Ste po rozchode? 5 odborných tipov ako sa vrátiť späť do hry

0
Ste po rozchode? 5 odborných tipov ako sa vrátiť späť do hry
unsplash.com

Randenie je komplexná, emocionálne vzrušujúca a dúfajme, že zábavná skúsenosť pre mnohých, bez ohľadu na ich vek alebo situáciu. Ale tí, ktorí sa po rozvode vrátia k randeniu, čelia špecifickým výzvam, ktoré im môžu v sťažiť „návrat na scénu“.

Aby sme týmto výzvam porozumeli, hovorili sme s niekoľkými odborníkmi na vzťahy, ktorí sa podelili o svoje tipy na randenie po rozvode.

1. Najprv si doprajte čas pre seba

Jednou z najväčších chýb, ktorú môže niekto po rozvode urobiť, je nasmerovať všetky komplikované emócie, ktorými prechádza, do hľadania svojho ďalšieho partnera, skôr než stihne skutočne pochopiť, čo cíti, čo sa stalo s jeho posledným partnerom.

„Randenie môže byť ťažké. Môže vyvolať emócie z minulých vzťahov a často prináša skúsenosť odmietnutia,“ vysvetľuje Jessica Small, M.A., licencovaná manželská a rodinná terapeutka a životná koučka. „Ak sa stále spamätávate z rozvodu alebo neustále bojujete so svojím bývalým, bude to sťažovať randenie a potenciálne vás privedie do vzťahu s niekým, kto pre vás nie je dobrý. Uistite sa, že predtým, ako začnete chodiť, sa znova spojíte.“ so svojím jediným ja.“

Small tiež odporúča, aby ste trávili čas vecami, vďaka ktorým sa budete cítiť sebavedomí a úplní, skôr ako začnete hľadať tieto pozitívne emócie od ostatných. Stephania Cruz, odborníčka na vzťahy zo spoločnosti Datingpilot, opakuje tieto pocity a vysvetľuje, že „až keď sa vyliečite, spracujete a poučíte sa z vášho predchádzajúceho vzťahu“, by ste sa mali ponoriť do hľadania iného.

„Tento liečebný proces prináša aj sebaobjavenie, pretože sa učíte zo svojich chýb a môžete mať jasnejšiu predstavu o tom, čo presne od partnera chcete,“ hovorí. „Toto sebaobjavenie a uzdravenie nebude možné dosiahnuť, ak sa daná osoba ponáhľa do nového vzťahu hneď po rozvode, pretože nový vzťah bude slúžiť len ako rozptýlenie a dočasnú náplasť.“ Z tohto dôvodu, vysvetľuje Cruz, by ste si mali „venovať všetok čas, ktorý potrebujete“, kým sa vnoríte späť do zoznamky.

Prečítajte si: Žena v Číne po rozvode dostala odškodné za domáce práce

pixabay.com

2. Upresnite svoj príbeh o rozvode

Keď si utriedite svoje vlastné komplikované emócie a spracujete veci o vašom predchádzajúcom manželstve, mali by ste byť pripravený diskutovať o tom – ale nie príliš podrobne – s kýmkoľvek, s kým chodíte, ak sa vás opýta. Keď sa stretnete s novým potenciálnym partnerom, môže to byť lákavé, aby ste sa otvorili o svojom poslednom vzťahu, najmä keď sú emócie ešte čerstvé. Ale budete musieť držať toto nutkanie na uzde a pri diskusii o rozvode uplatniť určitú sebadisciplínu.

„Môžete pokojne ísť na prvé rande na celé dve hodiny len s dvoma drinkami a nespomenúť svojho ex?“ pýta sa Tammy Shaklee, odborníčka na vzťahy a zakladateľka H4M Matchmaking.

Odporúča zacvičiť si doma predtým, ako pôjdete na rande, možno si zožeňte priateľa, ktorý vám pomôže precvičiť si krátku vetu pozostávajúcu z jednej alebo dvoch viet, keď sa vás pýtajú na vášho bývalého alebo rozvod. „Pripravte si vyhlásenie a prejdite na ďalšiu zaujímavejšiu tému,“ odporúča Shaklee.

„Keď vás niekto prvýkrát stretne, chce vedieť, či vás má rád natoľko, aby s vami mohol naďalej tráviť čas,“ hovorí Kathy Nickerson, PhD, MS, licencovaná klinická psychologička a odborníčka na vzťahy. „Väčšina ľudí uprednostňuje niekoho, kto je láskavý vo svojich spomienkach na minulosť a optimistický, pokiaľ ide o budúcnosť. Takže nájdite pozitívny spôsob, ako zatočiť s rozvodom, zamerajte sa na ponaučenie. Potom hovorte o tom, na čo sa tešíte v budúcnosti.“

Prečítajte si: U párov, ktoré boli zasnúbené takto dlho, hrozí väčšia pravdepodobnosť, že sa rozvedú

unsplash.com

3. Vedieť, čo na sebe a druhých milujete

Po opustení blízkeho vzťahu bolo vaše vnímanie seba samého pravdepodobne otrasené alebo inak ovplyvnené vaším partnerom. Takže, keď sa vrátite k zoznamovaniu, mali by ste mať jasno v tom, čo hľadáte a čo môžete ponúknuť.

Ellen Kenner, PhD, licencovaná klinická psychologička a spoluautorka knihy The Selfish Path to Romance: How to Love with Passion and Reason (Sebecká cesta k romantike: Ako milovať s vášňou a rozumom), hovorí, že čerstvo rozvedená žena si môže vziať to, čo sa o sebe naučila z posledného vzťahu, do zoznamovacej scény.

