Ak by ste si mali vybrať jednu ingredienciu, bez ktorej by ste nemohli žiť, soľ by zrejme bola na vrchole vášho zoznamu. Soľ, je neoddeliteľnou súčasťou ľudskej histórie, pričom jej používanie siaha až do obdobia neolitu, keď sa používala na konzerváciu potravín.
Soľ, ktorú dnes používame pri bežnom varení, nielen zvýrazňuje chuť nášho jedla, ale je aj základnou živinou. Je nevyhnutná pre niekoľko životne dôležitých telesných funkcií, vrátane vyváženia elektrolytov a tekutín, prenášania živín do buniek, podpory nervových impulzov a umožnenia svalovej kontrakcie. Nadmerná konzumácia soli však môže byť pre vás škodlivá.
Ale koľko soli je príliš veľa soli?
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme mali denne prijať menej ako päť gramov soli, čo zhruba zodpovedá jednej čajovej lyžičke. Mnohí z nás však tento limit prekračujú. Nadmerná konzumácia sodíka je celosvetovým problémom. V Spojených štátoch konzumuje 90 percent mužov a 77 percent žien viac ako odporúčaných 2,3 gramov sodíka denne a celosvetovo je priemerná denná spotreba soli u dospelých 10,8 gramov, čo je viac ako dvojnásobok odporúčania WHO.
Čo sa stane, ak zjete príliš veľa soli?
Aké sú príznaky nadmernej konzumácie soli?
V krátkodobom trvaní môže nadmerná konzumácia soli zvýšiť nafukovanie a spôsobiť zvýšený krvný tlak a dehydratáciu, čo následne spôsobuje bolesti hlavy. Dlhodobé negatívne účinky môžu byť veľmi vážne. Prispievajú k vzniku srdcových a obličkových chorôb, ako aj rakoviny a mŕtvice.
Ako môžeme znížiť náš príjem soli?
Prvým krokom k zníženiu nadmerného príjmu soli je uprednostňovanie čerstvých, nespracovaných potravín, kedykoľvek je to možné. Účinnou stratégiou na zlepšenie chuti jedla bez nadmerného používania soli je koreniť bylinkami a koreninami, ktoré slúžia ako náhrady soli. Odporúčajú sa možnosti ako rozmarín, tymián, škoricu, kurkumu a koriander, ktoré nielenže pridávajú chuť, ale aj zvyšujú nutričnú hodnotu.
Práve V stredomorskej diéte sa využíva bohaté množstvo bylín.
Ako môžeme zistiť, či má jedlo príliš veľa soli?
Čítanie etikety na potravinách je dobrý krok. Dlhý zoznam ingrediencií zvyčajne naznačuje, že jedlo je viac spracované, čo znamená, že je menej zdravé. Najlepšie bude ak si vyberiete potraviny s krátkym zoznamom ingrediencií. Všeobecným pravidlom je vyhýbať sa všetkým potravinám, ktoré obsahujú viac ako jeden gram soli na 100 gramov potraviny.
Sú niektoré druhy soli lepšie ako iné?
Kvalitná soľ obsahuje esenciálne minerály ako horčík, draslík a vápnik. Zaujímavé je, že chuť na soľ môže niekedy naznačovať nedostatok draslíka, čím sa stáva mierna konzumácia soli prospešnou. Dobrá soľ, ako je himalájska soľ, ponúka protizápalové a detoxikačné vlastnosti a obsahuje až 84 stopových minerálov, ktoré podporujú telesné funkcie.
Keltská morská soľ, známa svojím sivým vzhľadom, je výrazne bohatá na horčík, zatiaľ čo ružová himalájska soľ je chválená pre svoj obsah železa. Naopak, bežná stolová soľ neobsahuje tieto zdravie podporujúce minerály a pozostáva prevažne z chloridu a sodíka.
Ktoré potraviny obsahujú najviac soli?
Veľa potravín sa konzervuje soľou, vrátane niektorých druhov rýb, ako je treska, konzervované sardinky a ančovičky. Okrem toho sú klobásy, slanina, šunka a zrejúce syry často bohaté na sodík. Predvarené a mrazené jedlá ako pizza alebo lasagne, môžu tiež obsahovať nadmerné množstvo sodíka.
Skontrolujte aj hotové omáčky a konzervovanú zeleninu, ktoré môžu obsahovať významné množstvo sodíka. Prekvapujúco, niektoré potraviny vnímané ako „zdravé” môžu tiež obsahovať veľa sodíka, ako sú solené a pražené orechy a sójová omáčka, ktorá môže obsahovať gram sodíka len v lyžici. Konzervované olivy, sušené rajčiny a kapary, sú výživné, no tiež veľmi slané.
Zdroj: https://www.vogue.com/article/what-happens-if-you-eat-too-much-salt