Štyri spôsoby ako pomôcť ľuďom na Ukrajine

1
Štyri spôsoby ako pomôcť ľuďom na Ukrajine

Ukrajinci ešte v stredu vztýčili národné vlajky a zahrali hymnu krajiny, aby tak ukázali jednotu proti obavám z ruskej invázie. Žlto-modrý transparent sa trepotal pred školami, nemocnicami a mnohými obchodmi na oslavu „Dňa jednoty“, sviatku, ktorý prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno vyhlásil.

Už to, žiaľ, prišlo. Na Ukrajine už zahynulo veľa vojakov aj civilistov. V telefonickom rozhovore s prezidentkou Zuzanou Čaputovou to povedal ukrajinský prezident. „Volal mi práve prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho prvé slová boli: Zuzana, bombardujú nás, zahynulo veľa vojakov aj civilistov,“ napísala slovenská prezidentka na sociálnej sieti.

Ako sa dá pomôcť krajine, ktorá je našim východným susedom?

1. Ak poznáte niekoho z Ukrajiny, vyjadrite mu podporu. Akákoľvek správa ich v týchto chvíľach poteší. Aj na sociálnych sieťach môžete vyjadriť svoju spolupatričnosť napríklad zdieľaním Ukrajinskej vlajky na svojom profile.
Tridsiatka mimovládnych organizácií spoločne iniciovala výzvu  #KtoPomozeUkrajine na podporu Ukrajincov v ohrození. Aj vy môžete na sociálnych sieťach použiť tento hashtag.
2. V tieto dni sa objavia mnohé teórie a správy. A vôbec nemusia byť pravdivé. Nešírte informácie z neoverených zdrojov. Tu sú tipy, ako odlíšite spoľahlivý zdroj od hoaxu.
3. Organizácia Človek v ohrození pripravuje humanitárnu pomoc pre Ukrajinu. Bude potrebovať posily. Ak viete pomôcť s tlmočením (UA, RU, ENG), logistikou, alebo iným spôsobom, napríklad s ubytovaním pre ľudí, ktorí sa ocitli na úteku pred vojnou, vyplňte tento dotazník
 
4. Môžete pomôcť aj priamo finančne, napríklad cez tieto overené organizácie:

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu