedodržiavanie prísnych zákonov o obliekaní a správaní sa na verejnosti, telesných trestov. Z minulosti je známy prípad, kedy dostala sudánska novinárka za nevhodné obliekanie, mala na sebe nohavice, 40 rán bičom.

Prečítajte si: Každých 10 minút zomrie na svete žena alebo dievča násilným zabitím rukami svojho partnera alebo člena rodiny

Bizarné a nezmyselné zákony voči ženám 

Šokujúce zákony
Zdroj foto: Pexels_Cameron Casey

Zákaz šoférovania pre ženy: Až do roku 2018 bolo ženám v Saudskej Arábii zakázané šoférovať. Tento zákaz bol zrušený, avšak ženy stále čelia rôznym obmedzeniam v oblasti osobných slobôd. Obmedzené sú aj v cestovaní. V Saudskej Arábii potrebujú ženy od mužského opatrovníka povolenie na vycestovanie do zahraničia a povolenie potrebujú aj na získanie pasu.

Obmedzenia v obliekaní: V niektorých krajinách, ako je Irán, sú ženy povinné nosiť na verejnosti určitý typ oblečenia, napríklad hidžáb. V Sudáne sa považuje za „nevhodné“ alebo „nemorálne“ nosenie nohavíc alebo odhalenie vlasov na verejnosti. Nedodržanie týchto pravidiel môže viesť k pokutám alebo iným trestom. Tresty môžu zahŕňať bičovanie alebo dokonca väzenie.

Nerovnosť v dedičských právach: V právnych systémoch určitých krajín Blízkeho východu majú ženy nárok na menší podiel dedičstva v porovnaní s mužmi, čo obmedzuje ich ekonomickú nezávislosť.

Šokujúce zákony
Zdroj foto: Pexels_Elijah O’Donnell

Zákony proti čarodejníctvu: V afrických krajinách existujú zákony proti čarodejníctvu, ktoré sú často zamerané na ženy. Tieto zákony môžu viesť k prenasledovaniu a trestaniu žien na základe obvinení z praktizovania čarodejníctva. Ženy sú podrobené mučeniu, spoločenskému vylúčeniu alebo aj smrti. Tieto zákony sú často používané ako zámienka na útoky na vdovy alebo staršie ženy.

Zákony o manželskom znásilnení: V niektorých krajinách sveta je znásilnenie v manželstve stále legálne, pretože zákon neuznáva právo ženy odmietnuť sex so svojím manželom. Napríklad v niektorých ázijských a afrických štátoch neexistujú špecifické zákony trestajúce manželské znásilnenie.

Zákony týkajúce sa rozvodov: V niektorých islamských krajinách môžu muži ukončiť manželstvo veľmi jednoducho. Stačí, ak trikrát vyslovia slovo talaq, čo v preklade znamená rozvod. Ženy naopak čelia oveľa komplikovanejším a zdĺhavejším procesom.

Zákaz používania mobilných telefónov: V niektorých častiach Indie boli vydané miestne nariadenia zakazujúce ženám používať mobilné telefóny, pretože sa tvrdí, že to „kazí“ ich morálku.

„Každé dievča si zaslúži budúcnosť plnú možností.“ – Priyanka Chopra

Právo na deti po rozvode: V Japonsku má žena, ktorá porodí, dieťa do 300 dní od rozvodu automaticky zapísané ako potomka svojho bývalého manžela, čo môže spôsobiť vážne právne a sociálne problémy. To isté platí aj u nás.

Zákony o povolení od manžela: V Jordánsku potrebuje žena povolenie od svojho manžela, ak chce pracovať mimo domova alebo podnikať.

Testy panenstva: Indonézia, Afganistan, či Egypt, sú krajinami, kde sú najmä študentky alebo kandidátky na určité pracovné pozície, nútené podstúpiť „testy panenstva“, aby dokázali, že sú „čisté“. Tieto praktiky sú vysoko kritizované ako porušenie ľudských práv.

Prečítajte si: Francúzska feministická hrdinka Gisèle Pelicot: Hanba nepatrí nám, ale im

Zákazy antikoncepcie a potratov

Najprísnejšie interrupčné zákony platia v Salvádore, kde sú zakázané úplne bez výnimiek. Ženy a lekári tam čelia prísnym trestom, vrátane dlhoročného väzenia. Nikaragua zastáva absolútny zákaz interrupcií, dokonca aj v prípadoch znásilnenia či ohrozenia života matky. Interrupcie sú v Dominikánskej republike nelegálne vo všetkých prípadoch, čo vedie k nebezpečným nelegálnym zákrokom. Malta, ako jediná členská krajina Európskej únie, má úplný zákaz interrupcií bez akýchkoľvek výnimiek.

Poľsku sú interrupcie povolené len v prípadoch ohrozenia života matky, znásilnenia alebo incestu. V roku 2021 došlo k ďalšiemu sprísneniu zákona, čo viedlo k obrovským protestom.

Prísne zákony ohrozujú zdravie a životy žien. Organizácie za ľudské práva a zdravotnícke skupiny preto apelujú na reformy s cieľom zabezpečiť bezpečný a legálny prístup k interrupciám.

„Boj za práva žien je dlhodobý a vyžaduje odvahu. Ale je to boj, ktorý stojí za to.“ – Michelle Obama

Boj proti nezmyselným zákonom je zložitý, ale môže byť úspešný, ak sa kombinuje právna, kultúrna a spoločenská aktivita. Spolupráca a solidarita sú v tomto smere kľúčové. Rovnako aj zapojenie medzinárodných organizácií, ktoré vyvíjajú tlak na vlády, aby prijali dôležité reformy.

Zdroj titulná foto: Pexels_Gül Işık

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu