Stanka Sobolová: „Šťastná žena je tá, ktorá je vedomou tvorkyňou svojho života“

0
Stanka Sobolová: „Šťastná žena je tá, ktorá je vedomou tvorkyňou svojho života“
stanka sabolova

Stanka Sobolová je lektorka, mentorka, certifikovaný Terapeut Duše, zakladateľka projektu Šťastná žena. Vedie semináre osobnostného rozvoja pre ženy a okrem toho je aj manželka a mama dvoch synov. V rozhovore nám prezradila, čo považuje za úspech a šťastie.

Stanka, čo pre teba znamená „Šťastná žena“?

Boli časy, keď som si myslela, že šťastná žena je stále usmiata, pozitívna a výborne naladená. Časy sa ale zmenili a dnes viem, že to môže byť oveľa viac. V mojom ponímaní je šťastná žena tá, ktorá je vedomou tvorkyňou svojho života. Vie, kto je, aj to, kým nie je, pozná svoje dary i to, ako nimi môže prispieť celku. Nech sa jej deje čokoľvek, v každej životnej situácii nájde diamant. Možno nie hneď, ale s odstupom času áno. A takto by sme mohli pokračovať ešte dlho:) Šťastná žena podľa mňa nemá nejaké „znaky“. Šťastnú ženu cítite.

Čo môže urobiť každá z nás preto, aby bola o čosi šťastnejšia?

Čo len chce:) Naozaj je to také jednoduché:) Hlavne sa na to nemá pýtať ostatných. Každého z nás totiž robí šťastným niečo úplne iné. Preto hľadajme svoje vlastné odpovede.

Aká bola tvoja cesta k projektu Šťastná žena a čo si robila predtým?

Projekt Šťastná žena vznikol v deň mojich 31. narodenín. Dostala som nápad založiť fanpage na FB s týmto názvom. Mojou víziou bolo rozjasňovať touto stránkou dni mnohým obyčajným ženám, ktoré občas potrebujú, aby ich niekto povzbudil, motivoval a posvietil im na cestu. Vôbec som vtedy netušila, že potom to pôjde veľmi rýchlo a moja vízia bude taká silná, že toto moje poslanie ma už o 1,5 roka začne živiť.

Predtým som pár rokov učila angličtinu a slovenčinu stredoškolských a vysokoškolských študentov. Bola to krásna práca a milovala som ju. Časom však vo mne dozrievala vízia pomoci oveľa väčšiemu počtu ľudí. Škola mi už bola „primalá“ a potrebovala som aj viac slobody – nielen pre moju profesionálnu kariéru, ale aj pre vzťahy a sebarozvoj.

S čím za tebou prichádzajú ženy najčastejšie?

S ranami na sebavedomí… Bohužiaľ, tak to je. Ženy veľmi túžia byť samy sebou, objaviť svoje poslanie, ale aj spôsob, ako ho napĺňať tak, aby im to išlo s radosťou a ľahkosťou. Aby sa nenútili do roly, ktorá nie je pre nich. Uzdravujúce sa seba-vedomie vie časom zahojiť všetky oblasti života – vzťahy, hojnosť, zdravie…

Ženy sa naučia cítiť samy seba a potom celkom inak vnímajú aj iných. Keď sa zbavia svojich osobných bolestí, zrazu zistia, že svet je oveľa krajšie a priateľskejšie miesto pre život.

Rozhovor s podnikateľkou Oľgou Bušo, si môžete prečítať tu.

Stanka Sobolová
Stanka Sobolová

Ako vyzerá tvoj „bežný pracovný deň“?

Každý je iný. Tvorím si ho veľmi intuitívne, podľa toho, na čo sa v ktorý deň cítim a čo si určím ako prioritu. Po rannej rutine zvyčajne zaveziem deti do školy, dám si raňajky a potom sa venujem najdôležitejším úlohám dňa. Zvyčajne ich mám 2- 3. A práve tie sú krásne rôznorodé, takže sa vôbec nenudím. Obvykle medzi 9 – 15 h buď tvorím (chystám nové články alebo podklady pre naše produkty, upravujem weby, odpovedám na maily a správy na FB, točím videá, komunikujem so spolupracovníkmi a partnermi…) alebo robím terapie.

Aby som sa hýbala, robím si aj v tejto dobe prestávku na cvičenie, malú prechádzku alebo na drobné domáce práce. Ak prednášam na seminároch, je to väčšinou cez víkend. Okrem tohto pracovného času celkom k dispozícii mojim dvom deťom, mužovi a vrtím sa v domácnosti

Čo robíš, keď nepracuješ – ako oddychuješ?