„Ak váš manželský partner nebol láskavý a vy túžite po objatiach, slovách náklonnosti a hravosti vzťahu, potom je to hlboká hodnota, ktorú budete u partnera v budúcnosti hľadať,“ hovorí Kenner. „Ak váš partner klamal, je zrejmé, že chcete hľadať niekoho s lepším charakterom.“

V týchto ohľadoch sú tí, ktorí sa vracajú k randeniu po rozvode, vo výhode v porovnaní s tými, ktorí si ešte niečím tak intenzívnym musia prejsť. Rozumejú tomu, čo vo vzťahu hľadajú, s oveľa väčšou hĺbkou ako niekto, kto randí len náhodne alebo si ešte len musí prejsť ťažkosťami rozpadu manželstva. To sa týka toho, čo ste mohli vo vzťahu urobiť lepšie.

Chcete partnerstvo dvoch rovných ľudí, nie partnerstvo, kde sa stanete strážnym psom alebo terapeutom svojho partnera. To nerobí stabilný, láskyplný vzťah.

stastna
pixabay.com

4. Premýšľajte o zoznamovaní z hľadiska hodnoty, nie ligy

Pokiaľ ide o zoznamovanie, existuje tendencia zoskupovať ľudí do „ligy“, pretože niekto je buď vo vašej lige, alebo mimo nej (t. j. atraktívnejší alebo hodnotnejší ako vy). Simone Collinsová, spoluautorka Pragmatistovho sprievodcu vzťahmi, odporúča zahodiť tento spôsob myslenia a radšej premýšľať o randení z hľadiska trhovej hodnoty a individuálnej hodnoty.

„Trhová hodnota je priemerná cena, za ktorú sa ryba predá na trhu, zatiaľ čo individuálna hodnota je to, koľko som ochotná zaplatiť za rybu,“ vysvetľuje. „Vaším cieľom pri zoznamovaní je zvyčajne nájsť jednotlivca, ktorý má pre vás oveľa vyššiu individuálnu hodnotu, ako je jeho trhová hodnota. Čím vyšší je tento pomer, tým stabilnejší bude váš vzťah.“ Collings ponúka ako príklad typicky krátkodobý vzťah celebrít. „Trhová hodnota celebrít je v podstate taká vysoká, ako len môže byť, takže bez ohľadu na to, aká je ich individuálna hodnota pre partnera, pomer je vždy nestabilný,“ hovorí.

Premýšľanie o splnení vašich podmienok za týchto okolností vám tiež dáva väčší pocit flexibility. Hodnota kolíše a len niekoľkými malými úpravami môžete zvýšiť svoju vlastnú hodnotu, aby ste sa stali príťažlivejšími vyhliadkami pre ostatných.

Prečítajte si: Generácia Z sa nechce viazať. Preto volí situationship

unsplash.com

5. Aktualizujte svoje očakávania

Bez ohľadu na to, ako dlho ste mimo zoznamovacej scény, veci sa zmenili, v niektorých prípadoch dramaticky. Pravdepodobne budete musieť upraviť svoje očakávania týkajúce sa toho, ako bude zoznamovanie prebiehať dnes v porovnaní s tým, ako to bolo pred pár rokmi, nehovoriac o desaťročí alebo viac.

„Možno ste boli zvyknutí randiť a spoznávať sa s jednou osobou, aj keď neexistuje žiadny exkluzívny vzťah,“ hovorí Kevin Darné, autor knihy Online Dating. „V dnešnom svete zoznamovania existujú aplikácie na zoznamovanie a ľudia často absolvujú viacero schôdzok súbežne. Len preto, že ste s niekým mali pár skvelých schôdzok alebo ste sa bozkávali, neznamená, že si nenechávajú svoje možnosti otvorené a vy by ste tiež mali.“

Dodáva, že to platí najmä vtedy, ak sa s niekým stretnete online, kde nie je dobrý nápad príliš rýchlo emocionálne investovať do niekoho, koho sotva poznáte.

Jason Silver, zoznamovací kouč na AttractGreatGuys.com, radí, aby si každý, kto sa vráti k zoznamovaniu, venoval nejaký čas tomu, aby sa dozvedel niečo o online zoznamovaní, kým sa do toho s vervou pustí. „Mnoho ľudí, ktorí teraz po rozvode randia, má len málo alebo žiadne skúsenosti s online zoznamovaním a hľadanie môže byť veľmi zdrvujúce,“ hovorí. „Strávite iba päť minút hľadaním na Google najlepších zoznamovacích zoznamiek pre vašu vekovú skupinu a ich používania vám umožní vstúpiť do sveta online zoznamovania s istotou.“

Vyzýva nedávno rozvedených na zoznamkách, aby prispôsobili svoje očakávania inému tempu moderného zoznamovania, v ktorom sa ľudia rýchlo rozhodujú, odmietnu a idú ďalej. „Nedovoľte, aby vás to odradilo. Svet randenia teraz prosperuje viac ako kedykoľvek predtým a lásku svojho života môžete nájsť ľahšie a rýchlejšie ako kedykoľvek predtým,“ hovorí Silver. „Musíte si byť vedomí toho, že veci sa dejú rýchlo a ak sa niekedy cítite ohromení, nie je nič zlé na tom, keď si dáte pauzu.“

Zdroj: bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie