Speed dating. Rýchlo a zábavne alebo…?

0
Speed dating. Rýchlo a zábavne alebo…?
Foto: pixabay.com

Speed dating alebo rýchle rande predstavuje spôsob randenia, o ktorom už mnohé z vás určite počuli alebo dokonca zvažujete, že by ste ho využili. Čo táto forma zoznamovania s mužmi prináša, som vyskúšala na vlastnej koži.

Pre tie z vás, ktoré netušia, o čom speed dating je, v krátkosti zhrniem, že ide o spôsob randenia, pri ktorom je možné zoznámiť sa s viacerými mužmi naraz. Vy sa len pohodlne usadíte k svojmu stolíku, zatiaľ čo sa v presne stanovených časových úsekoch striedajú pri vás muži. Zväčša máte možnosť porozprávať sa s každým z nich od 5 do 7 minút. Záleží od organizátora speed datingu. Po tom, čo prejde určený čas, sa muž presunie k ďalšiemu stolu a k vám prichádza nový potenciálny partner. Samozrejme, to či sa vám daný jedinec zapáčil alebo nie, si značíte na papier, ktorý ste obdržali na začiatku, a ktorý na konci odovzdáte organizátorovi. Ten potom porovná, či muž, ktorého ste si označili, vás tiež zaškrtol. V prípade, ak dôjde k zhode, tzv. „match-u“, dostanete obaja od organizátora kontakt na seba a je už len na vás, či sa skontaktujete (samozrejme, môžete označiť toľko mužov, koľko len chcete, aj všetkých). Speed dating teda umožňuje „bezbolestným“ spôsobom vyjadriť sympatie k tomu druhému, keďže to, že ste si niekoho zaškrtli a on vás nie, sa vlastne nikto okrem vás nedozvie. No a v prípade, ak na daného muža dostanete od organizátora kontakt, je vám jasné, že aj vy ste sa mu páčili, takže ste si takpovediac „na istom“. Navyše, môže sa stať, že v prípade, ak stretnete akčného muža, vypýta si od vás telefónne číslo už priamo na mieste.

Môjho speed datingu sa zúčastnilo 12 žien a 13 mužov, na spoznanie sme mali 7 minút, ktorých vyčerpanie organizátorka vždy oznámila prostredníctvom zvončeka. Málo, veľa? Ťažko povedať, niekedy som mala pocit, že len teraz si ten človek ku mne prisadol a už musí ísť. A pri niektorých som bola rada, že je to len sedem minút. Čas tu teda plynie naozaj subjektívne.

Prečítajte si aj článok o organizovaní svadieb na kľúč.

zoznamka, speed dating, rychle rande
Foto: pixabay.com

A výber mužov? Skutočne rôznorodá vzorka, dalo by sa povedať, že tu môžete v jednej miestnosti stretnúť skutočne všetko, od ustráchaného zajka-bojka, ktorého musíte nabádať otázkami, aby reč nestála, až po typ, ktorý všade bol a všetko videl, takže vlastne ani nechce vedieť, ako sa voláte, dôležité je len to, že má komu rozprávať o sebe. Samozrejme, v ponuke sú aj muži, ktorí jednoznačne stoja za hriech. Za osobitnú zmienku stojí aj skupina tzv. pokročilých „speed-daterov“. Ide o mužov, ktorí sú už asi na svojom 12 speed datingu a stále sa im akosi nepodaril ani jeden „match“. Na každom rýchlom rande sa vždy vyskytne aspoň jeden takýto jedinec (legendy hovoria, že je to stále ten istý).

V mojom prípade to bol chalan v zlatom orientálnom odeve mohutnejšej postavy. Na prvý pohľad bolo jasné, že by rad zaujal. Len čo si ku mne tento skúsený „speed-datingový“ guru prisadol, začal si niečo rýchlo zapisovať do papiera, na ktorý bolo možné značiť si sympatie. Túto možnosť teraz využíval aj guru v zlatom, ktorý sedel predo mnou a nespokojné vraštil čelo, kým si niečo horúčkovito zapisoval. Očividne sa mu nepáčilo, ako mi stáli vlasy, a musel si to poznačiť. Moje občasné snahy o nadviazanie kontaktu (predsa len, nechcela som byť neslušne ticho a civieť na neho, ako si ku mne píše poznámky) pretínal svojimi dosť atypickými otázkami: „Predstav si, že ti práve horí byt, aké veci by si si z tade vzala? A pozor, môže to byť len jedna vec.“ Po mojej odpovedi, že svojho psa, nespokojne čosi zamrmlal a opäť si rýchlo niečo zapisoval. Očividne som ho neoslnila ani svojou odpoveďou na to, čo by som si vzala na osamelý ostrov. Nevadí, ani on mňa.