Idem na masáž, cvičenie, kozmetiku, dám si stretko s kamarátkami, leňoším pri knihe alebo dobrom filme, rozprávam sa s rodičmi, ideme s rodinou na výlet…

Aby som mohla dávať – a v mojej práci dávam naozaj veľa – musím niekde aj načerpať. Takže oddychu a stretnutiam so spriaznenými dušami teraz venujem oveľa viac času ako kedysi.

Naopak, čo robíš, keď máš toho naozaj veľa a nestíhaš?

Najprv si presuniem všetko, čo môže počkať (hneď sa mi uľaví, lebo často zistím, že toho, čo môže počkať, je celkom dosť), porozmýšľam, čo by som mohla delegovať, a zvyšok si poriadne naplánujem a vrhnem sa do toho.

Keď potrebujem na úlohy veľa energie a sviežu myseľ, pomáham si bylinkami, esenciálnymi olejmi, zacvičím si, vyvetrám, pustím si hudbu podporujúcu koncentráciu – a hneď to ide lepšie. Som typ človeka, ktorý potrebuje kvalitný spánok, takže keď viem, že cez deň toho budem mať veľa, idem do postele o čosi skôr.

Šťastnej žene sa venuješ 6 rokov, teda od r. 2012. Stále ťa to ešte baví, teší?

Samozrejme:) Každý rok má pre mňa inú kvalitu – prvé roky boli o učení, nasledovali roky dynamiky a teraz si užívam vyslovene pohodu. Tým, že sa to stále mení, naozaj sa nenudím a vychutnávam si všetky podoby mojej práce.

Harmónia festival
Harmónia festival

Súčasťou tvojej práce je aj prednášanie, lektorovanie? Na aké témy prednášaš najradšej?

Ako sangvinická žena mám ku všetkému čo povedať, takže na všetky:) Je jedno či je to ženstvo, materstvo, zdravie, hojnosť, vzťahy… To, ako si to užijem, veľmi závisí aj od publika. Keď cítim, že je téme otvorené, je to naozaj radosť a bonus pre mňa. Pri prednášaní podprahovo vnímam otázky ľudí k téme, takže čím zvedavejší poslucháči, tým do väčších hĺbok sa dostaneme. A to mám naozaj rada.

Aké sú tvoje ďalšie méty?

Moje méty sa do veľkej miery odvíjajú od toho, čo cítim, že ľudia potrebujú. Vždy som to mala tak, že som si všímala, čo ľudia okolo mňa riešia. A keď sa tie synchronicity už nedali prehliadnuť, zobrala som to ako veľmi silný signál preto, aby som sa pustila do tvorenia a pomoci. Tak vznikli všetky moje projekty.

Aktuálne by som sa ešte viac chcela venovať mojej terapeutickej práci. Som certifikovanou terapeutkou Terapie Duše a Natívnej terapie a svojim klientom pomáham odhaľovať koreňové príčiny problémov, ktoré ich trápia. Táto práca je mojou vášňou a veľmi sa teším zo slobodnejších, radostnejších a zmysluplnejších životov mojich klientov.

Už druhý rok pracujem v spolupráci s I Can Academy na krásnom diári pre ženy – Srdce ženy a našou ďalšou métou je poskytnúť im v roku 2019 ešte viac podpory a inšpirácie. Aby mohli byť skutočným svetlom pre svoje rodiny:)

Cítiš sa ako „úspešná žena“? Čo to je podľa teba – „úspech“?

Keby si sa ma spýtala túto otázku minulý rok, tak by som ti povedala, že mám ešte rezervy, no tento rok poviem rozhodné ÁNO.

Moje kritériá úspechu sú „trochu“ iné, ako má väčšinová spoločnosť. Nepotrebujem byť veľmi bohatá ani veľmi slávna, aby som sa cítila úspešná. V mojom ponímaní bol vždy úspech symbiózou práce, ktorú človek miluje a robí ju, kedy chce, ako chce, pre koho chce, s kým chce a za koľko chce. No úspech je pre mňa ešte niečo viac – je to harmónia medzi prácou, časom pre rodinu, pre seba… Je to hojnosť vo všetkých jej podobách. Je to prijatie života presne takého, aký je.

Takto to mám a takto by som to zo srdca dopriala každej žene:)

Rozhovor pripravila Mgr. Katarína Lehotská Mikuláková, autorka HARMÓNIA festivalov

žiadne príspevky na zobrazenie