Aby som však speed datingu nekrivdila, treba uznať, že väčšina mužov, s ktorými som mala tu česť rozprávať sa v priebehu tohto zaujímavého spôsobu randenia, boli úplne normálni muži. Milí, inteligentní, zábavní a vtipní. Musím sa priznať, že ma to príjemne prekvapilo, i keď možno by ani nemalo. Predsa len – tak ako my, aj muži túžia nájsť si svoju polovičku, a to že sa im to zatiaľ nepodarilo, milé dámy, nemusí byť spôsobené žiadnym vážnym defektom. Problém môže byť jednoducho len v pracovnej zaneprázdnenosti, resp. v nedostatočných možnostiach, kde by svoju partnerku spoznali. Čiže tie isté dôvody, aké pozná nejedna z nás.

par, ludia, zoznamenie, speed dating
Foto: pixabay.com

Môžem teda potvrdiť, že speed dating ponúka veľmi zaujímavý spôsob zoznámenia sa. A najmä jeho obrovskou výhodou je, že toho človeka vidíte na živo, cítite energiu, ktorá z neho vyžaruje, a to ako na vás pôsobí. Veď koniec koncov aj ten najkrajší muž na svete vás nemusí priťahovať, lebo mu bude chýbať to „niečo“, čo práve na mužovi hľadáte.

Speed dating na mňa pôsobí ako vhodnejší spôsob zoznámenia než mnohé sociálne siete, kde si často týždne píšete s niekým, o kom pri osobnom stretnutí zistíte, že vás vlastne ani nepriťahuje alebo má tak o 20 kíl viac ako na fotke, či sa na ňu ani neponáša (stavím sa, že nejedna z vás by o tom napísala román). A to už ani nehovorím o našej ženskej schopnosti sa týmto spôsobom namotať na našu vyfantazírovanú predstavu o mužovi, o ktorom nielenže nevieme ako vyzerá, ale ani nevieme, ako sa správa, či sa nám páči jeho vyžarovanie, vôňa alebo úsmev (možno sa ani neusmieva). Speed dating umožňuje podobne typy vylúčiť hneď na začiatku, ostanú vám len tí jedinci, ktorí vás niečím oslovili, či už svojim šarmom, vizážou alebo úsmevom či krásnym hlasom (neviem ako vy, ale ja som zaťažená na mužský hlas). A ako bonus speed dating umožňuje spoznať viacerých zaujímavých mužov naraz.

Viem, že medzi nami je ešte stále veľa hanblivých žien alebo mužov, ktorí budú namietať, že speed dating nie je nič pre nich a že sociálne siete sú lepšie, keďže písomný styk sa ľahšie udržuje a nestojí nás toľko síl. K tomu môžem dodať len to, že každý máme svoj preferovaný spôsob zoznámenia, no zároveň sedem minút nie je až taký dlhý čas a aj ten najtichší zajko-bojko dokáže zo seba vytisnúť par viet počas takého krátkeho časového úseku. A tá správna zajačica z neho možno dokáže dostať aj viac slov než len meno a názov zamestnania.

Z môjho uhla pohľadu je speed dating dobrá voľba pre každého, kto si chce toho druhého najprv pozrieť, a to nielen z fotky, ale aj naživo, vidieť, ako sa usmieva, ako sa prejavuje, poprípade zistiť, či nám, ako sa hovorí, „vonia“. Pretože sedem minút s niekým osobne nám o človeku povie viac ako celý mesiac vypisovania s nim. Aspoň mne určite.

Jana Skýpalová

žiadne príspevky na zobrazenie